Zdrowie psychiczne tak samo ważne jak fizyczne

wszystkoocoachingu.pl 11 miesięcy temu

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To okazja do tego, żeby przypomnieć o tym, jak dbać o swoją psyche. Najnowsze badania pokazują, iż prawie 90 proc. Europejczyków uważa, iż zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak fizyczne.

Na wstępie warto powiedzieć, czym jest zdrowie psychiczne. Odnosi się ono do stanu emocjonalnego i psychicznego. To sposób, w jaki myślimy, czujemy działamy, wchodzimy w interakcje z innymi osobami. jeżeli jesteśmy odporni na stres, mamy dobre samopoczucie emocjonalne i psychiczne, utrzymujemy zdrowe relacje z innymi, oznacza to, iż nasze zdrowie psychiczne jest w dobrej kondycji. Z kolei o tę kondycję należy dbać w równym stopniu jak o fizyczną. Na szczęście jesteśmy tego świadomi, co pokazują najnowsze badania Eurobarometru Komisji Europejskiej opublikowane 9 października 2023 r. (O kompleksowym podejściu do zdrowia psychicznego można przeczytać na stronie Komisji Europejskiej).

Zdrowie psychiczne w statystykach

Co nam szkodzi

89 procent respondentów uważa, iż promocja zdrowia psychicznego jest równie ważna jak promocja zdrowia fizycznego. Ale tylko połowa ankietowanych odpowiedziała twierdząco na pytanie: Czy osoby z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym mają taki sam dostęp do opieki, jak pacjenci cierpiący na inne choroby?

46 procent ankietowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyła problemów emocjonalnych lub psychospołecznych jak np. odczuwanie depresji lub lęku. A ponad połowa z nich (54 procent) nie uzyskała pomocy od specjalisty.

44 procent pytanych uważa, iż ostatnie wydarzenia na świecie w pewnym stopniu wpłynęły na pogorszenie poziomu zdrowia psychicznego. A 18 procent, iż respondentów mówi, iż w dużym stopniu. Chodzi o takie czynniki jak:

  • pandemia COVID-19
  • inwazja Rosji na Ukrainę
  • kryzys klimatyczny
  • inne czynniki presji społecznej i gospodarczej.

Co nas wspiera

60 procent pytanych uważa, iż najważniejszymi czynnikami wpływającymi na dobry stan zdrowia psychicznego są warunki życia, a w drugiej kolejności bezpieczeństwo finansowe (53 procent).

35 procent Europejczyków odpowiedziało, iż największy wpływ na dobrą kondycję psychiczną mają kontakt z przyrodą oraz dobry sen.

33 procent pytanych jest zdania, iż na dobrostan psychiczny bardzo dobry wpływ mają kontakty społeczne. Ale już korzystanie z mediów społecznościowych może mieć negatywny skutek, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Czego potrzebujemy

45 procent respondentów wskazała, iż poprawa ogólnej jakości życia może w największym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego.

37 procent osób biorących udział w badaniu wskazuje również na potrzebę poprawy dostępu do diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne.

35 procent oczekuje wspierana zdrowia psychicznego osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji.

Badanie Eurobarometr przeprowadzono od 14 do 21 czerwca. Wzięło w nim udział 26 501 respondentów w wieku od 15 lat z 27 państw UE.

Rola coachów

Jednym z narzędzi wspierających dbanie o dobrostan psychiczny jest coaching zwłaszcza life. I tu jest duże pole do działania dla osób, które się specjalizują w tym obszarze. Coachowie mogą wspierać klientów w poprawie różnych aspektów ich życia, w tym samopoczuciu psychicznym. Zapewniają strategie i wsparcie w osiąganiu osobistych celów. Należy jednak podkreślić, iż coaching nie jest terapią. jeżeli klient doświadcza poważnych lub utrzymujących się problemów ze zdrowiem psychicznym, należy zaproponować mu wizytę u specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

7 kroków do dobrego samopoczucia

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypomina o tym, ja ważne jest dbanie o swój dobrostan każdego dnia. Pomocne w tym może być tych kilka kroków:

  1. Planuj czas na relaks. To te chwile, kiedy robisz coś, co sprawia ci euforia i przyjemność.
  2. Zadbaj o to, by mieć wokół siebie sprzymierzeńców – osoby, z którymi możesz otwarcie porozmawiać, także o tym, jak się czujesz. Dawanie sobie wzajemnie wsparcia korzystnie wpływa na samopoczucie. jeżeli ktoś dzieli się swoimi uczuciami lub obawami, słuchaj z empatią i bez oceniania.
  3. Utrzymuj pozytywne relacje społeczne, spędzaj czas z przyjaciółmi i bliskimi, choćby wirtualnie.
  4. Zwracaj uwagę na swoje emocje. Nie wahaj się szukać pomocy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Naucz się technik zarządzania stresem, takich jak medytacja, mindfulness oddychanie lub joga. O tym, jak zarządzać emocjami pisaliśmy tutaj.
  5. Regularne ćwiczenia fizyczne i kontakt z naturą mają dobroczynny wpływ na nastrój i zdrowie psychiczne.
  6. Bądź dla siebie dobra/dobry: unikaj nadmiernej samokrytyki. Praktykuj współczucie dla siebie. Wewnętrzny krytyk może podcinać skrzydła. O tym jak coach może wspierać klienta w takich sytuacjach przeczytasz tutaj.
  7. Okazuj życzliwość innym. choćby małe gesty mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne innych. Siebie również doceniaj. I praktykuj wdzięczność.

Zdrowie psychiczne jest cenne, a podjęcie kroków w celu jego zachowania jest niezbędne, by cieszyć się pełnią życia.

Idź do oryginalnego materiału