Twaróg to jeden z najczęściej zalecanych produktów, niemal we wszystkich dietach. Jest ponadto niskokaloryczny. W 100 g tego produktu znajdują się zaledwie 84 kalorie. Po twaróg mogą wiec sięgać osoby, z nadwagą, które chciałyby zrzucić kilka kilogramów. Najlepszy w takim przypadku jest chudy twaróg. Ponadto twaróg ma niski indeks glikemiczny (IG 30) i dlatego też bez obaw może być spożywany przez osoby zmagające się z cukrzycą.
Jedzenie twarogu przynosi korzyści dla zdrowia
Twaróg stanowi dobre źródło białka, witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nim cenne witaminy A i E oraz witaminy z grupy B (B 2, B 12, B 4), które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Witamina B12 wspomaga ponadto produkcję czerwonych krwinek, wspiera syntezę serotoniny oraz dopaminy i pomaga zmniejszyć zbyt wysoki poziom „złego” cholesterolu we krwi. Ze składników mineralnych warto wymienić: sód, fosfor, potas, wapń i magnez.
W twarogu zawarta jest również lizyna, czyli aminokwas egzogenny, który zapobiega zmęczeniu, wspomaga koncentrację, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz nadciśnienia. Produkt ma też w składzie cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6, które wspierają układ sercowo-naczyniowy. jeżeli domowy twaróg przygotujemy na bazie kefiru, wzbogacimy go również o cenne adekwatności tego produktu. Kefir to napój bogaty w mikroelementy, które korzystnie na kondycję jelit. Zawiera bowiem bakterie, które pozwalają zachować mikroflorę jelitową w dobrym stanie i oczyszczają organizm z toksyn.
Domowy twaróg z mleka i kefiru