Zaszycie alkoholowe to popularna nazwa zabiegu wykonywanego pomocniczo w terapii choroby alkoholowej. Esperal, czyli wszywkę alkoholową można stosować na dowolnym etapie rozwoju uzależnienia, niezależnie od czasu trwania dotychczasowych oddziaływań terapeutycznych. Lek ma formę jałowych tabletek umieszczanych podskórnie w organizmie pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia z użyciem tego farmaceutyku pacjent musi jednak przerwać ciąg alkoholowy i całkowicie odstawić substancję odurzającą. Zabieg poprzedza dokładna diagnostyka stanu zdrowia chorego, kontrola trzeźwości i eliminacja innych ewentualnych przeciwwskazań.
Ze względów bezpieczeństwa zaszycie alkoholowe zaleca się i wykonuje jedynie u pacjentów świadomych i współpracujących, którzy wyrażają dobrowolną zgodę na zabieg. Terapia awersyjna nie jest zatem elementem przymusowego leczenia alkoholizmu (odwyku). Esperal wywołuje negatywne i nieprzyjemne skojarzenia związane ze spożywaniem alkoholu. Pacjent po wizycie kwalifikującej go do wszycia Esperalu jest świadomy wszystkich konsekwencji połączenia leku z etanolem. Powstrzymuje się od picia głównie ze strachu i obawy przed wystąpieniem nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów tzw. reakcji disulfiramowej. Stanowi ona odpowiedź organizmu na kumulację toksyn poalkoholowych i niemożność ich szybkiego strawienia.
Substancja czynna wszywki alkoholowej – jak działa disulfiram w leczeniu alkoholizmu?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak działa wszywka alkoholowa. Zanim zdecydują się na zaszycie alkoholowe, powinni zapoznać się nie tylko z mechanizmem działania leku, ale również z zaleceniami lekarskimi i możliwymi skutkami ubocznymi stosowania terapii awersyjnej. Substancją czynną leku jest disulfiram. To bloker wydzielania enzymu wątrobowego odpowiedzialnego za prawidłowy szlak metaboliczny etanolu w ludzkiej wątrobie. Mowa tu o dehydrogenazie aldehydowej. Jej brak w ustroju zaszytego człowieka prowadzi do niebezpiecznej kumulacji toksyn po spożyciu alkoholu. Groźny dla zdrowia, a choćby życia chorego jest przede wszystkim aldehyd octowy.
W fizjologicznych warunkach, bez żadnych zakłóceń i zmian biochemicznych etanol trawi się do nieszkodliwej postaci kwasu octowego, by następnie przekształcić się w dwutlenek węgla i wodę. Pod wpływem działania Esperalu w organizmie dochodzi do zatrucia aldehydem octowym. Stan ten występuje jednak wyłącznie po spożyciu alkoholu przez zaszytego pacjenta. o ile stosuje się on do zaleceń lekarskich i utrzymuje trzeźwość, wszywka alkoholowa jest nieodczuwalna. Metabolizm alkoholu wówczas nie zachodzi.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu implantacji Esperalu
Zaszycie alkoholowe stosuje się u osób uzależnionych od alkoholu zwykle na początku terapii uzależnień. Przed jego zastosowaniem konieczne jest wywołanie abstynencji pacjenta. Zwykle wszywkę alkoholową poprzedza się zatem odtruciem alkoholowym (detoksem). Z pomocą specjalistów chorym łatwiej jest zrezygnować ze spożywania używki. Lepiej radzą sobie również z objawami głodu alkoholowego, których nadmierne nasilenie mogłoby skłaniać ich do powrotu do picia. Wskazaniem do zastosowania Esperalu jest ponadto chęć wzmocnienia dotychczasowych efektów terapii choroby alkoholowej i wzbudzenie motywacji pacjenta do długotrwałej trzeźwości. Tę metodę leczenia zaleca się łączyć z psychoterapią alkoholizmu – ze względów bezpieczeństwa i w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów leczenia.
Zabieg zaszycia alkoholowego wymaga uprzedniej konsultacji lekarskiej i kwalifikacji do zabiegu. Podczas niej lekarz weryfikuje istnienie wskazań do leczenia uzależnienia z wykorzystaniem metod farmaceutycznych. Eliminuje również ewentualne przeciwwskazania. Do rozpoczęcia procedury medycznej nie kwalifikuje się chorych, którzy pozostają pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Należy zachować przynajmniej 24-godzinną abstynencję przed wszyciem Esperalu. Wśród innych przeciwwskazań wymienia się także zły ogólny stan zdrowia pacjenta, schorzenia układu krążenia, nerwowego, a także zaburzenia psychiczne.
Zaszycie alkoholowe a zalecenia terapeutyczne i zmiana stylu życia – wstrzemięźliwość od alkoholu
Zaszycie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic wykonuje doświadczony chirurg w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Lekarz posługuje się skalpelem, którym nacina skórę pacjenta tuż nad mięśniem pośladkowym. Prowadząc cięcie w głąb tkanek, dociera aż do obszaru podpowięziowego i tam wypreparowuje specjalną kieszonkę. W jej wnętrzu umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku. Ustala ją na podstawie danych uzyskanych podczas wywiadu lekarskiego. Powstałą ranę zaszywa z użyciem nici chirurgicznych. Następnie na szwy zakłada jałowy opatrunek, a nacięcie nie jest widoczne dla osób postronnych. Rekonwalescencja odbywa się w warunkach domowych. Zabieg wszycia Esperalu jest mało inwazyjny i nie wymaga hospitalizacji pacjenta.
By uniknąć działań niepożądanych i skutków ubocznych wszycia wszywki alkoholowej, zaszyta osoba powinna bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Głównym jest konieczność utrzymania długotrwałej trzeźwości. Szczególnie trudne dla chorych jest utrzymanie abstynencji w pierwszych miesiącach terapii. To wówczas najczęściej zaszywa się wszywkę motywującą do aktywnej walki z nałogiem. Niezależnie od dawki Esperalu, jaka została wszyta do organizmu, czas skuteczności jej działania może sięgać choćby roku. Terapia awersyjna jest wobec tego długotrwała. Pozwala na stosowanie Disulfiramu WZF równocześnie z innymi elementami kompleksowej terapii choroby alkoholowej.
Gdzie bezpiecznie wykonać zaszycie alkoholowe? Radom to lokalizacja, w której pacjenci znajdują specjalistyczną opiekę i wsparcie lekarzy Centrum Medycznego Galmedic. Z ofertą placówki można zapoznać się pod linkiem: https://radom.galmedic.pl/uslugi/esperal/.
Skutki implantacji wszywki alkoholowej – zaszycie alkoholowe a reakcja disulfiramowa organizmu pacjenta
Po zaszyciu należy powstrzymać się od picia alkoholu. Zalecenie to dotyczy każdej jego ilości oraz postaci. Zabronione jest spożywanie czystego alkoholu, słodyczy z etanolem w składzie, niektórych przetworów, sosów. Pacjenci nie powinni używać syropów z alkoholem, niektórych środków myjących i dezynfekujących, a choćby perfum. Blokowanie szlaku metabolicznego etanolu odczuwa tylko ten pacjent, który nie stosuje się do zaleceń i decyduje się na ryzykowne próby przepicia wszywki alkoholowej. Występują u niego dolegliwości określane mianem reakcji disulfiramowej. To przede wszystkim silne bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, objawy neurologiczne, nadpotliwość, drżenia. Objawy zatrucia aldehydem octowym nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie pacjenta, ale również mogą okazać się groźne dla jego życia oraz zdrowia. Nieprzyjemne dolegliwości mogą przekształcić się w stany takie jak: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, utrata przytomności, a choćby nagłe zatrzymanie krążenia.
Skuteczność wszywki jest wysoka również dlatego, iż nie jest możliwe samodzielne jej usunięcie. By uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, pacjent musi powstrzymać się od spożywania alkoholu. Walka z uzależnieniem z wykorzystaniem Esperalu trwa bowiem przynajmniej tyle czasu, ile lek uwalnia się do krwiobiegu z okolicy pośladka, czyli 8-12 miesięcy.
/artykuł sponsorowany/