W przebiegu autoimmunologicznego zapalenia tarczycy Hashimoto występuje szereg objawów dotykających cały organizm. Dzieje się tak ponieważ hormony tarczycy odpowiadają za wiele procesów w naszym organizmie. Osoby cierpiące na tę chorobę spotkać się również mogą z objawami ze strony jamy ustnej. Jakich objawów ze strony jamy ustnej można się spodziewać? Tego dowiesz się w tym artykule.
Objawy Hashimoto ze strony jamy ustnej
Objawy ze strony jamy ustnej, które są najczęściej zauważane przy przebiegu niedoczynności tarczycy to:
- opóźnione wyrzynanie zębów
- niedorozwój szkliwa
- makroglosja (powiększenie języka) – jej przyczyną jest gromadzenie się w tkankach języka związków powodujących zatrzymanie wody
- mikrognacja
- zgryz otwarty przedni
- zaburzenia smaku
- oddychanie przez usta
- stany zapalne dziąseł
- suchość w ustach
- zaburzenia odczuwania smaków
- spowolnienie procesów regeneracyjnych tkanek
Szereg niekorzystnych zmian zachodzących w jamie ustnej, w przypadku niedoczynności tarczycy Hashimoto, powodować również może recesję dziąseł, narastanie zmian zapalnych oraz ubytek kości.
Naukowcy zauważyli, iż u osób z Hashimoto występują również objawy tj. zaburzenia mikrokrążenia w przyzębiu. Skutkiem takich zmian jest gorsze odżywienie tkanek, słabsza odporność na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, jak również zmniejszenie ilości kości wyrostka zębodołowego oraz stres oksydacyjny.
Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto predysponuje również do występowania zespołu pieczenia jamy ustnej – BMS (Burning Mouth Syndrome).
BMS jest przewlekłym schorzeniem, którego objawem jest ból w postaci pieczenia, szczypania lub kłucia części jamy ustnej tj. język, wargi lub też może dotyczyć całej jamy ustnej. Objawy towarzyszące temu schorzeniu to również uczucie suchości, zaburzenia smaku i swędzenie. W skrajnych przypadkach schorzenie to może powodować dysfagię – problemy z przełykaniem oraz uczucie gorzkiego lub metalicznego posmaku.
Niedobór hormonów tarczycy może być również przyczyną rozwoju syndromu TMJ, czyli zespołu dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Każda zmiana w gospodarce hormonalnej może mieć wpływ na zdrowie dziąseł. Mówi się również o tym, iż w przypadku niedoczynności tarczycy najczęściej spotkać się można z opuchlizną i obrzękami, które zbagatelizowane i tym samym nieleczone mogą przyczynić się do rozwoju paradontozy, a w rezultacie choćby do utraty zębów.
Jak wygląda leczenie?
Odpowiednie leczenie ze strony objawów dotyczących jamy ustnej to oczywiście odpowiednie unormowanie hormonów tarczycy. Ustawieniem odpowiedniej dawki hormonu i metody leczenia zajmuje się lekarz endokrynolog. Warto również udać się do stomatologa na regularne wizyty w celu dopasowania metod leczenia dobranych odpowiednio do problemów dotykających jamę ustną. Warto również zwrócić uwagę na regularne dbanie o higienę jamy ustnej poprzez regularne mycie zębów.
Ważnym aspektem jest, aby dodatkowo zadbać o odpowiednią dietę, która to ma ogromny wpływ na utrzymanie dobrej kondycji uzębienia oraz tkanek przyzębia. Warto sięgać po produkty bogate w wapń i fosfor.
Niesamowicie istotne dla zdrowia jamy ustnej są witaminy tj:
- witamina A – przeciwdziała rozwojowi próchnicy, ponieważ hamuje kolonizację bakterii w jamie ustnej. Bierze ona również udział w procesie produkcji śliny, jak też ma korzystny wpływ na tkanki przyzębia, ponieważ odpowiada za ich wzmocnienie i odpowiednie odżywienie. Produkty bogate w tę witaminę to np. jajka, marchew, szpinak czy mleko i przetwory mleczne.
- witamina D – Wspomaga proces remineralizacji szkliwa i co najważniejsze warunkuje odpowiednie przyswajanie wapnia i fosforu – kluczowych składników dla mocnych zębów. Produkty bogate w tę witaminę to np. tłuste ryby, oleje rybie, produkty mleczne, niektóre grzyby.
- witamina C – pozytywnie wpływa ona na uszczelnienie śródbłonka naczyń krwionośnych. Dzięki niej poprawie ulega ukrwienie i odżywienie dziąseł co powoduje zmniejszenie skłonności do krwawień, a proces odsłaniania szyjek zębowych ulega spowolnieniu. Produkty bogate w tę witaminę to np. natka pietruszki, owoce cytrusowe, szpinak.
- witamina E – wspomaga ona proces odbudowy tkanek, co wpływa na tempo gojenia się ran. Produkty bogate w tę witaminę to np. orzechy i nasiona, marchew, czosnek.
Niekorzystne są natomiast pokarmy oblepiające powierzchnię zębów, w tym zwłaszcza cukierki, czekolada czy suszone owoce oraz nadmierna ilość węglowodanów w diecie. Warto również zwrócić uwagę na produkty powodujące przebarwienia zębów tj, mocna kawa, mocna czarna herbata, wino, niektóre przyprawy np. curry, czy też napoje zawierające sztuczne barwniki.
Podsumowanie
Choroba Hashimoto dotyka również jamę ustną dlatego ważne jest, aby gdy tylko zauważymy objawy w tym obrębie udać się niezwłocznie do lekarza prowadzącego i/lub stomatologa w celu dobrania odpowiedniego leczenia oraz ewentualnego wykluczenia innych przyczyn. Warto również pamiętać o zdrowym odżywianiu na co dzień, które w naturalny sposób wzmocni nasze zęby.
Pomóż innym zdobyć wartościową wiedzę. Udostępnij ten artykuł na swoim Facebook’u.
Bibliografia:
[1] Monika Koziołek, Magdalena Kiedrowicz, Bartosz Kiedrowicz, Elżbieta Dembowska, Anhelli Syrenicz, Objawy chorób endokrynologicznych u pacjentów leczonych stomatologicznie, Dent. Med. Probl. 2011, 48, 2, 229–235 ISSN 1644-387X
[2] Singh G i wsp. Dental Management of Patients with Thyroid Dysfunction J Res Adv Dent. 2015;4(1):190-1
[3] Kuśmierz K, Luiza Orzechowska M, Florek-Łuszczki M. Postępowanie stomatologiczne u dzieci z zaburzeniami funkcji tarczycy. Med Og Nauk Med 2019;49-152
[4] Kurhańska-Flisykowska A.: Żywienie w chorobach jamy ustnej. W: Żywienie człowieka zdrowego i chorego, pod red. M. Grzymisławskiego i J. Gawęckiego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
Publikowane na blogu treści są opiniami niezależnych autorów – specjalistów w dziedzinie nauki i dietoterapii. Norsa Pharma Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w publikacjach.