Wiele stanów może wpływać na funkcje mózgu, a wykonanie zabiegu znanego jako kraniotomia jest często jedynym możliwym rozwiązaniem.
Kraniotomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu fragmentu czaszki w celu odsłonięcia części mózgu. Usunięcie kości jest tymczasowe i chirurg umieści ją z powrotem na miejscu przed zakończeniem operacji.
Oczywiście musi to zrobić neurochirurg, który określi wielkość nacięcia w zależności od istniejącego problemu. Jednym z głównych zastosowań tej procedury jest usuwanie guzów mózgu.
Jaki cel pełni kraniotomia?
Ta procedura jest odpowiednia dla pacjentów ze zmianami strukturalnymi i innymi rodzajami zmian, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Głównym celem procedury jest naprawa istniejących nieprawidłowości bez wpływu na funkcje korowe.
W ten sposób kraniotomia zapewnia dostęp do mózgu w celu usunięcia lub naprawy istniejącego problemu. Co więcej, jest to dość złożona i delikatna procedura, dlatego niektórzy się jej boją. Niemniej jednak wskaźniki powodzenia są dość wysokie.
Przeczytaj również: Co to jest wyściółczak i jak się go leczy?
Kraniotomia a kraniektomia
Pacjenci często mylą kraniotomię z inną podobną procedurą zwaną kraniektomią. Jednak ta ostatnia to trwałe usunięcie fragmentu czaszki. Oznacza to, iż lekarze nie umieszczają z powrotem usuniętej kości na jej wcześniejszym miejscu.
Główną funkcją kraniektomii jest zapewnienie większej przestrzeni dla mózgu w przypadku znacznego procesu zapalnego, takiego jak nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Ta zmiana może mieć wiele przyczyn, takich jak krwotoki, zawały czy urazy czaszkowo-mózgowe.
Stany wymagające kraniotomii
Jednym z głównych powodów wykonania kraniotomii jest obecność guza mózgu. W takich przypadkach badania pokazują, iż pozostawienie aktywnych jąder mózgu podczas zabiegu pomaga zachować wszystkie główne funkcje. Kraniotomia może być również rozwiązaniem w następujących sytuacjach:
- Tętniaki lub rozszerzenie tętnic mózgowych
- Krwiaki podtwardówkowe, zewnątrzoponowe i śródmózgowe
- Ropnie mózgu
- Wrodzone wady tętniczo-żylne
- Zmiany w oponach mózgowych
- Pęknięcia czaszki w wyniku urazu
Przed operacją
Przygotowanie do zabiegu jest dość rygorystyczne, ponieważ jest on inwazyjny. Po pierwsze, lekarz musi zlecić wszelkiego rodzaju testy laboratoryjne, aby dowiedzieć się, czy można go wykonać z powodzeniem.
Na noc przed kraniotomią pacjent zwykle musi myć włosy specjalnym szamponem antyseptycznym. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka infekcji. Ponadto w dniu operacji musi pominąć wszelkie wolno trawiące się pokarmy. W niektórych przypadkach lekarze zalecają również golenie całej głowy lub przynajmniej bardzo krótkie obcięcie włosów.
Specjaliści mogą wskazać inne wcześniejsze działania, w zależności od podstawowej patologii. Na przykład osoba może być zmuszona do wstrzymania przyjmowania niektórych leków do tygodnia przed zabiegiem. Musi również unikać picia alkoholu i palenia.
Po przybyciu do szpitala pacjent będzie musiał podpisać szereg dokumentów, a pielęgniarka wyjaśni całą procedurę. Ponadto anestezjolog udzieli informacji na temat znieczulenia ogólnego i jego możliwych skutków ubocznych.
Kraniotomia – jak wygląda procedura?
Ogólnie rzecz biorąc, tego rodzaju operacja może trwać od trzech do pięciu godzin, chociaż wszystko będzie zależeć od leczonego stanu.
Po wejściu na salę operacyjną pacjent kładzie się na stole operacyjnym, a personel medyczny instaluje linię dożylną, cewnik do pęcherza moczowego i znieczulenie ogólne.
