Jak podaje Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi, na skutek reakcji lekarzy dentystów na wprowadzone niespodziewanie rozporządzenie nr 60/2023/DOSZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie z udziałem Macieja Karaszewskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej NFZ, oraz lek. stom. Katarzyny Maślińskiej-Jęczeń i Katarzyny Klonowskiej, naczelnika w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej.
Zarządzenie dotyczące leczenia stomatologicznego weszło w życie na początku kwietnia br. Wzrosły m.in. stawki za wypełnienia, a zamiast stosowanego dotychczas sumowania wycen poszczególnych stomatologicznych świadczeń gwarantowanych NFZ finansuje pakiety świadczeń stomatologicznych, w szczególności z zakresu chirurgii stomatologicznej i periodontologii.
– Obawy lekarzy dentystów związane ze zmianami nie były do końca uzasadnione. Zmiany wydają się korzystne dla świadczeniodawców, a wycena punktowa niektórych procedur stomatologicznych wzrosła choćby kilkakrotnie – informuje samorząd lekarski w Łodzi.
Świadczenia z zakresu chirurgii i periodontologii są traktowane oddzielnie, jako iż większość może być zakończona i rozliczona podczas jednej wizyty. Początkowo zabiegi miały być rozliczane jako świadczenia specjalistyczne, jednak ostatecznie zdecydowano o utworzeniu tzw. pakietów. Natomiast wycena za punkt rozliczeniowy będzie wyższa dla specjalistów danej dziedziny. Eksperci wyjaśnili, iż świadczenia w pakiecie można sumować ze świadczeniami pojedynczymi, o ile zabiegi nie dublują się w prosty sposób, np. o ile znieczulenie jest już zawarte w pakiecie, to nie można wpisać takiego świadczenia jako zabieg pojedynczy.
Oznacza to, iż pakietami rozliczane są świadczenia z zakresu periodontologii i chirurgii oraz badanie lekarza dentysty z instruktażem higieny jamy ustnej i usunięcie złogów nazębnych. Pozostałe świadczenia rozliczane są jako jednostkowe. Jednak agencja prowadzi dalsze prace nad projektem kolejnych pakietów z innych specjalności, zwłaszcza z zakresu protetyki stomatologicznej.
Jednocześnie zostały wprowadzone nowe terminy, takie jak świadczenie kierunkowe i świadczenia towarzyszące. W załączniku 1b rozporządzenia można znaleźć wycenę poszczególnych świadczeń, a w 1c ich pakietów. Wzrosły też wyceny punktowe za poszczególne świadczenia, np. ekstrakcja zęba jednokorzeniowego poprzednio wyceniona była na 30 punktów – aktualnie na 93 punkty.
Wycena pakietów opiera się na obliczeniu średniej czasu potrzebnego do wykonania danego pakietu, przykładowe czasookresy to: ekstrakcja zęba jednokorzeniowego – 30 minut, zęba wielokorzeniowego – 35 minut, badanie kontrolne lekarskie – 25 minut. Odstąpiono od wstępnej zasady niełączenia pakietów. przez cały czas nie można jednak łączyć pakietów, które zawierają w sobie te same rodzaje usług. Jak tłumaczono, w niektórych sytuacjach konfliktowych będzie rozliczanie na zasadzie uwzględniania przez NFZ błędu w sprawozdaniu. Finansowanie pakietów różni się w zależności od rodzaju umowy, tj. w pomocy doraźnej, w zakresie skojarzonym realizowanym na podstawie porozumień i w pozostałych zakresach w ramach zakresów skojarzonych.
Opracowanie: INK