Zapach pochwy – rodzaje, przyczyny, leczenie

krokdozdrowia.com 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Kobieta w majtkach - zapach z pochwy


Zapach pochwy jest inny w przypadku każdej kobiety, ponieważ zależy od flory bakteryjnej oraz od różnych czynników, takich jak poziom hormonów, aktywność seksualna, dieta, pot, higiena intymna, obecność infekcji i pH pochwy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom zapachu z pochwy i poinformujemy, który z nich powinien Cię niepokoić.

Zapach pochwy to zjawisko całkiem naturalne. Czasem jednak może ostrzegać o infekcji.

Zapach podobny do aromatu chleba, słodyczy, jogurtu i metalu jest normalny (i zdrowy). jeżeli jednak zapach pochwy jest silny i nieprzyjemny (jak np. zapach zgniłej ryby), należy skonsultować się z ginekologiem w celu badania okolic intymnych.

Ocena lekarska jest również konieczna, jeżeli zapachowi towarzyszy świąd, pieczenie, ból (zwłaszcza podczas stosunku), krwawienie z pochwy (niezwiązane z okresem) lub gęsta wydzielina.

Powszechnie uważa się, iż zdrowa pochwa powinna pachnieć kwiatami. Jest to jednak swierdzenie dalekie od prawdy. Różne produkty stworzone w celu zamaskowania naturalnego zapachu pochwy uważa się z medycznego punktu widzenia za szkodliwe dla równowagi flory pochwy. Stwarzają one ryzyko występowania różnych infekcji.

Od czego zależy zapach pochwy?

To normalne, iż mogą wystąpić subtelne zmiany w zapachu pochwy kobiety, ponieważ zapach zależy od flory pochwy i jej pH. Elementy te mogą być modyfikowane przez wiele czynników.

Dieta jest jednym z czynników wpływających na zapach pochwy. Spożywanie dużej ilości owoców cytrusowych wiąże się ze słodkim zapachem, podczas gdy spożywanie przetwarzanych węglowodanów i cukrów wiąże się z bardziej intensywnym zapachem chleba (ze względu na drożdże obecne we florze pochwy).

Błona śluzowa wyściełająca pochwę jest bardzo bogata w bakterie kwasu mlekowego, mikroorganizmy obecne również w jogurcie. Z tego powodu zapach jogurtu w zdrowej pochwie jest bardzo charakterystyczny i typowy.

Z kolei pH pochwy jest lekko kwaśne. Wynosi około 4,5, a jego równowaga pozwala organizmowi zachować florę bakteryjną pochwy. Kiedy jest zmodyfikowany i występuje przewaga niektórych mikroorganizmów nad innymi, mogą wystąpić infekcje.

Oprócz jedzenia, pH pochwy można modyfikować poprzez stosunek heteroseksualny bez użycia prezerwatywy. Dzieje się tak dlatego, iż nasienie ma stosunkowo zasadowe pH (od 7,2 do 8), które zmienia pH pochwy i może powodować różne zapachy po stosunku dopochwowym.

Z drugiej strony specyficzny zapach pochwy każdej kobiety wynika z gruczołów apokrynowych, które wydzielają płyny (pot) o typowym zapachu, który jest istotny w pociągu seksualnym.

Naturalne czynniki zmieniające zapach pochwy

Zmiany hormonalne wpływają również na zapach pochwy. Podczas menopauzy następuje spadek estrogenu, który zmienia wzór przepływu pH i florę pochwy. W ten sposób zmienia się zapach pochwy i upławy, a także zwiększa się suchość.

Z drugiej strony podczas menstruacji pojawia się bardzo charakterystyczny metaliczny zapach z powodu obecności krwi. W czasie ciąży lub laktacji hormony mogą powodować zwiększenie wydzielania pochwowego, co zwiększa intensywność zapachu pochwy.

Zapach pochwy – rodzaje

Zapach pochwy jest całkiem normalny, należy jednak nauczyć się, kiedy wskazuje na infekcję.

Aromat jogurtu

Zapach jogurtu w pochwie to zapach kwaśny lub sfermentowany. Jest on spowodowany obecnością bakterii kwasu mlekowego, jak wspomniano powyżej.

Zapach metaliczny

Metaliczny zapach jest charakterystyczny w czasie menstruacji i kilka dni po niej. Jest wytwarzany przez zmiany pH pochwy i krwi, ze względu na zawartość żelaza. Metaliczny zapach może również wystąpić w przypadku lekkiego krwawienia po seksie, suchości pochwy lub energicznego seksu z niewielkimi otarciami.

Zapach spocony, ziołowy lub ziemisty

Chociaż jest to mniej przyjemny zapach, wiąże się z połączeniem potu pachwiny i bakterii pochwy. To nie jest stan chorobowy i pojawia się choćby przy dobrej higienie. Ten zapach jest związany ze stresem emocjonalnym, który może powodować zwiększone wydzielanie gruczołów potowych.

Zapach środków chemicznych, amoniaku lub środków czyszczących

Podobnie jak w przypadku wybielacza lub amoniaku, ten zapach może wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich może być mocz. Mocz zawiera mocznik (produkt uboczny amoniaku), który może gromadzić się wokół sromu lub w bieliźnie. W warunkach odwodnienia może powstać również w wyniku nagromadzenia mocznika. Może powodować bakteryjne zapalenie pochwy i rzęsistkowica.

Słodki lub piwny zapach

Słodki zapach w pochwie może sygnalizować przerost drożdżaków (grzybów). Tego rodzaju zapachy z pochwy są podobne do zapachu miodu, chleba lub ciastek.

