Włosy, skóra, paznokcie – czy i jakie suplementy rzeczywiście działają na urodę?
Aby zachować zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci najlepiej jest działać dwutorowo. Dobrze dobrane kosmetyki to jedno, ale należy pamiętać o tym, co dostarczamy organizmowi “od środka”. Czy suplementy diety są dobrym rozwiązaniem?
Suplementy mają na celu dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, witamin, minerałów lub innych substancji. Mogą one wspierać kondycję włosów, skóry i paznokci, utrzymując odpowiedni poziom składników odżywczych.
Spośród wszystkich witamin największy wpływ na nasz wygląd mają witaminy A, C, D, E oraz witaminy z grupy B. Dlatego tak często są składnikiem złożonych suplementów diety wspierających kondycję skóry, włosów i paznokci.
Jak osiągnąć zdrowe, lśniące i mocne włosy? Czy suplementy są konieczne?
Aby wzmocnić włosy od środka, należy zwrócić uwagę na suplementy diety zawierające witaminy C i E, ponieważ ich połączenie pozwala usprawnić krążenie krwi, sprawiając, iż skóra głowy będzie bardziej dotleniona, co stymuluje wzrost włosów i sprawia, iż stają się one bardziej lśniące i wyglądają zdrowiej.
Witamina A reguluje poziom wydzielanego sebum i zapewnia w ten sposób odpowiednie nawilżenie skóry głowy, eliminując łupież oraz przesuszenia skóry głowy. Witamina B uznawana jest za podstawowy składnik adekwatnej pielęgnacji włosów, sprawia, iż stają się one zdrowsze i bardziej odporne na uszkodzenia, Niezwykle ważna jest biotyna, która bierze aktywny udział w produkcji naturalnego budulca włosów – keratyny.
Kompozycja witamin odpowiadająca potrzebom skóry.
Aby zapewnić swojej skórze idealne warunki do regeneracji i zadbać o zdrowy, promienny wygląd, warto uzupełnić dietę o suplement na skórę. Zamiast sięgać po pierwszy z brzegu preparat, zwróć uwagę na skład produktu.
Witamina A – antyoksydant, pobudza wzrost tkanki nabłonkowej skóry, wyrównuje jej koloryt i dodaje blasku. Retinol przyczynia się także do zdrowego wzrostu płytki paznokciowej – wspiera produkcję keratyny, składnika budulcowego paznokci.
Witamina C – antyoksydant, przyczynia się do syntezy kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne i wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzące.
Biotyna – witamina B7 nazywana witaminą piękna, wpływa na syntezę białek i kwasów tłuszczowych, sprawia, iż skóra jest mocniejsza i bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników.
Niacyna – witamina B3, antyoksydant, wykazuje działanie przeciwzapalne, jak i zmniejsza przebarwienia na skórze.
Cynk – chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, reguluje wydzielanie sebum i przyczynia się do zmniejszenia niedoskonałości skórnych.
Żelazo – zapobiega anemii i związanej z nią bladości i szorstkości skóry, jego odpowiednia ilość w organizmie przyczynia się do dbania o gładką i promienną skórę.
Witamina E – tzw. witamina młodości i silny antyoksydant. Wykazuje działanie odżywcze, ujędrniające, nawilżające i przeciwzapalne.
Dodatkowo możesz wspomóc się minerałami, które również mogą okazać się wsparciem dla zdrowej kondycji włosów i paznokci.
Zła kondycja włosów – jak minerały mogą poprawić stan włosów, skóry i paznokci?
Cynk – pobudza metabolizm m.in. aminokwasów (które odpowiadają za wzrost włosów) i przyswajanie witamin, np. witaminy A, która wpływa na ogólną kondycję włosów i paznokci. Cynk bierze udział również w tworzeniu keratyny – odpowiadającej za budowę włosów i spowalniającej ich wypadanie. Co więcej, bierze udział również w regulacji gruczołów łojowych na skórze głowy.
Krzem – uczestniczy w syntezie kolagenu, wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Krzem wspomaga regenerację naskórka i oddziałuje na strukturę tkanki łącznej.
Miedź – odpowiada za prawidłową produkcję keratyny, czyli jednego z podstawowych budulców paznokci. W momencie, gdy poziom tego pierwiastka spada poniżej normy, może dojść do rozmiękania i rozdwajania się płytki, a także zwiększa się jej podatność na uszkodzenia. Dodatkowo zaobserwowano, iż paznokcie osób z niedoborem miedzi często zmieniają zabarwienie na jasnoniebieski – jest to wynik niewystarczającej produkcji keratyny.
Suplementy diety pomogą rozprawić się z kruchością i łamliwością paznokci, odżywiając i wzmacniając je.
Kolagen – superfood dla włosów i skóry czy marketingowy szum? Czy warto suplementować kolagen?
Rola kolagenu to przede wszystkim:
- wypełnianie przestrzeni międzykomórkowej;
- nadawanie tkankom wytrzymałości przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności;
- udział w procesach regeneracyjnych, takich jak gojenie się ran czy zrastanie kości.
Kolagen ma duży wpływ na utrzymanie integralności i stabilności narządów wewnętrznych, co przekłada się na ich prawidłowe funkcjonowanie. Co więcej, kolagen odgrywa rolę w ochronie tkanek narządów przed urazami oraz wspiera procesy regeneracyjne po ewentualnych uszkodzeniach. Dbając o poziom kolagenu w organizmie, inwestujemy nie tylko w urodę i sprawność ruchową, ale także w zdrowie i funkcjonalność naszych wewnętrznych systemów.
Podsumowanie
Jak widać, witaminy na włosy, skórę i paznokcie równocześnie oddziałują na wszystkie te trzy elementy. Większość dobrych preparatów złożonych zawiera w składzie witaminy, minerały i aminokwasy, które są odpowiedzialne za utrzymanie ich w dobrej formie. Dobierz odpowiedni suplement do swoich potrzeb, a przekonasz się o ich skuteczności na własnym organizmie!