Masaż gorącymi kamieniami – co to takiego?
Masaż gorącymi kamieniami wywodzi się z tradycyjnej medycyny dalekowschodniej i ajurwedyjskiej. Jest to zabieg, który działa na organizm zarówno relaksacyjnie, jak i terapeutycznie. Podstawą takiego masażu jest wykorzystanie odpowiednio dobranych, gładkich kamieni podgrzanych do odpowiedniej temperatury. Cały rytuał powinien odbywać się w przytulnym i odpowiednio ogrzanym pomieszczeniu, przy stonowanym oświetleniu – tak, aby osoba masowana czuła się w pełni komfortowo. Podczas masażu stosuje się naturalne (często aromaterapeutyczne) olejki i specjalnie oszlifowane kamienie o zaokrąglonych kształtach. Masażysta wykonuje delikatne ruchy głaskania, rozcierania i ugniatania – skupiając się na bardziej napiętych partiach mięśniowych. Innym sposobem można układać rozgrzane kamienie na odpowiednich miejscach na ciele, które odpowiadają tzw. meridianom. Pomaga to w regulowaniu przepływu energii przez organizm.
Wskazania do masażu gorącymi kamieniami – kiedy warto go wykonać?
Masaże gorącymi kamieniami warto wykonywać w przypadku:
- Dolegliwości bólowych pochodzenia mięśniowego,
- Dolegliwości bólowych kręgosłupa,
- Przewlekłego stresu i napięcia,
- Przemęczenia organizmu, bezsenności,
- Napięciowych bólów głowy i migren,
- Chorób zwyrodnieniowych stawów,
- Zmniejszonej jędrności skóry, cellulitu.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób z zaburzeniami czucia, nieustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym, skórą naczynkową oraz u kobiet podczas menstruacji lub ciąży. Nie należy wykonywać masażu, jeżeli występuje gorączka, ostre stany zapalne lub jeżeli pacjent choruje na nowotwór, cierpi na żylaki lub ma otwarte rany czy zakaźne zmiany skórne.
Kamienie bazaltowe – adekwatności, które czynią je wyjątkowymi!
Do wykonania tego zabiegu najczęściej używa się bazaltowych kamieni do masażu. Są to specjalnie wyszlifowane, gładkie kamienie pozbawione porów z wysokim czynnikiem magazynowania ciepła. Te cechy sprawiają, iż są one przyjemne w dotyku, łatwe do czyszczenia i dezynfekcji oraz wygodne w użyciu. Właściwie podgrzane kamienie powinny mieć temperaturę między 45 a 55 st. Celsjusza (w odczuciu mocno ciepłe, nie mogą parzyć).
Niezbędny do wykonywania masażu gorącymi kamieniami jest odpowiedni podgrzewacz do kamieni. Klasyczny podgrzewacz jest wykonany ze stali nierdzewnej, która gwałtownie się nagrzewa i oddaje ciepło do wody. Przed włączeniem urządzenia, należy wyłożyć jego dno małym ręcznikiem i ułożyć kamienie według ich wielkości. Całość zalewa się wodą tak, aby całe kamienie znajdowały się pod wodą.
Gorące kamienie do masażu – zestaw niezbędny dla profesjonalistów i nie tylko
Podstawowy zestaw bazaltowych kamieni do masażu zawiera 45 elementów. Różne wielkości i kształty kamieni sprawiają, iż można je dopasować do każdego obszaru ciała:
- 1x płaski, super duży (11,7 x 7,7 x 2,7cm) – na brzuch i kość krzyżową,
- 10x płaskie, duże (7,7 x 5,7 x 2,7cm) – na pośladki, uda, biodra,
- 14x płaskie, średnie (6,7 x 4,7 x 1,7cm) – na ramiona, stopy, łydki,
- 6x płaskie, małe (3,8 x 2,8 x 1,7cm) – na czoło, głowę, potylicę,
- 2x eliptyczne, małe (3,9 x 2,8 x 1,7cm) – na twarz i oczy,
- 2x kształt walca (8,0 x 2,8 x 1,8cm) – do ucisku punktowego, na szyję, pośladki,
- 8x małe (3,7 x 2,7 x 0,8cm) – na stopy, dłonie, między palce,
- 2x płaskie, małe z marmuru białego (4,2 x 3,2 x 0,7cm) – do zimnego masażu.
Pełny, bardziej rozbudowany zestaw kamieni do masażu składa się z 64 elementów. Oprócz kamieni bazaltowych (57 szt.) zawiera również 7 szt. różnobarwnych kamieni jadeitowych, które wykorzystuje się do terapii punktów energetycznych w ciele. Kamienie te ułożone w odpowiednich miejscach pomagają przywrócić ciału równowagę i wewnętrzny spokój:
- niebieski – lapis lazuli – na kości ogonowej,
- brązowy – tygrysie oko – na brzuchu,
- zielony – awenturyn – na klatce piersiowej,
- czerwony – agat – na podbrzuszu,
- fioletowy – ametyst – na czole,
- biały – biały jadeit – między brwiami,
- różowy – kwarc – na klatce piersiowej.
Dostępne są również zestawy kamieni bazaltowych do masażu Gua Sha, które idealnie nadają się do masażu twarzy i intensywnego masażu ciała.
Efekty masażu gorącymi kamieniami – relaks i zdrowie
Masaż gorącymi kamieniami działa zarówno poprzez dotyk, jak i przez czynnik termiczny. Zabieg ten rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie. To sprawia, iż tkanki są lepiej odżywione i dotlenione, co sprzyja rozluźnieniu i regeneracji. Skupiając się na mięśniach można poczuć uwolnienie napięcia i sztywności, co wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę zakresu ruchu. Często osoby masowane zasypiają podczas relaksacyjnego masażu, co jest dowodem na pełne odprężenie i „zresetowanie” ciała. Regularne masaże gorącymi kamieniami są świetnym sposobem na walkę z przewlekłym stresem, przemęczeniem i apatią. Są świetnym przykładem połączenia przyjemnego z pożytecznym!
Bibliografia:
- Leszczyński B., Masaż kamieniami, Wydawnictwo Ośrodek Doskonalenia Masażu, 2014.