Rzucanie palenia – jak w 30 dni odzyskać zdrowie i energię?

ostrodanews.pl 15 godzin temu

Rzucanie palenia – jak w 30 dni odzyskać zdrowie i energię?

Szacuje się, iż aż 80% palących osób deklaruje chęć rzucenia nałogu, jednak nie potrafi tego zrobić. Nikotynizm jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnych zgonów w Polsce.

Po papierosa sięgamy najczęściej w chwilach stresowych bądź „do towarzystwa”, ponieważ wydaje się to być świetny dodatek do plotek i ulubionego drinka. Dlaczego warto rzucić palenie? Jak w zaledwie 30 dni odzyskać zdrowie i życiową energię?

Dlaczego warto pozbyć się nałogu palenia?

Palenie odbiera zdrowie, urodę i energię życiową. Nikotyna upośledza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, dlatego przyspiesza proces starzenia. Cera staje się poszarzała, a drobne do tej pory zmarszczki znacznie się pogłębiają. Ale to tylko część przykrych skutków uzależnienia od papierosów. Zapach dymu papierosa osiada na włosach, skórze i odzieży. Czuć go dosłownie wszędzie. Z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach charakterystyczny dla palaczy.

Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału serca i udaru mózgu. Przyczyniają się do rozwoju chorób układu oddechowego, np. rozedmy płuc, astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, a także raka w obrębie jamy ustnej i układu oddechowego, np. raka języka, płuc czy tchawicy.

Oprócz osoby palącej, cierpi także jej otoczenie – głównie rodzina lub inni domownicy. Zjawisko nazywane paleniem biernym jest równie szkodliwe, co palenie czynne. Zatem, osoby uzależnione mogą nieświadomie zatruwać i niszczyć zdrowie swoich najbliższych. Palenie papierosów upośledza funkcje poznawcze mózgu. Odpowiadają one za pamięć i umiejętność skupienia uwagi. To dlatego osoby uzależnione mogą być rozkojarzone, drażliwe. Niejednokrotnie brak im energii, w wyniku czego sięgają po kolejnego papierosa – tak napędzają błędne koło uzależnienia.

Czy możliwe jest rzucenie palenia? Jak można sobie w tym pomóc?

Rzucenie palenia to egzamin dla silnej woli i wytrwałości, a także niesamowicie ważna walka o swoje zdrowie i lepszą przyszłość. Zdarza się, iż do rzucenia nałogu zmusza nas poważna choroba, ciąża czy problemy finansowe. Bywa również, iż odstawiamy palenie w związku z noworocznymi postanowieniami lub za namową najbliższych. Powód nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia – liczy się mocne zaparcie i świadomość szkód, jakie papieros wyrządza w organizmie człowieka.

Najtrudniejszych jest kilka pierwszych dni i tygodni, kiedy głód nikotynowy dotyka palacza najmocniej. Po tym czasie często zdarza się, iż osoba rzucająca nałóg czuje się zupełnie wolna i daje namówić się na jednego papierosa „do towarzystwa”, wierząc, iż to nieznaczący epizod. W rzeczywistości ten jeden papieros pociąga za sobą lawinę kolejnych.

Ogromnym ułatwieniem może okazać się terapia u specjalisty oraz tabletki na rzucenie palenia. Ich działanie skupia się na blokowaniu receptorów nikotynowych, przez co odczuwa się mniejszy „głód” nikotynowy. Receptory dopaminowe, na które działają tabletki, zmniejszają także uczucie łaknienia, przez co minimalizują ryzyko wzrostu masy ciała po rzuceniu palenia.

Jak odzyskać zdrowie i energię choćby po latach nałogu?

Rzucenie palenia to zdrowy krok w przyszłość. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia groźnych chorób, polepszysz stan swojej cery, włosów i paznokci, zniwelujesz nieprzyjemny zapach, a co najważniejsze – uwolnisz się od uzależnienia, które powoduje frustrację, spadek energii i rozkojarzenie. Kolejny dobry krok naprzód to uprawianie sportu i zdrowa dieta. Warto poprosić o pomoc specjalistów: dietetyka, trenera personalnego czy lekarza specjalistę. Nałóg można rzucić choćby po kilkunastu i kilkudziesięciu latach ciągłego palenia. Z pewnością zyska na tym także nasz portfel.

Idź do oryginalnego materiału