Wyrok sądu w sprawie działalności tzw. receptomatów

mgr.farm 20 godzin temu

9 października 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa dotycząca działalności tzw. receptomatów. Dotyczyła ona decyzji, w której Rzecznik nałożył, na jeden z podmiotów leczniczych, karę w wysokości ponad 230 tys. zł. Nałożoną ją za brak zaniechania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Rzecznik uznał, iż podmiot ten stosuje wskazane praktyki – poprzez oferowanie szybkich konsultacji lekarskich przez internet, w tym z możliwością wystawienia e-recepty, na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online. Zarówno kontakt pacjenta z lekarzem, jak i pozyskanie od pacjenta dodatkowej dokumentacji medycznej, to w tym podmiocie leczniczym czynności nieobowiązkowe, fakultatywne. Zatem do udzielenia świadczenia zdrowotnego i orzeczenia o stanie zdrowia pacjenta może dojść bez jego zbadania. Wypełnienie przez pacjenta ankiety przez internet nie sposób bowiem nazwać badaniem.

  • Czytaj również: Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada walkę z receptomatami na medyczną marihuanę

W ocenie RPP jest to niegodne z art. 42 ust. 1 i 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w konsekwencji. Narusza także art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który obliguje do ustalenia procesu udzielania świadczeń zdrowotnych zgodnie z należytą starannością, a więc w sposób bezpieczny dla pacjenta oraz zgodny z prawem. Takie postępowanie stanowi zagrożenie dla pacjentów, w szczególności wobec oferowania na rynku możliwości uzyskania w ten sposób recept na leki odurzające, antydepresyjne, psychotropowe, psychoaktywne czy medyczną marihuanę.

Działalność tzw. receptomatów niezgodna z przepisami?

Mimo decyzji nakazującej zaniechanie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów placówka medyczna nie dokonała zmian w zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych. W związku z czym obowiązkiem Rzecznika Praw Pacjenta było nałożenie kary pieniężnej.

  • Czytaj również: Receptomaty w liczbach. Są powody do niepokoju…

Zarówno decyzja o uznaniu stosowania przez ww. podmiot praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, jak i decyzja w sprawie nałożenia kary pieniężnej, została zaskarżona przez placówkę medyczną do sądu administracyjnego. W obydwu przypadkach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Rzecznikowi. Uznał, iż skazane praktyki są niezgodne z przepisami prawa i stanowią niebezpieczeństwo dla pacjentów. Natomiast podmiot leczniczy nie zaniechał ich stosowania, co stanowiło podstawę do nałożenia kary, której wysokość sąd także uznał za odpowiednią.

Sygnatury spraw sądowych: V SA/Wa 614/24 oraz V SA/Wa 2586/23

Źródło: ŁW/RPP

Idź do oryginalnego materiału