Poszczególne rodzaje lukru różnią się pod względem składu, konsystencji oraz koloru, co jest szczególnie ważne przy wypiekach świątecznych. w tej chwili w cukiernictwie stosowane są trzy podstawowe rodzaje lukru: lukier plastyczny, lukier klasyczny i lukier królewski. W zależności od użytych dodatków możesz zrobić w domu zarówno biały lukier, jak i kolorowy (np. czerwony, żółty, zielony) oraz lukier o wyrazistym smaku (np. lukier cytrynowy lub lukier truskawkowy).
Jaki powinien być i jak nakładać lukier?
Idealny lukier nie wsiąka w ciasto, tworząc na nim jednolitą powłokę. Aby zrobić lukier o adekwatnej konsystencji, musisz przestrzegać kolejności dodawania składników. Gotowy lukier powinien zostać użyty do dekoracji wypieków zaraz po przygotowaniu, bo gwałtownie zastyga. Lukier można rozprowadzić na cieście przy pomocy łyżki lub skorzystać z rękawa piekarniczego, aby stworzyć zdobienia oraz napisy.
Lukier z cukru pudru oraz wody nie nadaje się do wykonywania zdobień, ale można nim pokryć np. sernik, babeczki, szarlotkę, keks, pączki oraz kruche ciasteczka i pierniki. Do wykonywania zdobień stosowany jest gęsty lukier królewski, który powstaje z białka jaja kurzego, cukru pudru i odrobiny soku z cytryny.
Lukier królewski idealnie nadaje się do dekorowania – jest gładki i gwałtownie zastyga, tworząc twardą warstwę. Korzystając z rękawa cukierniczego, można wykorzystać lukier królewski do wykonywania napisów oraz rysunków na wypiekach. Cukiernicy tworzą z lukru królewskiego różne dekoracje przestrzenne, którymi zdobią m.in. torty.
Aby zmienić smak tradycyjnego lukru, można dodać do niego sok z cytryny, inny sok owocowy (np. sok pomarańczowy) lub aromat do ciast (najlepiej o naturalnym składzie). Chcąc przygotować kolorowy lukier, możesz wykorzystać barwniki spożywcze, które kupisz m.in. w większości supermarketów, lub domowe sposoby barwienia lukru. Proporcje wody lub soku (np. z cytryny) oraz cukru pudru to 3 łyżki płynu na każde 10 łyżek cukru pudru.
Poniżej znajdziesz przepisy na domowy lukier, który możesz wykorzystać np. do dekorowania wielkanocnych lub bożonarodzeniowych wypieków.