Badania psychologiczne kierowców – poradnik

modefriends.pl 6 dni temu

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie weryfikują? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do badań podchodzą też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – w jaki sposób przebiegają?

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks oraz cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza głównie widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie badań wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Idź do oryginalnego materiału