Witamina B1, zwana inaczej tiaminą, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Według brytyjskich naukowców tiamina jest w stanie odwrócić wczesne uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą typu 2. Sprawdź, jakie adekwatności ma witamina B1.
Witamina B1 – adekwatności
Witamina B1 nazywana jest również witaminą „spokoju ducha”, ponieważ wspomaga działanie układu nerwowego, jak również pozytywnie wpływa na funkcje psychologiczne. W warunkach fizjologicznych witamina B1 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie procesów związanych z oddychaniem komórkowym, czyli wewnątrzkomórkową przemianą chemiczną cząsteczek glukozy z wykorzystaniem tlenu w celu dostarczenia tkankom energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo witamina B1 bierze udział w działaniu wielu enzymów i innych związków biochemicznych. Największe ilości witaminy B1 gromadzone są w sercu, wątrobie, mózgu i nerkach.
Tiamina bierze również udział w pracy układu hormonalnego poprzez stymulację wydzielania specyficznych hormonów odpowiedzialnych za stymulację gonad, reguluje gospodarkę wapniową, odpowiada za regulacje skurczu mięśni oraz za wytwarzanie energii w komórkach mięśniowych. Tiamina ma charakterystyczny zapach, o ile zażywa się ją w dużych dawkach zapach ten wydzielany jest przez pory skórne, nie jest on wyczuwalny dla człowieka ale może odwodzić owady.
Witamina B1 – niedobór
Najczęściej z niedoborem witaminy B1 zmagają się osoby, które wyczynowo uprawiają sport, jak również osoby starsze. Na niedobór tiaminy skarżą się również osoby, które mają dietę obfitą w alkohol, kawę i herbatę. Na zbyt małą ilość witaminy B1 w organizmie wpływa także długotrwały stres oraz zażywanie suplementów diety ze skrzypem polnym.
Najczęstsze objawy niedoboru witaminy B1 to: bóle i skurcze mięśniowe, zaburzenia obwodowego układu nerwowego (problemy z pamięcią i koncentracją, zakłócenia równowagi emocjonalnej i oczopląs), niewydolność krążenia (przyspieszone bicie serca, powiększenie mięśnia sercowego), opuchlizna kończyn górnych i dolnych. W przypadku niedoboru tiaminy mogą pojawić się również zaburzenia trawienia, czyli nudności, wymioty, biegunki, brak apetytu, a w konsekwencji utrata masy ciała. Bardzo często wraz z niedoborem witaminy B1 wiąże się ciągłe uczucie zmęczenia i spadek libido.
Skrajny niedobór witaminy B1 może doprowadzić do choroby beri-beri. Jest to schorzenie, które niekorzystnie wpływa na pracę serca, jak również na układ nerwowy.
Witamina B1 – nadmiar
Witamina B1 ma ograniczoną zdolność wchłaniania z przewodu pokarmowego. Nadmierna ilość jest wydalana z moczem. Długotrwałe i nadmierne przyjmowanie tiaminy wiąże się z drżeniem mięśni, arytmią serca, zawrotami głowy oraz reakcjami alergicznymi.
Witamina B1 – źródło
Witamina B1 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak również roślinnych. Najwięcej tiaminy znajduje się w produktach, takich jak:
- suche nasiona warzyw strączkowych,
- produkty zbożowe,
- wieprzowina,
- podroby,
- ryby,
- kasze,
- soczewica.
W nieco mniejszych ilościach witamina B1 znajduje się również w owocach, warzywach, mleku i jogurtach.
Witamina B1 – dzienne zapotrzebowanie
Dobowe zapotrzebowanie na witaminę B1 różni się w zależności od wieku oraz płci.
Zalecane dzienne spożycie tiaminy w przypadku dzieci wynosi:
- od 1. do 3. roku życia – 0,5 mg,
- od 4. do 6. roku życia – 0,6 mg,
- od 7. do 9. roku życia – 0,9 mg.
U dzieci starszych i nastolatków dobowe zapotrzebowanie na witaminę B1 wynosi odpowiednio:
- dziewczęta od 10. do 12. roku życia – 1 mg,
- chłopcy od 10. do 12. roku życia – 1 mg,
- dziewczęta od 13. do 18. roku życia – 1,1 mg,
- chłopcy od 13. do 18. roku życia – 1,2 mg.
W przypadku osób dorosłych zalecane dzienne spożycie tiaminy wynosi:
- kobiety – 1,1 mg,
- kobiety w ciąży – 1,4 mg,
- kobiety karmiące – 1,5 mg,
- mężczyźni – 1,3 mg.
Źródło: diag.pl, akademiadietetyki.pl, wapteka.pl, formeds.com.pl