Apteka przyjmie butelkę zwrotną po suplemencie diety?

farmacja.pl 3 tygodni temu

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych skierowano projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jego celem jest wprowadzenie zmian do przepisów dotyczących systemu kaucyjnego dla opakowań. Jak czytamy w uzasadnieniu „prace nad projektem zostały zainicjowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające do zapewnienia planowego uruchomienia systemów kaucyjnych oraz rzetelnego ich prowadzenia”.

Okazuje się, iż zaproponowane w projekcie regulacje, w ocenie niektórych środowisk, poszły za daleko. PASMI, Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty”, złożył 19 sierpnia oficjalne stanowisko dotyczące projektu. Organizacja zwraca uwagę na konieczność wyłączenia opakowań suplementów diety spod definicji „opakowania na napoje”. Takie wyłączenie zastosowano w tej chwili dla produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.

– Wyłączenie opakowań suplementów diety z systemu kaucyjnego jest nie tylko najważniejsze z punktu widzenia harmonizacji przepisów, ale także ochrony zdrowia publicznego. Suplementy diety, podobnie jak produkty lecznicze, zawierają substancje czynne, które mogą wchodzić w interakcje. Proponowane przez PASMI wyłączenie może zostać wprowadzone przy użyciu prostego mechanizmu regulacyjnego, podobnego do tego, który już zastosowano dla wyrobów mleczarskich – uważa Ewa Jankowska, Prezes PASMI.

PASMI apeluje o uwzględnienie tej zmiany w ostatecznej wersji ustawy. Argumentuje, iż jest to niezbędne do zapewnienia spójności regulacyjnej oraz realizacji celów związanych z ochroną zdrowia publicznego.

– Wprowadzenie wyłączeń na wzór tych stosowanych dla innych produktów, takich jak wyroby mleczarskie, stanowiłoby logiczny krok w kierunku tworzenia zrównoważonego i jednolitego systemu regulacyjnego dla produktów zawierających substancje czynne – wskazuje organizacja.

Uwagi nieuwzględnione

Projekt nowelizacji 28 sierpnia skierowano na Komitet Stały Rady Ministrów. Udostępniono też raport z jego konsultacji publicznych. Wynika z niego, iż PASMI zaapelowało o doprecyzowanie definicji „opakowania na napoje”. Organizacja chciała, aby wyłączyć z niej obok produktów leczniczych, wyrobów medycznych i żywności specjalnego przeznaczenia medycznego również suplementy diety.

Podobny postulat zgłaszała także Konfederacja Lewiatan. Organizacja przypomniała, iż w latach 2022-2023 r. prowadzono kilka procesów legislacyjnych zmierzających do nowelizacji wspomnianej. Już wtedy strona społeczna zgłaszała postulat jednoznacznego wyłączenia suplementów diety spod obowiązku systemu kaucyjnego.

– …mimo zapewnień ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska w poddanym procesowi legislacyjnemu projekcie nie zastosowano wyłączenia suplementów diety. Jednocześnie suplementy diety bardzo często wytwarzane są w takich samych warunkach jak produkty lecznicze oraz zawierają w swoim składzie podobne substancje chemiczne co przemawia za uzupełnieniem wyłączeń ustawowych również o tą kategorię produktów – wskazała organizacja

Okazuje się jednak, iż ani uwag PASMI, ani Konfederacji Lewiatan w tym zakresie nie uwzględniono. Ministerstwo Klimatu i Środowisko wskazało jedynie, iż zakres wyłączeń stanowi odzwierciedlenie przepisów dyrektywy 2019/904.

Apteka przyjmie butelkę zwrotną?

Projekt zmian zakłada stworzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji. Ustawa wprowadza też wymóg zapewnienia przez podmiot reprezentujący co najmniej jednego punktu odbierania opakowań i odpadów w każdej gminie. W ocenie projektodawcy spowoduje to, iż podmioty te będą miały jasną wytyczną co do minimalnej ilości takich punktów.

– Ponadto umożliwi to weryfikację objęcia terytorium całego kraju systemem odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym, co zapewni użytkownikom końcowym powszechny i równy dostęp – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

W projekcie przewidziano także możliwość oddania opakowania szklanego wielokrotnego użytku na napoje i odzyskania kaucji niedaleko miejsca zamieszkania użytkownika. W projekcie ustawy zawarto obowiązek przyjmowania takich opakowań przez jednostki handlu detalicznego, jeżeli jednostka sprzedaje napoje w takich butelkach. Obowiązek ten ma dotyczyć placówek o powierzchni poniżej 200 m2.

Źródło: ŁW/PASMI

Idź do oryginalnego materiału