Ból jest jednym z podstawowych objawów choroby. Jako pierwszy daje znak, iż coś złego dzieje się w naszym organizmie. To jasne, iż nikt nie chce go odczuwać, niestety często jedyną deską ratunku są silne leki przeciwbólowej. Są jednak takie schorzenia, w których czasem choćby leki nie pomagają, a zalicza się do nich…
Przypadki w których ból jest tak silny, iż utrudnia choremu normalne funkcjonowanie, to prawdziwa katastrofa. Dlatego, w miarę możliwości, starajmy się zrobić wszystko, żeby nigdy nie mieć z nimi do czynienia.
1# Endometrioza
Endometrioza to poważna, przewlekła choroba, która dotyka kobiet w każdym wieku. Ten stan występuje, gdy tkanka podobna do wyściółki macicy zaczyna rosnąć w innych miejscach, takich jak jajniki i jajowody. Powoduje to niezwykle bolesne objawy, do których zaliczają się ból miednicy, brzucha i pleców, ból po stosunku seksualnym, nudności i trudności z zajściem w ciążę. Ponadto wiele kobiet w czasie miesiączki nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Niestety, nie ma lekarstwa na endometriozę, jedyne co można zrobić to załagodzić jej objawy.
2# Kamica nerkowa
To schorzenie charakteryzujące się obecnością złogów, składających się z substancji chemicznych, które zwykle występują w moczu. Czasami kamień lub kamienie w nerkach nie powodują żadnych symptomów, aż do czasu, gdy ich rozmiar się powiększy i zapełni całą miedniczkę i kielichy nerki. Kolka nerkowa to główny objaw tej choroby, który charakteryzuje się nagłym i bardzo silnym bólem. Przyczyną tego jest przemieszczenie się kamienia z nerki do moczowodu, co powoduje jego podrażnienie i częściowe lub całkowite zatkanie. Kolka nerkowa jest bolesna, kurczowa i umiejscowiona w okolicy nerki lub w dole brzucha. Towarzyszy jej również nudność, wymioty i krwiomocz.
3# Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Zwanego w uproszczeniu woreczkiem, to dolegliwość bólowa, której przyczyną, zazwyczaj, jest nieleczona kamica pęcherzyka żółciowego. Stan zapalny powstaje w wyniku blokady odpływu żółci, który może być wywołana przez kamień, zatykający światło pęcherzyka lub obrzęk błony śluzowej. Objawy zapalenia woreczka żółciowego obejmują ból w nadbrzuszu, gorączkę z dreszczami oraz żółtaczkę. Towarzyszyć temu mogą także wymioty żółcią, które dają chwilową ulgę, a także nudności. Przy przewlekłym zapaleniu może występować ból po prawej stronie brzucha, spadek masy ciała, złe samopoczucie i jadłowstręt.
4# Zespół zamrożonego barku
To choroba charakteryzująca się ograniczeniem ruchomości w stawie barkowym i silnym bólem. Dotyka ona głównie kobiety w wieku 40-60 lat i może mieć związek z cukrzycą, chorobami tarczycy, stanem zapalnym i stresem. Leczenie tej dolegliwości obejmuje farmakoterapię i rehabilitację, jednakże w wyjątkowych przypadkach może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna. Aby uniknąć nawrotu dolegliwości, ważne jest, aby diagnoza i leczenie zostały podjęte gwałtownie i skutecznie.
5# Zawał serca
Zawał mięśnia sercowego (MI) jest poważnym stanem, do którego dochodzi gdy zakrzep krwi blokuje dopływ krwi do serca. To może spowodować uszkodzenie mięśnia sercowego i zagrażać życiu. Objawy obejmują ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie i niepokój, choć u niektórych osób ból może być mylony z niestrawnością i innymi objawami.
6# Dna moczanowa
Dna moczanowa to choroba stawów, która powstaje na skutek zwiększonego stężenia kwasu moczowego w organizmie. Stan ten nazywany jest hiperurykemią, a wywołuje go odkładanie się kryształków moczanu sodu w stawach. Przyczyną dny moczanowej mogą być takie czynniki jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zaburzenia lipidowe lub choroby serca. Objawy dny moczanowej to silny ból stawów, bolesność dotykowa, obrzęk, zaczerwienienie oraz ograniczenie ruchomości. o ile wystąpią te objawy, należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim lekarzem.
7# Migrena
Migrena jest powszechnym schorzeniem, który dotyka około 1 na 5 kobiet i 1 na 15 mężczyzn. Jest to umiarkowany lub silny ból głowy zwykle po jednej stronie głowy, który często odczuwany jest jako pulsujący ból. Niektórzy ludzie mają również inne objawy, takie jak nudności, wymioty i zwiększona wrażliwość na światło lub dźwięk. Migrena jest trudna do leczenia, ale istnieją strategie, które pomagają złagodzić ból i objawy.
8# Rwa kulszowa
Znana również jako ischialgia, to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego – największego nerwu obwodowego w organizmie człowieka. Przebiega on od tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy. Przy ataku korzonków nerwowych charakterystycznym objawem jest ból, który promieniuje z kręgosłupa lędźwiowego poprzez pośladek, na tył uda i łydki, a czasem aż do stopy. Może on być rozdzierający, ciągnący lub kłujący i towarzyszyć przez długi czas
9# Neuralgia nerwu trójdzielnego
Jest charakteryzowana przez nagły, silny ból twarzy, który może być odczuwany jako ostry, przeszywający ból lub jak porażenie prądem w szczęce, zębach lub dziąsłach. Ataki te zwykle realizowane są od kilku sekund do około dwóch minut, po czym nagle ustępują. Zwykle ból jest odczuwany po jednej stronie twarzy, z reguły w dolnej części.
10# Ostre zapalenie trzustki
Jest stanem, w którym trzustka doświadcza zapalenia, w wyniku którego dochodzi do nagłego i silnego ból brzucha, promieniującego aż do kręgosłupa. Trzustka jest małym narządem zlokalizowanym za żołądkiem, który bierze udział w procesie trawienia. Większość osób z ostrym zapaleniem trzustki odczuwa poprawę w ciągu kilku dni od wystąpienia objawów i nie ma dalszych problemów. Jednak u niektórych z ciężkim stanem mogą wystąpić poważne komplikacje.