Gdy znieczulenie zacznie działać, personel medyczny usunie wszystkie włosy z miejsca nacięcia i wyczyści obszar. Następnie lekarz natnie skórę głowy skalpelem i nawierci małe otwory specjalistycznym wiertłem. Na koniec wytnie żądany segment kości dzięki specjalistycznego narzędzia.
Twarda zewnętrzna opona, zwana oponą twardą, będzie widoczna i będzie musiała zostać przecięta, aby po usunięciu kości odsłonić mózg. Następnie lekarz użyje szeregu małych instrumentów, aby wykonać działania wewnątrz czaszki pacjenta. Będzie również potrzebować soczewek o specjalnym powiększeniu.
Po naprawieniu nieprawidłowości w mózgu należy ostrożnie usunąć wszystkie instrumenty i zszyć oponę twardą. Następnie umieścić wyekstrahowany segment kości z powrotem w jego pierwotnej pozycji, mocując go do czaszki dzięki tytanowych płytek i śrub.
Proces rekonwalescencji po kraniotomii
Osoby poddawane zabiegom chirurgicznym zwykle trafiają na salę pooperacyjną, a następnie personel medyczny przenosi je na oddział intensywnej terapii (OIOM), do czasu gdy wybudzą się i ich stan będzie stabilny.
Pracownicy służby zdrowia muszą upewnić się, iż nie ma dalszych nieprawidłowości w mózgu. Wszystkie osoby, które przechodzą tę operację, zwykle odczuwają ból gardła i nudności w ciągu pierwszych kilku dni. Ustępują one po zastosowaniu odpowiednich leków.
Liczne badania pokazują, że po operacji często występują również bóle głowy, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku dni. Ból głowy pojawia się po tej samej głowy, po której wykonano zabieg, ale ustępuje po kilku tygodniach. Opioidy, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą złagodzić ten dyskomfort.
Czas pobytu w szpitalu waha się od dwóch dni do dwóch tygodni. Ponadto pacjenci muszą zgłosić się na kontrolną konsultację lekarską dwa tygodnie po zabiegu. Całkowity czas rekonwalescencji jest różny, waha się od jednego do czterech tygodni.
Możliwe zagrożenia i komplikacje
Kraniotomia jest delikatną operacją, dlatego mogą wystąpić powikłania. Przede wszystkim mogą to być reakcje na leki, problemy z oddychaniem czy krwotoki.
Operacja wiąże się ze szczególnym ryzykiem i powikłaniami, z których najczęstszymi są zmiany w funkcjonowaniu mózgu. Pod tym względem pacjenci mogą doświadczać zmian w mowie, pamięci i koordynacji.
Wszystko to jest spowodowane możliwym uszkodzeniem mózgu i nerwów, do czego może dojść podczas usuwania guza. Inne częste powikłania to:
- Słabe mięśnie
- Konwulsje
- Choroba naczyń mózgowych (CVD)
- Śpiączka
- Krwawienie, infekcja lub obrzęk mózgu
Styl życia i zalecenia
Wyniki i rokowanie po kraniotomii są różne. Jednak w większości przypadków są one korzystne. Operacja może wpłynąć na styl życia danej osoby, zwłaszcza w ciągu pierwszych kilku tygodni po niej.
W związku z tym ważne jest, aby zachować zalecany czas odpoczynku, ograniczyć wysiłek i wykonywać odpowiednie sesje fizjoterapeutyczne, aż do pełnego wyzdrowienia. Każdy powinien jednak poprawić swój styl życia i przyjąć zdrowsze nawyki.
Przeczytaj również: Części mózgu i ich funkcje – odkryj zagadki naszego umysłu
Procedura o wysokim wskaźniku sukcesu
Kraniotomia zapewnia dostęp do mózgu, co pozwala na rozwiązanie wielu schorzeń dotyczących tego organu. Jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku tętniaków i mnogich guzów, ponieważ pozwala naprawić zmianę, generując przy tym możliwie najmniejsze szkody.
Ta procedura ma dużą liczbę możliwych powikłań. Jednak korzyści przewyższają ryzyko. Jak zawsze, ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich wątpliwościach.