Wiele słyszymy o prozdrowotnych adekwatnościach cytrusów i ziół. Do tego grona należy również rokitnik. To nieco zapominana roślina, która od lat towarzyszyła naszym babciom — dzięki niej można było przepędzić niejedno przeziębienie. Warto te metody wykorzystać także współcześnie.
Herbata z rokitnikiem i imbirem — napój na dobre zdrowie
Rokitnik to roślina, która nie jest dobrze znana w Polsce, ale często u nas występuje. Warto o niej pamiętać, ponieważ te małe, pomarańczowe kuleczki są bogactwem witaminy C — mają jej aż trzy razy więcej niż czarna porzeczka. Pod względem zawartości tego składnika ustępują jedynie dzikiej róży. Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej rokitnik jest najlepszym źródłem witaminy C (zawiera choćby 900 mg na 100 g świeżych owoców).
Co więcej, w rokitniku znajdziemy aż 190 substancji bioaktywnych, które wspierają funkcjonowanie organizmu m.in. łagodzą objawy przeziębienia. Rokitnik może być wykorzystany w postaci oleju, soku lub surowych owoców. W każdej z tych postaci jest zdrowy dla organizmu. Zimą szczególnie dobrze jest zrobić z niego wywar na herbatę.
Z kolei dodatek imbiru poprawia krążenie i rozgrzewa organizm. To idealna przyprawa, gdy brakuje nam energii. Imbir wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, przez co jest idealnym dopełnieniem herbaty z rokitnikiem.
Przeczytaj też: Wrzuć do porannej kawy. Nie zmarzniesz w chłodny dzień, a do tego schudniesz
Koncentrat z rokitnika — zrobisz z tego idealną zimową herbatę
Jeśli chcemy przygotować ten pyszny napój, to na początek musimy ugotować koncentrat, który będzie można trzymać choćby przez miesiąc, po tym czasie lepiej zrobić nowy. Do przygotowania koncentratu potrzebne są:
- 300 g owoców rokitnika (mogą być świeże lub mrożone),
- 150 g płynnego miodu,
- 20 g świeżego imbiru.
Jeśli potrzebujemy koncentratu np. dla całej rodziny, to możemy wykonać kilka porcji jednocześnie.
Przygotowanie koncentratu:
- Na początek musimy drobno posiekać korzeń imbiru.
- Kolejno umieszczamy owoce rokitnika i imbir w blenderze. Miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Następnie uzyskaną mieszankę przecieramy przez sitko o większych oczkach. Do przetartej masy dodajemy miód i dokładnie mieszamy.
- Koncentrat należy przechowywać w lodówce, w dobrze zamkniętym słoiku.
Herbatę przygotowujemy z 1-2 łyżeczek koncentratu, które należy zalać ciepłą wodę (ok. 40 st. C), dzięki temu miód nie straci swoich adekwatności. W razie konieczności może dodatkowo dosłodzić herbatę kolejną dawką miodu.
Sprawdź także: Wiele osób uważa, iż jest niezdrowy. Tymczasem to ten napój zapewnia długowieczność
Dlaczego warto pić herbatę z rokitnikiem i imbirem?
Herbata ta wspiera odporność i dobrze wpływa na samopoczucie, może również łagodzić stany zapalne oraz problemy trawienie. Napój ten można pić codziennie — witaminy C nie można przedawkować, ponieważ jest ona wydalana z moczem. Jednak niektóre osoby powinny uważać na owoce rokietnika. Nie jest on zalecamy, w przypadku wrzodów żołądka oraz problemów z dwunastnicą. W przypadku tych dolegliwości warto należy skonsultować się z lekarzem, przed rozpoczęciem picia herbaty z rokitnika i imbiru.
Zobacz też:
Zamiast dodawać do ciasta, wetrzyj w dywan. Będzie wyglądał jak nowy
To jedne z najzdrowszych grzybów na świecie. W grudniu spotkasz je na każdym kroku
Do czyszczenia lodówki wybierz ten sok. Olśni cię czystością i zapachem