Za wcześnie na ocenę Agencji Badań Medycznych

mzdrowie.pl 1 rok temu

Jeśli chodzi o ocenę korzyści finansowych, jakie Agencja przynosi budżetowi państwa i systemowi opieki zdrowotnej informuję, iż realna ocena tych korzyści możliwa będzie dopiero po zakończeniu realizacji projektów i osiągnięciu ich produktów. Wskazać należy, iż Agencja została utworzona w roku 2019, zaś czas realizacji projektu na badania kliniczne komercyjne i niekomercyjne wynosi średnio 5- 6 lat i dopiero po tym okresie możliwe jest dokonanie oceny korzyści finansowych danego projektu. Z uwagi na fakt, iż finansowane przez Agencję projekty wieloletnie znajdują się w fazie realizacji, w tej chwili nie jest możliwa realna i obiektywna ocena ich wpływu na budżet państwa i system ochrony zdrowia – napisał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.

Posłanka Hanna Gill – Piątek w swojej interpelacji z dnia 05 lipca 2023 przypomniała, iż pod koniec czerwca 2023 r. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała informację o wynikach kontroli funkcjonowania Agencji Badań Medycznych. Na stronie internetowej notatka pokontrolna została okraszona nagłówkiem „Niewielkie efekty za 888 mln zł”. Z raportu NIK wynika m.in., iż agencja nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku oceny korzyści finansowych, jakie wspierane przez nią badania przynoszą co roku budżetowi państwa i systemowi ochrony zdrowia. Jednocześnie, w efekcie wpisania Agencji Badań Medycznych na listę podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa, miesięczne wynagrodzenie brutto jej prezesa wzrosło w 2020 r. o ponad 58%, a w 2022 r. o niemal 96% – do 47 tys. zł brutto. Ponadto w 2021 r. prezes ABM otrzymał nagrodę roczną bez uzasadnienia, co budziło wątpliwości NIK – uznano, iż potrzebna jest zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia, aby „zachowana została jawność i przejrzystość finansów publicznych”.

Parlamentarzystka była interesująca czy Ministerstwo Zdrowia wie, za co prezes ABM otrzymał nagrodę roczną oraz czy Ministerstwo Zdrowia posiada ocenę korzyści finansowych, jaką ABM przynosi budżetowi państwa i systemowi opieki zdrowotnej. Posłanka zapytała także jaka była suma premii i nagród wypłaconych w ABM od daty wpisania na listę podmiotów o szczególnym znaczeniu dla państwa. Wiceminister Kraska wyjaśnił, iż w 2021 roku Prezes Agencji nie otrzymał nagrody rocznej. W odniesieniu do pytań o premie i nagrody dla pracowników ABM, a także o koszty i cele delegacji służbowych odesłał posłankę po informacje do agencji.

Agencja Badań Medycznych (ABM) jest państwową agencją odpowiedzialną za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. ABM jest podmiotem, którego celem jest budowa innowacyjnego systemu opieki zdrowotnej. Funkcjonowanie Agencji przyniesie również wymierne korzyści dla pacjentów – pozwoli ocenić, które nowe technologie medyczne i metody terapeutyczne powinny być stosowane dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa.

Agencja realizuje jeden z pierwszych publicznych programów dotacyjnych z finansowaniem przeznaczonym na niekomercyjne badania kliniczne w naszym kraju. Finansowane przez Agencję Badań Medycznych badania, są szansą dla polskich pacjentów na dostęp do najnowszych technologii, jak również okazją dla polskich naukowców na udział w światowych badaniach. Kluczowym zadaniem Agencji jest również działalność analityczna w zakresie oceny podejmowanych decyzji i ich wpływu na koszty funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Opracowane analizy pozwolą na przedstawienie konkretnych rozwiązań, dzięki którym system opieki zdrowotnej będzie mógł funkcjonować w bardziej wydajny sposób

Idź do oryginalnego materiału