Szkocja: coraz trudniej dostać się do dentysty

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Szkocja: coraz trudniej dostać się do dentysty


Miało być lepiej, a – póki co – jest gorzej. Stan na koniec 2024 r. nie napawa optymizmem, a nastrojów nie poprawiają statystyki za miniony rok. Wynika z nich, iż w Szkocji, najbardziej na północ położonym kraju Wielkiej Brytanii, zapisanie się na wizytę u stomatologa stanowi jeszcze większy problem niż przed rokiem.

Kłopoty dla pacjentów nie dotyczą wyłącznie stanu lecznictwa dentystycznego w ramach Narodowej Służby Zdrowia. W kilku innych obszarach zdrowia Szkotów również potrzebna jest poprawa.

Ze Szkockiego Badania nad Stanem Zdrowiem za 2023 r. (Scottish Health Survey 2023) wynika, iż więcej niż jedna trzecia dorosłej populacji kraju (34%) zgłosiła trudności w dostępie do dentysty. Co szczególnie niepokoi, oznacza to znaczący wzrost w porównaniu z 2019 r. (20%) oraz 2021 r. (23%). Obecny poziom dostępności przypomina ten sprzed kilkunastu lat – w 2009 r. 35% osób po 18. roku życia zgłaszało brak możliwości leczenia u dentysty NHS.

Najczęstszymi problemami, z jakimi mierzyli się pacjenci w 2023 r. było uzyskanie odpowiedniego terminu wizyty u dentysty (12%), zbyt wysokie koszty leczenia (10%) i brak leczenia w ramach NHS (7%). Do dentysty w ciągu jednego najczęściej chodzili dorośli w wieku 45-64 lat (67-69%), a najrzadziej osoby w wieku 16-24 lat (54%). Aż 18% osób w wieku 75 lat i starszych u dentysty było ostatnio więcej niż pięć lat temu.

Wśród Szkotów rośnie popularność e-papierosów, spada – alkoholu

Wyniki te dodatkowo nie napawają optymizmem w kontekście innych informacji o stanie zdrowia mieszkańców Szkocji i czynnikach wpływających na zdrowie zarówno dorosłych, jak i osób niepełnoletnich. W badaniu podano, iż prawie jedna trzecia dorosłych (32%) w 2023 r. zmagała się z otyłością. To najwyższy poziom w historii badań oraz wzrost o 8% w ciągu ostatnich dwóch dekad.

W badaniu ujawniono również, iż ponad jedna piąta młodszych dorosłych używała e-papierosów. w tej chwili w całej dorosłej populacji 12% dorosłych korzysta z e-papierosów, co stanowi wzrost z 10% w 2022 r. Najwyższy odsetek osób sięgających po e-papierosy – 22% – odnotowano w grupie wiekowej 16–24 lata. Dodatkowo jeden na siedmiu dorosłych Szkotów (15%) palił tradycyjne papierosy – tyle samo, co w roku 2022. Co znamiennie, częściej paliły osoby z najuboższych środowisk (17%) niż najzamożniejszych (6%).

Bardziej optymistycznie prezentują się statystyki dotyczące spożycia alkoholu. Podczas gdy w 2003 r. sięgało po niego 34% dorosłych Szkotów, dwadzieścia lat później już tylko 20%. W badaniu podano też, iż odsetek mężczyzn pijących alkohol w ilościach stwarzających ryzyko dla zdrowia lub ewidentnie szkodzących był dwukrotnie wyższy niż w przypadku kobiet (28% w porównaniu z 14%).

Źródło: https://www.dental-nursing.co.uk/

Idź do oryginalnego materiału