Wymocz w nich spuchnięte i ciężkie nogi. Te zioła przyniosą ulgę

zdrowie.interia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: Interia.tv


Opuchlizna nóg może być objawem problemów z układem krążeniowym i wynika z nagromadzenia się płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Problem nasila się w upalne dni i najczęściej dotyczy osób prowadzących siedzący tryb życia ale również takich, którzy przez wiele godzin dziennie pozostają w pozycji stojącej. Jak radzić sobie z bólem i obrzękiem nóg? Które zioła wspomagają walkę z bolesnym objawem? Sprawdzamy.


Ból i obrzęk nóg to istotny objaw


Bolesność oraz powiększenie obwodu łydek, kostek czy stóp może być poważnym objawem świadczącym o zaburzonym powrocie żylnym w obrębie kończyn dolnych. Powtarzające się bóle kończyn, skurcze mięśni, ale także zaczerwienienie i tkliwość mogą świadczyć o rozwijającej się zakrzepicy. W przypadku zapalenia żył czy zakrzepicy zwykle ból odczuwany jest w jednej kończynie i wymaga konsultacji z lekarzem.
Innym powodem obrzęków i bólu nóg może być siedzący tryb życia. Zbyt mała aktywność fizyczna sprawia, iż krew zalega w naczyniach żylnych a w przestrzeniach międzykomórkowych zbiera się płyn. Powrót żylny jest utrudniony i pojawia się dyskomfort w postaci bólu, opuchlizny, uczuciu ciężkości czy pieczenia w okolicy podeszwy stopy. Reklama


Problemy z nogami mają również osoby, które wykonują pracę w pozycji stojącej. Zbyt rzadka zmiana pozycji ciała, ograniczone ruchy w obrębie nóg, przyczyniają się do powstawania opuchlizny i bólu.
Zła dieta, a przede wszystkim duża ilość soli sprawia, iż organizm magazynuje wodę, która odkłada się w kończynach dolnych. Nadmierne spożywanie alkoholu i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów również mogą wywołać te przykre dolegliwości.


Zioła na ból i obrzęk nóg


W przypadku dolegliwości ze strony kończyn dolnych warto sięgnąć po naturalne metody, które przyniosą ulgę. Stosowanie ziół w tym przypadku może mieć zastosowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Oprócz picia naparów ziołowych, można przygotowywać z nich kąpiele, które gwałtownie przyniosą ulgę zmęczonym i opuchniętym nogom.


Kasztan na lepszy wygląd nóg


Wyciąg z kory kasztanowca ma adekwatności przeciwzapalne, ściągające, przeciwwysiękowe. Uszczelnia naczynia krwionośne i znalazł swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów związanych z żylakami czy zakrzepicą.
Moczenie nóg w wyciągu z kory kasztanowca likwiduje uczucie ciężkości i działa przeciwbólowo. Uszczelniając naczynia krwionośne, pomaga pozbyć się pajączków i przebarwień na stopach sprawiając, iż wyglądają one zdrowo i nie są spuchnięte.


Korę można kupić w aptece lub sklepie zielarskim za kilka złotych. Wystarczy dwie łyżki zalać wodą i zagotować na małym ogniu. Następnie wywar ten należy pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Po przecedzeniu, w naparze należy moczyć opuchnięte i ciężkie nogi przez pięć minut. Efekt takiej kąpieli pojawia się niemal natychmiastowo.


Lawendowa kąpiel na uczucie ciężkości


Aby zlikwidować opuchliznę nóg po całym dniu, wystarczy garść kwiatów lawendy wrzucić do letniej wody i dodać pół szklanki soli. W tak przygotowanym roztworze należy moczyć stopu przez 10-15 minut. Lawenda zmniejszy opuchliznę nóg i zmniejszy uczucie ciężkości.
Zamiast kąpieli, na uczucie zmęczenia doskonale sprawdzą się okłady na nogi. Do szklanki z ciepłą wodą należy wlać łyżkę dowolnego oleju roślinnego i 10 kropli olejku lawendowego. W przygotowanym roztworze należy namoczyć gazę i tak przygotowanymi kompresami obłożyć opuchnięte stopy i łydki. Nogi należy podnieść wyżej najlepiej w pozycji leżącej podłożyć pod nogi poduszkę. Z kompresami na nogach należy odpoczywać 20-30 minut.
Lawenda oprócz działania przeciwobrzękowego, zahamuje również nadmierną potliwość stóp.


CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału