Zdrowie jamy ustnej kobiet to nie tylko estetyka – to najważniejszy element ogólnego zdrowia i samopoczucia, który niestety wciąż jest często zaniedbywany. Zmiany hormonalne towarzyszące kobietom na różnych etapach życia – od dojrzewania, przez ciążę, aż po menopauzę – mają istotny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, zwiększając również ryzyko wielu chorób ogólnoustrojowych. Mimo to specyfika zdrowia jamy ustnej kobiet wciąż nie otrzymuje należytej uwagi w badaniach naukowych ani praktyce klinicznej. Zmienić ten stan rzeczy ma kongres naukowy EuroPerio11, który odbędzie się w maju 2025 r. w Wiedniu i będzie poświęcony unikalnym potrzebom kobiet w zakresie zdrowia jamy ustnej.
EuroPerio to wiodący światowy kongres periodontologiczny, organizowany przez Europejską Federację Periodontologii (European Federation of Periodontology, EFP) – instytucję naukowo-badawczą zrzeszającą periodontologów z całej Europy. Najbliższy kongres EuroPerio11 odbędzie w dniach 14-17 maja 2025 r. w Wiedniu i będzie poświęcony unikalnym potrzebom kobiet w zakresie zdrowia jamy ustnej.
Niewielu dentystów z odpowiednim przygotowaniem
Prof. Lior Shapira – specjalista periodontologii z Hebrew University of Jerusalem, były prezydent EFP, kierownik naukowy kongresu EuroPerio 11 – podkreślił, iż zdrowie jamy ustnej kobiet jest kwestią wymagającą pogłębienia.
– Zdrowie jamy ustnej to aspekt, który często umyka w dyskusjach naukowych na temat zdrowia ogólnego kobiet. Tymczasem zmiany hormonalne na różnych etapach życia kobiet mogą zarówno zwiększać podatność na choroby dziąseł, jak i zaostrzać już istniejące schorzenia. Zaplanowana podczas kongresu EuroPerio11 sesja ma na celu zwiększenie świadomości lekarzy w tym zakresie i zachęcenie ich do stosowania bardziej spersonalizowanego podejścia w leczeniu pacjentek – powiedział.
Jak dodał, niewielu stomatologów ma odpowiednie przygotowanie do leczenia skutków zmian hormonalnych w obrębie jamy ustnej związanych z ciążą czy menopauzą. – Standardowa edukacja stomatologiczna nie obejmuje w pełni tych zagadnień, dlatego konieczne są dalsze badania, szkolenia i szerzenie świadomości w tym zakresie – stwierdził.
Hormony a zdrowie dziąseł
Ciąża i menopauza to dwa najważniejsze etapy życia kobiety, w których zmiany hormonalne mogą wpływać na zdrowie jamy ustnej. W czasie ciąży wzrasta ryzyko zapalenia dziąseł, które nieleczone może prowadzić do poważniejszych schorzeń i mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Menopauza z kolei bywa okresem zwiększonego ryzyka zapalenia przyzębia, co wynika z osłabienia tkanek jamy ustnej.
Prof. Purnima Kumar – profesor periodontologii z The Ohio State University, jedna z wykładowczyń EuroPerio11 – podkreśliła, iż wiedza na temat wpływu zdrowia matki na przyszłe zdrowie jamy ustnej dziecka wciąż nie jest pełna. – Wiemy, iż nieleczone choroby dziąseł u ciężarnych kobiet mogą mieć negatywne skutki również dla zdrowia dziecka, także długoterminowo. Poprawa zdrowia jednego pokolenia bez wątpienia wpływa na zdrowie kolejnych pokoleń – powiedziała.
Współpraca kluczem do lepszej opieki zdrowotnej
Zdrowie jamy ustnej jest nierozerwalnie związane ze zdrowiem ogólnym, dlatego – według organizatorów kongresu – niezbędna jest w tym zakresie kooperacja specjalistów różnych dziedzin medycyny. – Zdrowie jamy ustnej kobiet wymaga podejścia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Potrzebna jest do tego nie tylko specjalistyczna wiedza dentystów, ale także kooperacja z ginekologami, lekarzami rodzinnymi i innymi specjalistami medycznymi – powiedział prof. Lior Shapira.
W ramach kongresu EuroPerio11 odbędą się wykłady dotyczące m.in. wpływu menopauzy na zdrowie jamy ustnej, wpływu ciąży na mikrobiom jamy ustnej oraz związku mikrobiomu jamy ustnej ze zdrowiem ogólnym kobiet. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć TUTAJ.
– Nie każde recesje dziąsłowe wymagają leczenia i zabiegów chirurgicznych. Oceniamy to na podstawie ilości dziąsła skeratynizowanego oraz ilości dziąsła przyczepionego nad wyrostkiem kostnym – mówi lek. dent. Aneta Furtak, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, stażystka Uniwersytetu w Glasgow oraz w Mater Dei Hospital na Malcie, specjalistka periodontologii, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego oraz European Federation of Periodontology. Na co stomatolog powinien zwracać uwagę podejmując się leczenia recesji dziąsłowych? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!
Źródło: https://www.efp.org