Umowa na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla Osób ze Spektrum Autyzmu została już podpisana. Za 20 miesięcy Wrocław zyska niezwykłą placówkę. Koszt inwestycji to ponad 13 milionów złotych.
We Wrocławiu niedługo rozpoczną się prace związane z budową Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla Osób ze Spektrum Autyzmu. Miasto podpisało właśnie umowę z firmą, która wybuduje nowoczesną placówkę. Będzie to jedno z pierwszych tego typu miejsc w Polsce.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ul. Morawskiej 14a we Wrocławiu. Budynek przeznaczony będzie dla 20 dorosłych osób ze spektrum autyzmu, z czego pięć z nich będzie mogło korzystać z całodobowej opieki. Inwestycję zrealizuje Przedsiębiorstwo Inżynieryjne ERA S.A. z Wrocławia, która wyceniło prace na ponad 13,4 mln złotych.
– Od początku swojej pracy na rzecz Wrocławia wspólnie ze współpracownikami kładziemy bardzo mocny nacisk na projekty społeczne. Wdrożyliśmy wiele programów adresowanych do osób wymagających wsparcia i pomocy. Centrum Opiekuńczo Mieszkalne dla Osób ze Spektrum Autyzmu jest jednym z takich projektów. Cieszymy się, iż udało się podpisać umowę i przystępujemy do realizacji prac – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Centrum powstanie w parterowym budynku o powierzchni 774 mkw., który podzielony zostanie na część dzienną i nocną. W części dziennej znajdą się: sale terapeutyczne (socjoterapii oraz fizjoterapii), świetlica pełniąca funkcję jadalni, 5 pracowni warsztatowych, gabinet lekarski i psychoterapii oraz sala wyciszeń, a także pomieszczenia techniczne.
Część nocna przeznaczona jest dla pięciu osób i obejmuje: pięć pokoi sypialnych z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, salon z aneksem kuchennym oraz pralnię i magazyn. Budynek będzie komfortowy pod względem akustycznym, a układ przestrzenny dostosowany do cyklu dnia i panujących o danych godzinach warunków.
– Bardzo się cieszymy, iż nasze wieloletnie plany zaczynają się urzeczywistniać i iż z każdym kolejnym etapem jesteśmy coraz bliżej udostępnienia wrocławianom Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla Osób w Spektrum Autyzmu. Cieszę się też szczególnie, iż to wsparcie nie tylko dla osób w spektrum autyzmu, ale też dla ich rodzin i opiekunów, którzy często nie mają możliwości skorzystania z pomocy innych osób właśnie ze względu na szczególne potrzeby osób w spektrum – zaznacza Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. – Podkreślam, iż jest to kolejny etap naszej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. To nie tylko COM, ale też mieszkanie wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami, to wiele projektów dotyczących opieki wytchnieniowej czy asystentury osób z niepełnosprawnościami. W moim przekonaniu tak właśnie powinno wyglądać nowoczesne miasto – dostępne, dbające o swoich najbardziej potrzebujących mieszkańców. Bardzo się cieszę, iż Wrocław staje się takim miastem – dodaje.
Przy opracowaniu koncepcji dla tej placówki miasto korzystało z wiedzy i doświadczenia Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu, które od 30 lat wspiera osoby z tych schorzeniem, skupiając rodziców i specjalistów. W 1997 roku, dzięki wsparciu miasta, Stowarzyszenie uruchomiło pierwszą w Polsce szkołę dla dzieci ze spektrum autyzmu.
– Budowa kompleksowego ośrodka dla osób dorosłych we Wrocławiu to kolejny krok w wypełnieniu luki w opiece nad osobami ze spektrum autyzmu. To konieczność. Młodzi ludzie są w szkole do 24. roku życia, a potem wyłącznie pod opieką rodziny. Wrocławski ośrodek przeznaczony będzie dla osób niesamodzielnych, wymagających asystentów, dla których do tej pory w Polsce nie było oferty – mówi Alicja Winiszewska, prezeska Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.
Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu miasta Wrocławia, przy wsparciu z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
– Udało się wybrać wykonawcę, który teraz przystąpi do realizacji naszego projektu. Samo przygotowanie dokumentacji wykonawczej powinno potrwać około 5 miesięcy. Kolejnym krokiem będzie budowa tego nowoczesnego ośrodka. Wykonawca wybuduje też nowy układ drogowy w postaci łącznika pomiędzy ulicami Morawską i Serbską wraz z odwodnieniem i oświetleniem, który nie tylko ułatwi dojazd do placówki, ale też wpisuje się w oczekiwania mieszkańców. Ta inwestycja realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kultury Agora finalnie uporządkuje przestrzeń w tej części osiedla – podkreśla Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Budynek będzie nie tylko energooszczędny dzięki panelom fotowoltaicznym, systemom do sterowania energią, ale też zostanie tak wybudowany, aby nie występowały w nim żadne przeszkody architektoniczne. Narożniki ścian na korytarzach zostaną zaokrąglone, będzie odpowiednia kolorystyka, a tarasy bezpośrednio przy jadalniach, osobno dla części dziennej i nocnej. Zagospodarowane zostanie również otoczenie tego miejsca, pojawią się drzewa i krzewy oraz ogrody deszczowe i zbiornik na deszczówkę, wykorzystywaną do pielęgnacji zieleni.
Wizualizacje: mat. prasowe UMW