Zespół jelita drażliwego. Przybywa dowodów na skuteczność przeszczepu mikrobioty

healthyandbeauty.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: zespół jelita drażliwego to powszechne schorzenie


Zespół jelita drażliwego to rosnący problem zdrowotny. Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia, które zmieniają podejście do leczenia tego schorzenia. Przybywa dowodów na skuteczność przeszczepu mikrobioty.

Szacuje się, iż zespół jelita drażliwego (IBS) dotyka 10-15 proc. populacji na całym świecie [1], co czyni je jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Coraz więcej badań wskazuje, iż przeszczep mikrobioty jelitowej (FMT) może stanowić skuteczną metodę terapii IBS, wpływając nie tylko na objawy jelitowe, ale również na stan psychiczny pacjentów.

Zespół jelita grubego — jakie są jego objawy?

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba, która znacząco obniża jakość życia pacjentów. Objawia się bólami brzucha, wzdęciami, zaburzeniami rytmu wypróżnień, może również prowadzić do obniżenia nastroju i stanów lękowych. Dotyka głównie osoby młode — w trzeciej i czwartej dekadzie życia, ale może także dotyczyć osób w podeszłym wieku. Większość pacjentów cierpi na IBS przez wiele lat. Niestety skuteczność standardowego leczenia jest ograniczona. Dotychczasowe metody koncentrowały się głównie na łagodzeniu objawów, dlatego z tym większą nadzieją pacjenci patrzą w kierunku nowych możliwości terapeutycznych, które daje przeszczep mikrobioty jelitowej.

dr n. med. Marcin Gabryel

– Ostatnia dekada przyniosła znaczny wzrost wiedzy na temat ogromnej społeczności drobnoustrojów zamieszkujących nasze jelita – mikrobioty jelitowej. Temat ten wzbudził ogromne nadzieje w kontekście lepszego zrozumienia różnych schorzeń, od nieswoistych chorób zapalnych jelit (IBD) po zaburzenia metaboliczne i otyłość. IBS jest schorzeniem, w przypadku którego badacze od dawna poszukują wiarygodnych mechanizmów patogenetycznych, a zmieniony skład lub funkcja mikrobioty jelitowej mogą być kluczowym czynnikiem etiologicznym przynajmniej u części pacjentów — mówi dr n. med. Marcin Gabryel z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu, laureat nagrody Fundacji Mikrobioty Biocodex.

Przeszczep mikrobioty jelitowej — skuteczna terapia zespołu jelita drażliwego potwierdzona badaniami

Przeszczep mikrobioty kałowej (ang. Fecal Microbiota Transplantation — FMT) polega na przeniesieniu odpowiednio przygotowanego materiału mikrobiologicznego pobranego od zdrowego dawcy do przewodu pokarmowego pacjenta. Coraz więcej badań wskazuje na skuteczność tej metody w łagodzeniu objawów IBS oraz poprawie jakości życia pacjentów.

Mikrobiota jelitowa jest wrażliwa na wpływ czynników (takich jak: dieta, stosowanie antybiotyków, infekcje i stres), które mogą prowadzić do zaburzeń jej równowagi fachowo nazywanych dysbiozą. Mogą one mieć istotny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego i przyczyniać się do wystąpienia objawów IBS. Zaburzając mikroflorę, prowadzą do stanów zapalnych i zmniejszonej produkcji substancji ochronnych w jelitach.

Czytaj też: Mikrobiota jelitowa decyduje o skuteczności immunoterapii

Mikroflora jelitowa jest więc nie tylko skutkiem, ale i przyczyną niektórych objawów IBS, takich jak bóle brzucha czy zaburzenia trawienia. Zrozumienie jej roli w tej chorobie otwiera nowe możliwości terapeutyczne, takie jak stosowanie probiotyków czy zmiany dietetyczne.

– Mikrobiota jelitowa jest pod wieloma względami niezwykle dynamicznym ekosystemem, podatnym na różnorodne zmienne środowiskowe. Zmiany w jej składzie mogą prowadzić nie tylko do dolegliwości jelitowych, ale także do problemów natury psychicznej, które występują u choćby 80 proc. pacjentów z IBS. Przeszczep mikrobioty może być przełomowym rozwiązaniem zwłaszcza dla pacjentów, u których dotychczasowe metody leczenia nie przynosiły oczekiwanych efektów — wyjaśnia dr Marcin Gabryel.

Eksperci podkreślają, iż konieczne są dalsze badania nad skutecznością i bezpieczeństwem przeszczepu mikrobioty jelitowej w leczeniu IBS. Jednak już teraz pacjenci mogą mieć nadzieję na nową, skuteczną opcję terapeutyczną, która nie tylko złagodzi objawy jelitowe, ale również poprawi ich samopoczucie psychiczne.

[1] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-pokarmowego/ibs-czyli-zespol-jelita-nadwrazliwego-cz-1-definicja-rozpoznanie-leczenie/

Idź do oryginalnego materiału