Chory człowiek Europy (dosłownie, nie w przenośni)

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Nasz kraj znalazł się na ostatnim miejscu pod względem dobrobytu zdrowotnego w porównaniu z innymi państwami Europy. Głównymi miernikami wykorzystanymi w raporcie były: dostęp do innowacyjnych technologii medycznych, efektywność systemu ochrony zdrowia oraz ogólny stan zdrowia Polaków.

Polska w zestawieniu uzyskała 0,77 punktu w skali od 0 do 3. Sąsiadujące z Polską Czechy zyskały ponaddwukrotnie większy wynik – 1,75 punktu. Najlepiej w analizie wypadły Niemcy, które wyróżniają się największymi wydatkami na służbę zdrowia, zyskując 2,29 punktu. Głównymi kryteriami branymi pod uwagę w analizie były: dostęp do innowacyjnych technologii medycznych, efektywność systemu ochrony zdrowia oraz ogólny stan zdrowia obywateli.

Zbyt małe inwestycje w innowacyjne technologie medyczne obniżają poziom dobrobytu zdrowotnego Polaków
Rozwój sektora technologii medycznych to jeden z kluczowych czynników wpływających na dobrobyt zdrowotny społeczeństwa. Według danych raportu Polska zajęła ostatnią pozycję w porównaniu z innymi krajami europejskimi pod względem technologii zdrowotnych, zyskując 0,04 punktu w skali od 0 do 1. Na tym samym poziomie uplasowała się Bułgaria. Najlepiej wypadła Dania, osiągając prawie maksymalny wynik 0,87 pkt. Jedną z przyczyn jest długi czas oczekiwania na wpisanie leku na listę refundacyjną, który w Polsce wynosi średnio 844 dni; dla porównania w Unii Europejskiej – 511 dni.

Poziom zdrowia Polaków pośrodku skali
Polska uzyskała nieco lepszy wynik, w porównaniu z pozostałymi miernikami, pod względem stanu zdrowia obywateli – zyskując 0,48 punktu w skali 0–1. Nasz kraj znalazł się nieco poniżej Czech (0,65) i dużo powyżej Bułgarii (0,00), pozostając jednak daleko w tyle za krajami starej Unii Europejskiej – Niemcami (0,75), Danią (0,78), Holandią (0,79) i Szwecją z maksymalną punktacją 1,0. Do pomiaru zostały zastosowane między innymi takie wskaźniki, jak: śmiertelność niemowląt, oczekiwana długość życia w zdrowiu w momencie narodzin, prawdopodobieństwo śmierci między 30. a 70. rokiem życia na jedną z wymienionych we wskaźniku chorób, w tym chorobę układu krążenia, nowotwór, przewlekłą chorobę układu oddechowego.

Inwestycja w zdrowie inwestycją w gospodarkę
Motorem napędowym współczesnych gospodarek są nie tylko rozwój technologii czy dostęp do kapitału rzeczowego, ale przede wszystkim kapitał ludzki. W skali makroekonomicznej inwestowanie w zdrowie społeczeństwa może wpłynąć na lepsze prosperowanie gospodarki. Minimalizowanie chorób oraz ryzyka niepełnosprawności przekłada się na obniżenie kosztów związanych z leczeniem, absencją w pracy, niezdolnością do pracy czy szybszym przechodzeniem na emeryturę. W efekcie usprawnienie systemu ochrony zdrowia i doinwestowanie sektora innowacyjnych technologii medycznych może ponieść ogólny poziom życia obywateli, a tym samym wpłynąć na zwiększenie potencjału ekonomicznego.

Tytuł i skróty pochodzą od redakcji
Idź do oryginalnego materiału