Zaburzenia neurologiczne to problem globalny ►

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


– Świat walczy z ogromnymi obciążeniami związanymi z zaburzeniami neurologicznymi. Choroby te stają się globalnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego – powiedział neurolog prof. Claudio Bassetti podczas konferencji Szczyt Zdrowia Mózgu w Warszawie.



Prof. Claudio Bassetti, przewodniczący Szwajcarskiego Planu Zdrowia Mózgu i były prezes Europejskiej Akademii Neurologii (EAN), podkreślił, iż neurologia powinna być dziedziną priorytetową dla każdego systemu ochrony zdrowia. Specjalista zaznaczył, iż świat walczy z ogromnymi obciążeniami związanymi z zaburzeniami neurologicznymi, które coraz częściej są uznawane za globalne wyzwanie dla zdrowia publicznego.

Prof. Bassetti wskazał, iż zaburzenia neurologiczne są główną przyczyną niepełnosprawności i drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. W ciągu ostatnich 30 lat bezwzględna liczba zgonów i osób niepełnosprawnych z powodu chorób neurologicznych znacznie wzrosła. Dane pokazują, iż na całym świecie spodziewany jest dalszy wzrost zaburzeń neurologicznych w wyniku wzrostu liczby ludności i starzenia się społeczeństwa. Dodał, iż niepokojąca jest częstotliwość występowania bólów głowy, zaburzeń snu, zaburzeń funkcji poznawczych, demencji, udarów oraz innych uszkodzeń neurologicznych mózgu. Ekspert dodał, iż grupa schorzeń neurologicznych dotknęła w ostatnim czasie niemal 43 proc. światowej populacji.

– Międzynarodowe dane naukowe pokazują, że częstotliwość występowania zaburzeń neurologicznych jest na bardzo wysokim poziomie. Co najmniej u jednej na trzy osoby w ciągu całego życia rozwinie się zaburzenie neurologiczne – stwierdził prof. Bassetti.

Zdaniem specjalisty przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale świat nie pozostaje bez działań, które mają zabiegać chorobom neurologicznym. Jednym z nich jest powołanie międzysektorowego globalnego planu działania w zakresie zaburzeń neurologicznych (iGAP). W jego ramach została uruchomiona kampania na rzecz zdrowia mózgu, której celem jest wsparcie i kreowanie inicjatyw promujących wiedzę na temat zaburzeń neurologicznych.

– Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę, jak ważna jest inwestycja w promowanie wiedzy i świadomości na temat chorób mózgu. Warto mówić o tym, iż prewencja w zapobieganiu chorób niweluje ogromne koszty związane z leczeniem i długotrwałą hospitalizacją – podkreślił prof. Claudio Bassetti.

Wypowiedź eksperta poniżej.

Idź do oryginalnego materiału