Przerost drożdżaków powoduje infekcje pochwy, w szczególności Candida albicans (kandydoza pochwy). Objawia się również swędzeniem i podrażnieniem sromu i pochwy oraz gęstą, lepką wydzieliną przypominającą ser lub krojone mleko.

Warto również przeczytać: Suchość pochwy, czyli brak nawilżenia: co ją powoduje?

Zapach zgniłej ryby

Zapach zgniłej ryby jest spowodowany obecnością infekcji pochwy wynikającej ze zmienionej flory pochwy. Modyfikacja pH powoduje niekontrolowany wzrost bakterii powodujących bakteryjne zapalenie pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy powoduje jej nieprzyjemny zapach, z gęstą żółtawą lub pomarańczową wydzieliną, oprócz innych powiązanych objawów, takich jak swędzenie, podrażnienie i pieczenie podczas oddawania moczu.

Może to być również spowodowane rzęsistkowicą lub infekcją Trichomonas vaginalis. Jest to najczęstsza uleczalna (tylko kuracją antybiotykową) infekcja przenoszona drogą płciową. W tym przypadku zapach zgniłej ryby jest wyraźniejszy niż w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, a wydzielina jest zwykle zielonkawo-szarawa i pienista.

Istnieją inne infekcje przenoszone drogą płciową związane z nieprzyjemnym zapachem, takie jak rzeżączka (która powoduje zwiększone wydzielanie z pochwy, ból w dole brzucha i pieczenie podczas oddawania moczu) i chlamydie (nieprawidłowe upławy z pochwy z bólem podczas stosunku i oddawania moczu).

Dowiedz się więcej o: Swędzenie pochwy – 5 naturalnych sposobów

Zapach zgnilizny

Zapach gnicia może wywoływać tampon pozostający w kanale pochwy przez kilka dni (wtedy zaczyna się on rozkładać). Co ciekawe, zdarza się to dosyć często.

Tampony pozostawione na dłużej niż 8 godzin mogą prowadzić do bardzo poważnej infekcji znanej jako zespół wstrząsu toksycznego. Powodują go toksyny uwalniane przez bakterie Staphylococcus aureus. Występują one w pochwie naturalnie. Może wystąpić wysoka gorączka, drgawki, nudności, wymioty, dezorientacja, omdlenia i zawroty głowy.

Obrzydliwy zapach

Rak szyjki macicy zwykle nie powoduje żadnych objawów we wczesnych stadiach, ale zmiany mogą powodować cuchnące upławy, a także nieprawidłowe krwawienie z pochwy, ból miednicy i ból brzucha. Nieprzyjemny zapach może również wywoływać rak pochwy lub wiązać się z obecnością przetoki odbytniczo-pochwowej (łączącej odbytnicę z pochwą).

Zapach pochwy – czy każdy należy leczyć?

Nieprzyjemne zapachy w pochwie wymagają konsultacji ginekologicznej, zwłaszcza jeżeli towarzyszą im inne objawy.

Zdrowa pochwa nie pachnie kwiatami. Różne rodzaje zapachu pochwy różnią się w zależności od kobiety i, jak wspomniano, zależy od kilku różnych czynników. Kiedy zapach jest metaliczny, kwaśny (jak jogurt), trochę słodki lub potny, nie jest powodem do niepokoju i nie wymaga specjalnego leczenia. Zaleca się jedynie utrzymywanie dobrej higieny intymnej.

Jeśli jednak pojawią się inne objawy, takie jak swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie, nieprawidłowa wydzielina, ból podczas stosunku, pieczenie podczas oddawania moczu, należy skonsultować się z ginekologiem w celu oceny kanału pochwy.

Głównymi przyczynami nieprzyjemnego zapachu z pochwy są choroby zakaźne. Bakteryjne zapalenie pochwy, kandydozę pochwy i inne infekcje można kontrolować dzięki leków doustnych i komórek jajowych pochwy. Należy jednak udać się do lekarza w celu adekwatnego postępowania.

Przeczytaj więcej o: Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz

Należy unikać irygacji i dezodorantów intymnych

Eliminowanie zapachu z pochwy nie jest konieczne, chyba iż jest on nieprzyjemny lub wiąże się z innymi objawami lub zwiększoną wydzieliną z pochwy. Oczywiście leczenie powinien przepisać lekarz.

Częste stosowanie irygacji i dezodorantów intymnych w celu wyeliminowania nieprzyjemnego zapachu z pochwy powoduje zmiany pH pochwy i flory bakteryjnej. Może także wywoływać podrażnienia. zwykle pH pochwy utrzymuje równowagę flory bakteryjnej. jeżeli je zaburzymy, dochodzi do przerostu bakterii, który kończy się bakteryjnym zapaleniem pochwy.

Zapach pochwy – zalecenia dotyczące higieny intymnej

Zapach pochwy jest normalny. Jednak ważne jest, aby rozpoznać, kiedy pojawiają się zmiany, które mogą być ostrzeżeniem o problemie zdrowotnym. Przy zachowaniu adekwatnej higieny intymnej należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • Myj tylko zewnętrzne okolice narządów płciowych. Używaj dużej ilości ciepłej wody i łagodnego mydła o neutralnym pH (bez perfum i barwników).
  • Unikaj irygacji i dezodorantów intymnych.
  • Kąp się codziennie.
  • Codziennie zmieniaj bieliznę i najlepiej używaj bawełnianych ubrań, które nie są obcisłe ani syntetyczne.
  • Utrzymuj okolice intymne w czystości i suchości.
  • Nie używaj podpasek codziennie.
  • Zadbaj o zrównoważoną dietę bogatą w owoce i warzywa oraz probiotyki, takie jak jogurt.
Idź do oryginalnego materiału