Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu otwiera filię w Wałbrzychu, w której od października będą kształcić się przyszli lekarze. Rekrutacja już ruszyła w systemie elektronicznym. UMW jako pierwszy uniwersytet medyczny otrzymał zgodę Ministra Edukacji i Nauki na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim w ramach własnej filii w Wałbrzychu.
“Zwiększenie liczby przyszłych lekarzy – to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji i Nauki ze względu na szczególne znaczenie dostępności i jakości ochrony zdrowia dla polskiego społeczeństwa. Poza zapotrzebowaniem na wykwalifikowany personel medyczny, argumentem za wsparciem działań Uniwersytetu jest przeprowadzona niedawno ewaluacja. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uzyskał kategorię A w trzech dyscyplinach naukowych: nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. To potwierdza, iż uczelnia posiada ogromny potencjał pozwalający na rozszerzenie kształcenia na kierunku lekarskim i daje gwarancję, iż również na filii uczelni zajęcia będą prowadzone na wysokim poziomie” – mówi Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki –
“Kluczowym elementem w kształceniu lekarzy są zajęcia praktyczne. W przypadku filii w Wałbrzychu dostęp do placówek medycznych nie będzie stanowił problemu. Studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach pod okiem lekarzy między innymi w szpitalach w Wałbrzychu i Świdnicy. Co ważne, projekt jest wspierany przez wałbrzyską uczelnię, Akademię Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Dzięki temu filia będzie miała dostęp do budowanego przez Akademię Centrum Symulacji Medycznych. To dla Wałbrzycha priorytetowy program, dlatego pozytywnym sygnałem jest także deklaracja wsparcia ze strony przedstawicieli lokalnych samorządów” – dodaje wiceminister Murdzek.
“W Polsce brakuje 50 tys. lekarzy. Recepta na to, aby było ich więcej jest prosta – należy ich więcej kształcić. Warunek jest jeden: ilość nie może przesłonić jakości. Lekarze muszą być dobrze kształceni przez posiadającą doświadczenie w tym zakresie kadrę, która zagwarantuje nabywanie wysokich kompetencji i wesprze we wszechstronnym rozwoju studentów tych wyjątkowo wymagających studiów. To bardzo specyficzne, wynikające z rygorystycznych standardów, kształcenie, gdzie doświadczenie jest kluczowe, dlatego Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu proponuje tworzenie filii uczelni medycznych jako optymalne rozwiązanie tego problemu” – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Podkreśla również, iż o randze społecznej projektu świadczy wsparcie otrzymane z wielu stron, w tym od wiceministra Wojciecha Murdzka z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz wiceministra zdrowia Piotra Brombera, władz samorządowych i rektora Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, a także dyrektorów wałbrzyskich szpitali.
Jak podkreśla przewodniczący KRAUM (Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych) prof. Marcin Gruchała – “tworzenie filii akademickich uczelni medycznych, czyli to co robi m.in. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest optymalnym sposobem na zwiększanie liczby studentów kierunków medycznych przy zachowaniu jednocześnie jakości kształcenia, która jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.”
W filii UMW w Wałbrzychu w październiku bieżącego roku i w każdym kolejnym naukę rozpocznie 50 studentów kierunku lekarskiego. Będą kształcić się przede wszystkim w murach Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, a lokalne zaplecze kliniczne tworzyć będą przede wszystkim Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego oraz Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno – Położniczy im. E. Biernackiego.
“Możliwość stworzenia w Wałbrzychu filii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu została przyjęta wręcz entuzjastycznie. Uruchomienie filii tak prestiżowej, znanej i szanowanej uczelni jest z całą pewnością zjawiskiem niezwykle istotnym dla społeczności lokalnej całej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jestem też przekonana, iż filia Uniwersytetu Medycznego i obecność studentów kierunku lekarskiego w Wałbrzychu stanie się ważnym czynnikiem miastotwórczym” – uważa Sylwia Bielawska, wiceprezydentka Wałbrzycha.
“Utworzenie filii stanowi impuls rozwojowy dla kadry medycznej w regionie. Filie uczelni medycznych umożliwiają podnoszenie kompetencji dydaktycznych, badawczych i praktycznych, także klinicznych. Ponadto to właśnie ta kadra medyczna zyskuje realny wpływ na wykształcenie przyszłych pracowników zawodów medycznych – lekarzy, dzieląc się ze studentami swoją pasją, wiedzą i umiejętnościami. Studenci kształceni będą w Wałbrzychu, a zajęcia poprowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy z UMW przy wsparciu wałbrzyskiej kadry medycznej znającej potrzeby i specyfikę regionu. Myślę, iż to szczególnie ważne w obecnej sytuacji gospodarczej. Koszty utrzymania we Wrocławiu przestaną być dla mieszkańców aglomeracji wałbrzyskiej przeszkodą w podjęciu wymarzonych studiów medycznych“ – dodaje prof. Agnieszka Piwowar, prorektor ds. studentów i dydaktyki UMW.