Zalecana z magnezem, na skurcze i lepszy sen. Czy można codziennie brać witaminę B6?

zdrowie.interia.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: Interia Kulinaria


Dieta, która zawiera kilka cennych składników odżywczych, życie w pośpiechu, nadmiar stresu, a do tego napoje wysokoprocentowe czy energetyczne sprawiają, iż w organizmie może dochodzić do poważnych niedoborów witaminowych. Z tego powodu coraz chętniej sięgamy po suplementy - dostępne w aptekach i bez recepty wydają się być rozwiązaniem wszystkich problemów ze zdrowiem. Doskonałym przykładem jest witamina B6, dodawana do suplementów z magnezem. Czy jest bezpieczna i czy można brać ją codziennie? Odpowiadamy.


Witamina B6 i jej rola w funkcjonowaniu organizmu


Witamina B6, czyli pirydoksyna, przede wszystkim znana jest jako witamina wspomagająca wchłanianie magnezu. Suplementy z magnezem zwykle zawierają w sobie pirydoksynę, co ma zapewnić najwyższą skuteczność stosowanego preparatu.
Sama witamina B6 odgrywa istotną rolę w organizmie człowieka. Bierze udział w metabolizowaniu białek i kwasów tłuszczowych, w przemianach hemu do hemoglobiny oraz bierze udział w tworzeniu przeciwciał, co przekłada się na zwiększanie odporności.


Obecność witaminy B6 w organizmie człowieka jest ważna dla układu nerwowego - wpływa ona na syntezę serotoniny i dopaminy, a zatem decyduje o stanie psychicznym człowieka. Jej niedobory mogą zatem niekorzystnie wpływać zarówno na stan fizyczny, jak i emocjonalny. Reklama


Objawy niedoboru witaminy B6 i sposoby jej uzupełniania


O niedobór witaminy B6 trudno, jednak nie jest on niemożliwy. Uboga dieta, zażywanie niektórych leków czy nadmierny stres mogą spowodować deficyt pirydoksyny.
Objawy jej niedoboru to przede wszystkim:
sucha skóra,drętwienia i mrowienia kończyn, zmęczenie,osłabienie siły mięśni,problemy ze snem, wahania nastroju.


Witaminę B6 łatwo uzupełnić dietą, ponieważ znajduje się ona w takich produktach jak: mięso drobiowe, ryby, jaja, ale także ziemniaki, banany, awokado, owoce suszone, warzywa strączkowe, produkty zbożowe.
Jeśli jednak zachowujemy prawidłową i bilansowaną dietę, a dodatkowo suplementujemy witaminę B6, może dojść do jej kumulacji w organizmie, co również jest niekorzystne dla zdrowia.


Przedawkowanie witaminy B6. Jak często ją brać?


Suplementowanie witaminy B6 powinno być skonsultowane z lekarzem. Inną dawkę zaleca się w przypadku, kiedy suplementacja ma wspomóc leczenie depresji, inna w przypadku bezsenności czy dla kobiet w ciąży.
Średnio w suplementach z magnezem, znaleźć można 2 mg witaminy B6.
Opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia normy dla witaminy B6, wskazują na zalecane dzienne zapotrzebowanie dla kobiet na poziomie ok. 1,5 mg/dobę, zaś u mężczyzn 1,7 mg/dobę. Już jedna tabletka suplementu sprawia zatem, iż dzienne zapotrzebowanie zostaje pokryte.
Nadmiar witaminy B6 może przynieść niepożądane skutki uboczne, a najczęstsze z nich to:


trwałe uczucie zimna, zaburzenia koordynacji mięśni,mrowienie i drętwienie kończyn,nudności i wymioty,bóle głowy,refluks,zaburzenia rytmu serca,zwyrodnienie tkanki nerwowej.
Powyższe objawy zwykle ustępują po odstawieniu suplementu, ale czasem mogą one utrzymywać się przez kilka miesięcy.
Oznacza to, iż jeżeli nasza dieta jest zróżnicowana, bogata w witaminy i istotne dla organizmu minerały, przyjmowanie dodatkowo suplementów diety może przynieść konsekwencje zdrowotne. Każdą suplementację warto skonsultować z lekarzem.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału