W lokalu przy placu Legionów 1-2 otwarto Centrum Edukacyjno-Treningowe (CET). Skorzystają z niego osoby z niepełnosprawnościami. Placówkę prowadzić będzie Fundacja Eudajmonia, współpracująca z miastem od 2015 m.in. w zakresie zapewniania asystentów osób niepełnosprawnych czy opieki wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
– Pamiętam jak kilka lat temu przeprowadzałam takie spotkania fokusowe, w których pytałam naszych odbiorców: Szanowni Państwo, czego potrzebujecie? I oni, kiedy już mieli wsparcie asystenta, trenera aktywności, trenera pracy, mówili jedno: Asia, my potrzebujemy miejsca. My potrzebujemy miejsca, gdzie możemy się spotkać. Gdzie możemy porozmawiać, gdzie możemy też postulować nasze problemy, nasze potrzeby. Cieszę się, iż to miejsce powstało, bo mam głęboką nadzieję, iż właśnie ten cel zostanie spełniony – mówiła Joanna Burkiewicz z Fundacji Eudajmonia.
Położony na parterze lokal o powierzchni ponad 234 metrów kwadratowych, miasto udostępniło Fundacji na preferencyjnych warunkach. Gmina Wrocław dołożyła się także do kosztów jego modernizacji. W ciągu 3 lat miasto przekazało na ten cel ponad pół miliona złotych.
– Tu było masę małych pomieszczeń, jakieś progi, które musiały być zlikwidowane. Musieliśmy poszerzyć przejścia, żeby zmieścił się w nich wózek. (…) Wyrzuciliśmy stąd wszystko co było barierą. Wszystko powstało od nowa. Zarówno pod kątem przeciwpożarowym, jak i pod kątem takiej komunikacji ogólnej. Są toalety dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Także wózek da radę tam wjechać i obrócić się, żeby można było spokojnie skorzystać z toalety – opowiada Filip Rafałko – architekt ze studia Rafałko Architekci, który zaprojektował przebudową lokalu.
Lokal to tylko mury, ważne jest to co będzie się w nich działo
– Prawda jest taka, iż lokal to tylko mury i teraz ważne jest to, czym to teraz wypełnić. I ja wierzę mocno w to, iż to miejsce będzie służyć mieszkańcom Wrocławia (…), iż tu będą się działy wspaniałe rzeczy, świetne projekty związane z dostępnością. Że będą realizowane różne warsztaty, szkolenia, poradnictwo w zakresie dostępności. Możliwości jest dużo, jest przestrzeń – mówiła podczas uroczystego otwarcia CET Ewelina Puławska, która koordynowała modernizację lokalu dla Fundacji.
Głównym zadaniem CET będzie organizacja wydarzeń kierowanych do osób z niepełnosprawnościami oraz do ich otoczenia (takich jak konferencje, szkolenia, seminaria, grupy dyskusyjne, spotkania self-adwokackie, spotkania poradnicze). W lokalu będą także organizowane szkolenia z dostępności dla pracowników samorządowych i dla organizacji pozarządowych (NGO), czy konferencje i warsztaty związane z tematem dostępności przeznaczone dla szerokiej grupy odbiorców.
– Co tutaj będzie się działo? Przede wszystkim chcemy kontynuować szkolenia. To jest dla nas ważne, żeby te szkolenia były, żeby były organizowane cyklicznie. (…) Chcemy żeby to miejsce wspólnie z nami tworzyli self-adwokaci. To jest dla nas bardzo ważne. Nic o nas bez nas, to jest hasło, które powinno nam przyświecać każdego dnia – mówi Joanna Burkiewicz.
Self-adwokaci to osoby w niepełnosprawnościami, które podnosząc swoje kompetencje, uczą się być rzecznikami własnych spraw. We Wrocławiu są dwie takie grupy, wspierane na co dzień przez Fundację Eudajmonia.
– (…) Niezwykle ważne jest, żeby były tutaj spotkania z asystentami, z trenerami aktywności, z trenerami pracy. Ale przede wszystkim też spotkania nas, różnych interesariuszy którzy chcą dbać o to miejsce i chcą rozwijać tą przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością. (…) Chcemy też szkolić kadrę. Bo bez szkolenia kadry nie ma mowy o tym, żeby wsparcie było realizowane adekwatnie (…). Zależy nam na tym, żeby to byli mówiąc kolokwialnie, wymiatacze. Którzy wiedzą jak aktywizować osoby z niepełnosprawnością, potrafią aktywnie słuchać – dodaje Joanna Burkiewicz.