Zróbmy ranking najlepszych oddziałów i szpitali

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: iStock


Procedowane są nowe przepisy dotyczące jakości w ochronie zdrowia – to dobra okazja, aby przy okazji stworzyć rejestr najlepszych świadczeniodawców.

13 czerwca politycy z sejmowej Komisji Zdrowia zajmą się ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta – prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski twierdzi, iż warto byłoby wtedy porozmawiać o rejestrze oddziałów i szpitali.

– Wszyscy jesteśmy zgodni, iż potrzebujemy jakości i bezpieczeństwa pacjenta. Środowiska medyczne od lat postulowały, żeby poprawić jakość w ochronie zdrowia. Nie bez przyczyny hasłem Porozumienia Rezydentów w trakcie protestu głodowego było „stawiamy na jakość”. Już w 2017 r. mówiliśmy o tym, iż jesteśmy skłonni poddać się ocenie jakościowej i chcemy, aby stworzono rejestry, aby wyliczyć dokładnie, jaką jakość dany świadczeniodawca oferuje, i na tej podstawie promować dane podmioty, które leczą dobrze, natomiast te, które są gorsze, motywować do tego, żeby poprawiły swoją jakość – mówi prezes Jankowski w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”, dodając, iż „lekarze – i system ochrony zdrowia – powinni uczyć się na błędach i skończyć z zamiataniem spraw pod dywan”.

– Chcemy systemu, który będzie motywował tych – zarówno lekarzy, jak i świadczeniodawców – którzy „nie doganiają”, a jednocześnie promował tych, którzy są najlepsi. W Polsce brakuje ogólnodostępnych rejestrów, w tym uwzględniających jakość leczenia. Nie mając ich, nie mamy przejrzystości. O jakości w konkretnym ośrodku pacjenci dowiadują się jeden od drugiego pocztą pantoflową – argumentuje Łukasz Jankowski.

– Poza tym od dawna w branży mówi się, iż potrzebna jest ustawa o instytutach i szpitalach klinicznych, promująca wycenę pracy tych podmiotów – można to połączyć z jakością. Dobrym rozwiązaniem byłoby promowanie tych podmiotów lub wręcz oddziałów, które w ocenie jakościowej – w porównywalnych rejestrach dotyczących na przykład długości hospitalizacji, liczby powikłań, fachowości kadry medycznej – są lepsze od innych. Tam wycena punktu powinna być wyższa. Jednocześnie wiemy już, iż karanie podmiotów i lekarzy nic nie daje, jeżeli chodzi o jakość. Chcielibyśmy, aby lekarz, którego oddział jest na szarym końcu, mógł liczyć na życzliwe przyjęcie, staż i naukę w lepszym ośrodku – po to, aby wrócił do tego gorszego i tam wdrażał najnowocześniejsze standardy. Jednym słowem – chcemy systemu, który jest konstruktywny – podsumowuje ekspert.



Idź do oryginalnego materiału