Wybity ząb – jak go uratować

halembadent.pl 4 tygodni temu

Utrata zęba w trakcie aktywności fizycznej bądź na skutek nieszczęśliwego wypadku, może zdarzyć się każdemu. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie w takiej sytuacji poradzić. Tym bardziej iż w wielu przypadkach wybity ząb można uratować. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć, aby tak się stało, jak wygląda zabieg umieszczenia zęba w jamie ustnej oraz jakie są ewentualne opcje rekonstrukcji wybitego zęba.

Pierwsza pomoc przy wybitym zębie

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą poszkodowaną, czy jedynie świadkiem wybicia zęba, przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Oczywiście w takich sytuacjach towarzyszy nam strach, dezorientacja i niepewność odnośnie tego, co należy robić. Do tego, w przypadku poszkodowanych, dochodzi również ból, a także może pojawić się krwawienie. Pamiętaj jednak, iż stres nie jest twoim sprzymierzeńcem. Tym bardziej, iż liczy się każda minuta, jeżeli chcemy uratować ząb. Zatem zrób wszystko, aby pomimo towarzyszących ci emocji, zacząć działać.

Im krótszy czas upłynie od momentu wybicia zęba do momentu jego umieszczenia z powrotem w zębodole, tym lepiej. Dlatego tak ważna jest szybka i przemyślana pomoc, polegająca na odpowiednim zabezpieczeniu wybitego zęba oraz przetransportowaniu pacjenta do gabinetu stomatologicznego.

Jak zabezpieczyć i przetransportować wybity ząb

Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie zęba, aby móc przetransportować go do dentysty. W tym celu delikatnie chwyć wybity ząb za koronę, uważając przy tym, aby nie dotykać jego korzeni. W żadnym wypadku nie płucz zęba pod bieżącą wodą ani nie dezynfekuj go przy pomocy wody utlenionej czy preparatów na bazie alkoholu. Mogłoby to spowodować jego przesuszenie, a w konsekwencji obumarcie jego cennych, żywych tkanek.

Wybity ząb potrzebuje wilgoci i odpowiedniego środowiska, dlatego najlepiej umieścić go w pojemniku wypełnionym:

  • solą fizjologiczną – pozwoli to zyskać około godziny,
  • śliną poszkodowanego – daje to około 2 godzin,
  • pasteryzowanym mlekiem – zyskujemy choćby do 6 godzin.

Jeśli nie masz dostępu do żadnego z wymienionych płynów, w ostateczności możesz spróbować umieścić ząb w ustach poszkodowanego. Wówczas delikatnie opłucz go czystą wodą, ale absolutnie nie myj go pastą do zębów, ani nie szoruj szczoteczką. Tak przygotowany ząb umieść adekwatną stroną i pod odpowiednim kątem w pustym zębodole. Następnie konieczne będzie jego unieruchomienie. W tym celu można na przykład zagryźć kawałek chusteczki.

Po wykonaniu powyższych kroków należy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Im szybciej zostanie przeprowadzony zabieg replantacji, czyli ponownego umieszczenia zęba w zębodole, tym większa szansa na jego powodzenie.

Jak wygląda zabieg replantacji wybitego zęba

W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny, a następnie sprawdza stan wybitego zęba, pustego zębodołu oraz ogólny stan zdrowia jamy ustnej, w tym dziąseł i przyzębia. Diagnostyka w przypadku replantacji wybitego zęba wymaga również wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Natomiast warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu ponownego umieszczenia wybitego zęba w zębodole jest to, iż musi on posiadać zdrowy, nienaruszony korzeń. Z tego względu do zabiegu najczęściej nie kwalifikują się zęby mleczne u dzieci, ponieważ ich korzenie są za krótkie.

Po zakończeniu badania pourazowego i stwierdzeniu, iż ząb nadaje się do replantacji, dentysta przystępuje do opatrzenia miejsca urazu poprzez usunięcie ewentualnych odłamków zęba z tkanek miękkich oraz przeprowadzenie leczenia endodontycznego. jeżeli jest to konieczne, odbuduje również uszkodzoną koronę wybitego zęba i rozpoczyna zabieg replantacji. Lekarz umieszcza wybity ząb w przygotowanym zębodole, sprawdza, czy jest on poprawnie osadzony, a następnie go stabilizuje. Do tego celu stosuje się elementy ortodontyczne lub szyny stomatologiczne.

Proces przyjmowania się zęba po zabiegu replantacji może trwać do 4 tygodni. Natomiast całe leczenie pourazowe może trwać kilka miesięcy, a choćby lat. W tym czasie niezbędne są regularne wizyty kontrolne i monitorowanie postępów, a także bezwzględne przestrzeganie zaleceń dentysty.

Wybity ząb – czym go zastąpić

Niestety nie każdy wybity ząb nadaje się do replantacji. Zdarza się również, iż po wykonaniu takiego zabiegu zostaje on odrzucony przez organizm lub pojawiają się komplikacje pozabiegowe. Wówczas z pomocą przychodzi protetyka i implantologia stomatologiczna, dzięki którym wykonuje się rekonstrukcję utraconego zęba. Do tego celu stosuje się implanty, protezy, a także korony i mosty protetyczne.

Utrata jedynki – implant, czy proteza zębowa?

Utrata jedynki to nie tylko problem natury estetycznej, ale też źródło zaburzenia mowy. Jakie rozwiązanie będzie w tym przypadku najlepsze?

Sytuacja, w której dochodzi do wybicia zęba może zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku. Natomiast wiedząc, jak postępować w przypadku takiego urazu i pamiętając, iż wybity ząb wymaga szybkiego i przemyślanego reagowania, zwiększasz szanse na jego uratowanie.

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia-i-ortodoncja/wybity-zab-co-robic-po-urazie-zebow-aa-bdv2-Pd6M-D5DA.html

Idź do oryginalnego materiału