Krwawienie dziąseł to problem, z którym boryka się wiele osób. Często jest ono wynikiem uszkodzenia mechanicznego i wówczas to tylko niegroźny incydent. Co jednak kiedy sytuacja się powtarza i dziąsła krwawią bardzo często? Sprawdź, o czym może świadczyć krwawienie dziąseł, przy jakich chorobach może występować, jak mu zapobiegać oraz jak je leczyć.
Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł?
Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł są urazy mechaniczne, będące wynikiem złej techniki mycia zębów lub używania szczoteczki ze zbyt twardym włosiem. W takim przypadku wystarczy tylko zmiana narzędzia oraz nauka prawidłowego sposobu szczotkowania, aby problem zniknął samoistnie.
[adinserter block=”3″Kolejną przyczyną krwawienia dziąseł mogą być niedobory witamin i minerałów w organizmie. Spowodowane jest to głównie brakiem witamin: C, D i K, a także żelaza. Warto więc zrobić badania pod tym kątem, a także zwrócić uwagę na to, czy w swojej codziennej diecie dostarczasz swojemu organizmowi tych składników.
W grupie podwyższonego ryzyka krwawienia dziąseł są też osoby często spożywające alkohol, nałogowo palące papierosy, a także prowadzące stresujący tryb życia. Skłonność do krwawienia dziąseł mogą również zwiększać niektóre przyjmowane leki.
Stres a zdrowie jamy ustnej: jak wpływa na zęby i dziąsła?
Jaki wpływ ma stres na zęby i dziąsła? Jakie są skuteczne metody radzenia sobie z nim?
Kliknij i dowiedz się więcej!
U kobiet krwawienie dziąseł może być spowodowane szalejącymi hormonami. Zarówno ciąża, menstruacja, jak i menopauza mogą bowiem wpływać na stan dziąseł i powodować krwawienie. Kobiety ciężarne bardzo często mają ten problem, dlatego w ich przypadku tak ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty.
O czym jeszcze może świadczyć krwawienie dziąseł?
Regularne oraz nawracające krwawienie dziąseł może jednak zwiastować poważniejsze problemy. Taki objaw świadczy bowiem o stanie zapalnym dziąseł, który jest początkowym stadium choroby przyzębia. Przyczyną zapalenia dziąseł jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej, prowadząca do odkładania się płytki nazębnej, która stopniowo przekształca się w kamień nazębny. W jego skład wchodzą między innymi chorobotwórcze bakterie, które powodują właśnie rozwój stanu zapalnego. Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do dalszych powikłań, w tym paradontozy, która jest zaawansowaną formą choroby przyzębia. Dotyka ona nie tylko samych dziąseł, ale i tkanek otaczających zęby. Postępująca paradontoza sprawia, iż odsłonięte zostają szyjki zębowe, a z czasem zęby mogą ulec rozchwianiu. jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, może to skutkować choćby utratą zębów.
Krwawienie dziąseł może być również objawem wielu chorób, niezwiązanych ze zdrowiem jamy ustnej. Zalicza się do nich między innymi:
- cukrzycę,
- anemię,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- choroby serca,
- nowotwory.
Krwawienie dziąseł – lepiej zapobiegać, niż leczyć
Krwawiące dziąsła to problem, któremu w wielu przypadkach łatwo można zapobiec.
Podstawowe kroki, które już dziś możesz podjąć, to codzienna higiena jamy ustnej, obejmująca nie tylko mycie, ale również nitkowanie zębów, a także stosowanie płynów do płukania ust.
Kolejnym kluczowym elementem są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, połączone z zabiegami higienizacji. Systematyczne usuwanie kamienia oraz płytki nazębnej pomoże ci uniknąć chorób dziąseł i przyzębia, a tym samym ich objawu, w postaci krwawienia dziąseł.
Ostatnim, ale niemniej ważnym krokiem w zapobieganiu krwawieniu dziąseł jest zadbanie o zdrowie całego organizmu. W tym celu regularnie kontroluj stan swojego zdrowia, a także wprowadź odpowiednio zbilansowaną i bogatą w witaminy oraz minerały dietę.
Jak leczyć krwawiące dziąsła?
Krwawienie dziąseł może być bardzo dokuczliwe i bolesne, dlatego warto wiedzieć, jak można je leczyć.
Początkowo można zastosować domowe sposoby, które w wielu przypadkach okazują się skuteczne. Przede wszystkim warto zmienić pastę na taką, która jest polecana przez dentystów do stosowania przy problemie krwawiących dziąseł. Dostępne są również płyny do płukania jamy ustnej, które mają działanie antybakteryjne i pomagają w leczeniu stanów zapalnych, a także chorób przyzębia.
Pomocne mogą okazać się również ziołowe płukanki do ust, które przygotujesz samodzielnie. Szczególnie polecane przez stomatologów są te z szałwii, rumianku, kory dębu, tymianku oraz mięty. Mają one nie tylko działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, ale również wykazują adekwatności przeciwbólowe.
Jeśli jednak domowe sposoby nie przyniosą efektu i przez cały czas będziesz borykać się z krwawieniem dziąseł, koniecznie udaj się do dentysty. Leczenie w gabinecie stomatologicznym polega przede wszystkim na oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego oraz złogów. Czasem konieczne może być również wykonanie kiretażu, czyli zabiegu polegającego na oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego lekarz stomatolog może również zalecić leczenie farmakologiczne. W poważniejszych przypadkach chorób przyzębia natomiast, może skierować pacjenta do specjalisty zajmującego się leczeniem chorób przyzębia, czyli periodontologa.
Jak widzisz, krwawienie dziąseł to problem, który dotyka wiele osób i może być zarówno pojedynczym incydentem, jak i sygnałem poważniejszych problemów. Dlatego, jeżeli krwawienie pojawia się regularnie lub nawraca, absolutnie nie bagatelizuj tego objawu i koniecznie udaj się do dentysty.