Wywiad z Panem Jackiem Błażejewskim – Kierownikiem Ośrodka, Specjalistą psychoterapii uzależnień w Prywatnym Ośrodku Terapeutycznym EMPATIA

osrodkiterapii.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Wywiad z Panem Jackiem Błażejewskim – Kierownikiem Ośrodka, Specjalistą psychoterapii uzależnień w Prywatnym Ośrodku Terapeutycznym EMPATIA


Prywatny Ośrodek Terapeutyczny EMPATIA mieści się w otulinie Wisły i Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego

Rozmawiamy dzisiaj z Panem Jackiem Błażejewskim – Kierownikiem Ośrodka, Specjalistą psychoterapii uzależnień w Prywatnym Ośrodku Terapeutycznym EMPATIA

Panie Jacku, czy może Pan opowiedzieć więcej o Prywatnym Ośrodku Terapeutycznym EMPATIA, o jego zaletach? Czym wyróżnia się na tle innych ośrodków terapeutycznych?

To, co nas wyróżnia na tle innych ośrodków, to przede wszystkim indywidulane podejście do każdego pacjenta. Nasz program terapeutyczny jest zawsze dostosowany do uczestników grupy i odpowiadający jej potrzebom. Zajęcia terapeutyczne w naszym ośrodku realizowane są siedem dni w tygodniu, a terapeuta dyżurujący jest obecny całą dobę, stając się niejako członkiem społeczności. Nasi terapeuci to pasjonaci i osoby niezwykle zaangażowane w pracę z drugim człowiekiem. Skupiamy się na terapii a nie na atrakcjach. Oprócz sesji grupowych, każdego dnia realizowane są również sesje indywidualne, zatem pobyt w naszym ośrodku jest intensywną pracą terapeutyczną.

Czy uważa Pan, iż bliski kontakt z naturą wpływa na skuteczność procesu terapeutycznego?

Kontakt z naturą zawsze dobrze wpływa na funkcjonowanie człowieka. Dlatego ważne jest otoczenie ośrodka oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Jak tylko pozwala na to pogoda przerwę obiadową z reguły spędzamy spacerując w pobliskim lesie a pacjenci mają do dyspozycji piękny ogród oraz przestrzenną wiatę grillową, wyposażoną w stół bilardowy, piłkarzyki, darty oraz tenis stołowy.

Jakie elementy programu terapeutycznego w Waszym ośrodku zostały opracowane na podstawie wieloletniego doświadczenia specjalistów i jakie korzyści przynosi to dla pacjentów?

W dużej mierze jest to program autorski, oparty nie tylko na podstawach lecznictwa odwykowego w Polsce, ale i na bogatym doświadczeniu zawodowym naszych terapeutów. Koncentrujemy się przede wszystkim na zmotywowaniu pacjenta do zmiany stylu życia, pokazując w jaki sposób to zrobić i zawsze staramy się dotrzeć do źródła problemu.

Prowadzą Państwo zajęcia psychoterapeutyczne, ale także psychorozwojowe. Czy może Pan opowiedzieć o tym więcej?

To przede wszystkim warsztaty podnoszące poczucie własnej wartości oraz sprawczość pacjentów. Wykorzystujemy do tego psychorysunek, karty metaforyczne oraz elementy psychodramy. Oprócz psychoterapii i psychoedukacji stosujemy treningi asertywnych zachowań abstynenckich. Do dyspozycji pacjentów jest też świetnie wyposażona siłownia w najwyższej klasy sprzęt sportowy – m. in. raki, trenażer oraz bieżnię.

Jakie są największe wyzwania w terapii uzależnień, z którymi zmagają się specjaliści w Empatii?

To oczywiście nowe substancje psychoaktywne, siejące spustoszenie w psychice zwłaszcza młodych osób oraz obniżający się wiek inicjacji zażycia substancji psychoaktywnej. Nie można mówić o przywróceniu zdrowego funkcjonowanie u osoby, u której zdrowe nawyki nigdy nie były ukształtowane. Wymaga to terapii długoterminowej a EMPATIA z reguły w takich przypadkach jest początkiem procesu trzeźwienia i przygotowaniem do długofalowej pracy.

W jaki sposób Empatia wspiera pacjentów po opuszczeniu ośrodka, aby utrzymać abstynencję i osiągnąć długotrwałą poprawę jakości życia?

Dla pacjentów, którzy ukończyli terapię podstawową w naszym ośrodku mamy otwarte niedziele – można kontynuować pracę nad sobą również w ten sposób. Niektórzy pacjenci decydują się na kontynuowanie terapii z naszymi terapeutami – są to już indywidualne ustalenia między terapeutą a pacjentem, ośrodek nie zakazuje tej formy dalszej pracy jak to się zdarza w innych ośrodkach. Dla nas najważniejszym jest chęć do dalszej pracy nad sobą. Staramy się zmotywować do tego pacjentów, wskazując im dalsze możliwości pracy nad sobą w instytucjach bliskich ich miejscu zamieszkania.

Jakie są główne cele rozwojowe Prywatnego Ośrodka Terapeutycznego EMPATIA w najbliższej przyszłości?

Nasi terapeuci stale podnoszą swoje kwalifikacje robiąc wymagane przez prawo certyfikacje oraz uzupełniając swoje wykształcenie. To zawód ciągłego rozwoju a ośrodek stara się wspierać swoją kadrę choćby poprzez dużą elastyczność grafiku dyżurów. Naszym celem jest utrzymać wysoką jakość przede wszystkim w świadczeniu usług terapeutycznych. Cieszymy się doskonałymi opiniami i dokładamy wszelkich starań, by tak pozostało.

Idź do oryginalnego materiału