Zaćma wikłająca może powstać w każdym wieku. Przyczyny i objawy zaćmy. Nowoczesne metody leczenia tego typu katarakty

vidiummedica.pl 1 rok temu

Zaćma (inaczej katarakta) ma charakter wrodzony lub też nabyty i ma niebagatelny wpływ na życie chorego. Zaćma wikłająca to termin, który kilka mówi Pacjentom zgłaszającym się do specjalisty z niepokojącymi objawami utraty ostrości widzenia oraz widzeniem zamglonym. Nic w tym dziwnego, w końcu istnieje wiele rodzajów zaćmy. Jak podkreślają lekarze okuliści, zaćma wikłająca to najbardziej przewidywalny typ katarakty. Ta gwałtownie postępująca choroba oczu powoduje upośledzenie wzroku, a zlekceważona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, czyli ślepoty. Co powoduje zaćmę wikłającą, jakie są jej objawy? Czy operacyjny operacja usunięcia zaćmy pozwala odzyskać ostrość wzroku? Sprawdźmy jak zadbać o chory narząd wzroku!

Czym jest zaćma wikłająca? Choroba może powstać w każdym wieku

Zastanawiasz się, na czym polega zaćma wikłająca? Otóż jest ona schorzeniem nabytym i ma związek ze zmianami w przemianie materii soczewki oka oraz utratą jej przejrzystości. Często ma postać zaćmy podtorebkowej tylnej. Mimo iż (podobnie, jak zaćma starcza) najczęściej jest rozpoznawana u seniorów, może wystąpić u Pacjentów w każdym wieku. Zaćma wikłająca rozwija się na skutek wielu schorzeń oczu, są to m.in.:

  • stany zapalne oka,
  • wrzód rogówki,
  • urazy gałki ocznej,
  • jaskra (pierwotna, wtórna),
  • barwnikowe zwyrodnienie siatkówki,
  • krótkowzroczne zwyrodnienie naczyniówki,
  • guzy przerzutowe do przedniego odcinka oka,
  • odwarstwienie siatkówki oka.

Jak pokazuje praktyka lekarska, zdarza się, iż zaćma wikłająca jest powikłaniem cukrzycy lub przewlekłego zapalenia błony naczyniowej oka. Należy zaznaczyć, iż katarakta może być wynikiem wielu innych schorzeń.

Jakie są objawy zaćmy wikłającej?

Jak już wspomnieliśmy, zaćma wikłająca powoduje zmętnienie soczewki oka, w związku z czym Pacjenci skarżą się na:

  • obniżenie ostrości widzenia,
  • zamglone widzenie,
  • kłopoty z poruszaniem się,
  • brak głębi kolorów (widzenie wyblakłych barw),
  • stopniowa utrata poczucia światła,
  • trudności z oceną odległości,
  • zmiana koloru źrenicy na szaro-biały.

Wraz z postępem katarakty wielu chorych ma problemy z wykonywaniem najprostszych czynności, co bez wątpienia powoduje upośledzenie codziennego funkcjonowania Pacjenta.

Na czym polega leczenie zaćmy wikłającej? Operacja zaćmy

Zaćma wikłająca jest jedną z chorób oczu, w przypadku której stosuje się nowoczesne leczenie operacyjne (farmakoterapia nie jest tutaj skuteczna). Chirurgiczne usunięcie katarakty i wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent nie czuje bólu. Operacja usunięcia zaćmy wikłającej jest bezpieczną i wysoce efektywną procedurą, nie wymaga długiej rekonwalescencji ani hospitalizacji. Pacjent może wrócić do domu w dniu zabiegu. Operacja zaćmy często pozwala zrezygnować z konieczności korzystania z okularów, co jest dużym udogodnieniem w codziennym życiu.

Zapraszamy do kontaktu z naszą kliniką osoby zainteresowane kompleksową diagnostyką i usunięciem zaćmy wrodzonej, jak i nabytej.

FAQ

Czy zaćma prowadzi do ślepoty?

Zaćma wikłająca to choroba oczu, która nieleczona może skutkować ślepotą całkowitą (zaćma stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie). Dlatego zapobiegawczo warto regularnie poddawać się badaniom okulistycznym, a w razie podejrzenia rozwoju zmętnienia soczewki niezwłocznie udać się do odpowiedniego specjalisty.

Leczenie zaćmy wikłającej – czy operacja zaćmy jest bezpieczna?

Tak, operacja zaćmy ze wszczepieniem soczewki charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym przy zachowaniu pełnej świadomości przez Pacjenta. operacja usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz, który korzysta z certyfikowanego i nowoczesnego sprzętu okulistycznego. Wiedz, iż operację zaćmy wikłającej poprzedza szeroko zakrojona diagnostyka oraz szczegółowy wywiad medyczny.

Czy można zapobiec zaćmie wikłającej?

Niestety nie istnieją w 100% skuteczne działania profilaktyczne, które umożliwiają uchronienie się przed zachorowaniem na zaćmę wikłającą. Oczywiście zawsze warto dbać o narząd wzroku tj. przygotować ergonomiczne miejsce pracy, pamiętać o regularnych przerwach, wykonywać ćwiczenia oczu, unikać wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera, telefona. jeżeli masz więcej pytań dotyczących np. przebiegu i leczenia tej uciążliwej choroby oczu, skontaktuj się z naszymi doświadczonymi i wykwalifikowanymi specjalistami.

Źródła:

www.optegra.com.pl/blog-optegra/zacma-wiklajaca-objawy-przyczyny-diagnostyka-leczenie [dostęp: 15:08:2023 r.]

Idź do oryginalnego materiału