Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, w ramach którego złotowska jednostka zorganizowała seminarium eksperckie pn.: „Wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnościami. Szacunek i wzajemne zrozumienie jako profilaktyka społecznych zachowań wobec osób w spektrum autyzmu”.
8 kwietnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie odbyło się seminarium eksperckie pn wykluczenie społeczne osób z niepełnosprawnościami. Szacunek i wzajemne zrozumienie jako profilaktyka społecznych zachowań wobec osób w spektrum autyzmu”.
Organizatorzy spotkania tj. Szkoła Podstawowa im. Tony`ego Halika z Górznej, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowi oraz Komenda Powiatowa Policji w Złotowie, za cel postawili sobie podniesienie na poziomie powiatowym świadomości społecznej na temat autyzmu. Ważnym elementem było uświadamianie kadrze pedagogicznej, młodym ludziom, rodzicom, instytucjom pomocowym jak zapobiegać wykluczeniom osób ze spectrum autyzmu z życia szkolnego i społecznego. W związku z tym do udziału w seminarium zaproszono dyrektorów placówek oświatowych, pedagogów szkolnych, rodziców, policjantów i uczniów.
Po rozpoczęciu, inicjatorka konferencji – Magdalena Nowacka, nauczycielka i terapeutka, która jest zaangażowana w pracę z osobami autystycznymi, nagrodziła ucznia Tymona Szczygieł oraz jego wychowawczynię Iwonę Sadowską za realizację nagrania filmowego i udział w „Niebieskich Igrzyskach”.
Pierwszy z przedstawionych tematów: „Czym jest autyzm? Wykluczenie z grupy szkolnej osób z ASD” przedstawiły i omówiły Panie Marta Stanisławiak i Katarzyna Kupczyk-Buchert ze Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO. Obie specjalistki to pedagodzy specjalni, prowadzący zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu.
Kolejnym tematem przedstawionym przez nadkomisarza Kamila Sikorskiego – Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu ds. Ochrony Praw Człowieka, było przybliżenie i przedstawienie projektu „Niebiesko – Niebiescy”. Jest to innowacyjny na skalę kraju policyjny program poświęcony interwencjom Policji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób w spektrum autyzmu.
Temat „Profilaktyki autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży”, przedstawił major Tomasz Kilarski, specjalista psychoterapii uzależnień, funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Poznaniu.
Ostatnim z tematów poruszonym przez nadkomisarza Kamila Sikorskiego była „Dyskryminacja stereotypy, rasizm i uprzedzenia – jak nie stracić poczucia człowieczeństwa”.
W trakcie seminarium nie zabrakło dyskusji i wymiany poglądów wraz z deklaracją o organizacji kolejnych tego typu przedsięwzięć.
Mamy nadzieję, iż przekazane uczestnikom informacje wpłyną na poziom świadomości społecznej o problemach z jakimi mierzą się osoby w spectrum autyzmu oraz o zagrożeniach związanych z wykluczeniem i dyskryminacją osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i obecność, a szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do prelegentów, którzy podzielili się z nami i wszystkimi obecnymi na konferencji swoją wiedzą i doświadczeniem.
asp. Damian Pachuc
KPP Złotów








