Właściwości prozdrowotne nagietka, które warto znać

zdrowie.med.pl 1 miesiąc temu

Nagietek to roślina, której adekwatności prozdrowotne znane są już od wielu lat. Rzeczywiście warto regularnie spożywać napary z suszonego nagietka, ale też wybierać kremy czy inne kosmetyki z jego dodatkiem. Warto poznać więcej zalet jego stosowania.

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne nagietka

Nagietek jest jadalnym kwiatem. Dodawany do potraw podkreśla ich smak i nadaje interesującego aromatu. Trzeba jednak wiedzieć, iż jest przede wszystkim ceniony za swoje adekwatności antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Otóż nagietek łagodzi podrażnienia skóry, przyspiesza gojenie się ran, ale też zmniejsza dolegliwości bólowe. Co ciekawe, można stosować go także w przypadku podrażnień występujących w jamie ustnej. Może być stosowany u kobiet, które zmagają się z ciężkimi bólami menstruacyjnymi. Ten kwiat łagodzi skurcze i to już po krótkim czasie. Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na zawarte w nagietku saponiny, które działają przeciwgrzybicznie, a do tego wykazują działanie antynowotworowe. Działają bardzo podobnie jak flawonoidy, a więc usuwają stany zapalne, ale są też moczopędne. Pozwalają na pozbycie się negatywnych skutków przemiany materii.

Kremy i kosmetyki z dodatkiem nagietka

Nagietek rzeczywiście wykazuje szerokie spektrum działania. Dzięki swoim adekwatnościom antybakteryjnym jest wykorzystywany również w kosmetykach. Możecie sięgnąć choćby po kremy czy odżywki z dodatkiem tej rośliny. Są one bardzo skuteczne i gwałtownie poprawiają kondycję naskórka, wzmacniając warstwę hydrolipidową. Ponadto nagietek w produktach kosmetycznych odpowiada za łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych skóry. Przyspiesza gojenie się krost, a do tego wykazuje działanie antybakteryjne. Duże znaczenie ma także fakt, iż nagietek zmiękcza skórę, dzięki czemu jeszcze lepiej przyswaja ona składniki odżywcze pochodzące z innych kosmetyków. Do jakiej skóry się sprawdzi? Tak naprawdę do każdej. Otóż jest on rekomendowany do skóry wrażliwej, suchej, a także trądzikowej, gdyż zmniejsza wydzielanie sebum i reguluje pracę gruczołów łojowych. Możecie jeszcze wybrać maści nagietkowe, które przyspieszają gojenie się stłuczeń, a do tego jeszcze łagodzą obrzęki w okolicy oczu, które mogą pojawić się choćby po nieprzespanej nocy.

Napar z nagietka, czyli dlaczego warto spożywać herbatkę nagietkową?

Czy słyszeliście o herbatce nagietkowej? Na pewno warto ją spożywać, szczególnie wtedy, gdy macie problemy z żołądkiem i zmagacie się choćby z niestrawnością. Za zgodą lekarza często stosuje się ją w łagodzeniu choroby wrzodowej bądź też przy stanach zapalnych, zarówno wątroby, jak i dróg moczowych. Oczywiście przed wprowadzeniem herbaty nagietkowej do diety należy skonsultować się z lekarzem. Jak wszystko, tak i nagietek może wywoływać efekty uboczne. Przede wszystkim nie może być stosowany u osób uczulonych na rośliny z rodziny astrowatych. W takim przypadku może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną. Zbyt częste spożywanie herbaty z nagietkiem może ponadto spowodować nasilenie się zmęczenia czy też senność. Bardzo często nagietek zwiększa działanie tabletek nasennych. Nagietek ma działanie silnie moczopędne, stąd osoby mające problemy z nerkami nie powinny go spożywać. Herbatkę nagietkową możecie przygotować samodzielnie, stosując roślinny susz, ale możecie również zakupić gotowy produkt, który jest bardzo tani. To co wyróżnia taką herbatkę, to jej bardzo interesujący smak.

materiały partnera (wp)

Idź do oryginalnego materiału