Serce to wyjątkowo pracowity narząd, którego zadaniem jest pompowanie krwi bez względu na porę dnia i nocy – kurczy się ponad 100 000 razy na dobę! W układzie krwionośnym przez cały czas krąży około 5 litrów krwi. To właśnie serce dostarcza ją do każdej komórki organizmu dzięki tętnic i włośniczek, przez które trafia do poszczególnych narządów.
Warto znać kilka liczb, które doskonale oddają to, w jakiej kondycji jest nasze serce
1
Minimum raz w roku zrób profilaktyczną morfologię krwi i skontroluj poziom cukru, aby sprawdzić m.in. stężenie cholesterolu i triglicerydów. Warto zrobić także badanie krasu moczowego we krwi, którego wysokie stężenie sprzyja nadciśnieniu i niszczy naczynia krwionośne.
190
Ta liczba charakteryzuje poziom całkowitego cholesterolu, którego nie należy przekraczać, ponieważ norma w tym przypadku wynosi mniej niż 190 mg/dl. Dodajmy, iż nadmiar cholesterolu grozi miażdżycą, co może stanowić dla serca bardzo poważne obciążenie. Warto tutaj również wspomnieć o składowych cholesterolu, na który składa się:
- LDL („zły cholesterol”) – powinien wynosić mniej niż 115 mg/dl,
- HDL („dobry cholesterol”) – powinien wynosić mniej niż 40 mg/dl
300
300 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Nie chodzi tutaj koniecznie o trening na siłowni czy inne zaplanowane ćwiczenia fizyczne. Mówiąc o 300 minutach mamy tutaj na myśli także takie czynności, jak zabawa z dzieckiem, spacer z psem czy prace domowe.
140/190
Liczby te oznaczają prawidłowe ciśnienie krwi. W przypadku gdy ciśnienie jest wyższe, a tym bardziej utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, warto udać się na wizytę do lekarza. Nadciśnienie grozi bowiem zawałem, uszkodzeniem naczyń krwionośnych, nerek czy oczu.
135/80
Tutaj także mamy do czynienia z ciśnieniem krwi. Jest to jednak stosunkowo nowe, europejskie zalecenie, które brane jest pod uwagę w optymalnej terapii nadciśnienia tętniczego od 2018 roku. Tyczy się ono zwłaszcza osób z chorobą wieńcową, po zawale lub też osób mających wysoki cholesterol. W przypadku takich pacjentów dla ich bezpieczeństwa w celu podjęcia odpowiednich działań nadciśnienie odnotowywane jest już w przypadku wartości 130/85 mm Hg.
5
Nie przekraczaj 5 gramów (jednej łyżeczki) soli dziennie. Limit ten tyczy się nie tylko ilości soli, którą dodasz do swoich ulubionych dań, ale również soli, która kryje się w gotowych produktach: słone przekąski, żółte sery, chleb, chipsy czy fast foody. Powód? Sól sprzyja nadciśnieniu i utrudnia działanie leków.
10 000
Przetaczając liczbę 10 000 mamy na myśli 10 000 kroków dziennie, co sprzyja pracy układu krążenia. Czy to dużo? 10 000 kroków to mniej więcej godzinny spacer. Zauważ, iż spacer jest również wpisany w punkt mówiący o 300 minutach aktywności fizycznej tygodniowo. Spacerując odpowiednio długo odhaczasz więc dwa punktu jednocześnie :).
100
Prawidłowy poziom cukru to 60-100 mg/dl. kilka więcej (100-125 mg/dl) oznacza już stan przedcukrzycowy, podczas gdy cukrzycę rozpoznaje się, gdy stężenie glukozy na czczo po 8 godzinach od spożycia ostatniego posiłku przekracza 126 mg/dl. Pamiętaj, iż cukrzyca sprzyja zawałowi serca, który może okazać się śmiertelny.