Głównym punktem obchodów stulecia będzie uroczysta gala, odbywająca się w Auli Uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W jej trakcie zostaną wygłoszone wykłady okolicznościowe – „Tło polityczne i społeczne oraz aspekty medyczne powstania pierwszej w Polsce Kliniki Ortopedycznej” oraz „Historia Poznańskiej Kliniki Ortopedycznej”. Po wystąpieniach prezydenta Poznania oraz rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a także prezesa Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego zgromadzeni goście będą mogli wysłuchać również odczytu na temat teraźniejszości i przyszłości Szpitala im. Wiktora Degi w Poznaniu.
Od omówienia przeszłości, czasów obecnych i przyszłości poszczególnych obszarów ortopedii zacznie się pierwszy dzień XL Dni Ortopedycznych. Mowa będzie o ortopedii dziecięcej i dorosłych, w tym ortopedii kręgosłupa oraz chirurgii ręki – kończyny górnej. W piątek 22 września odbędzie się także sesja urazowa i sesja rezydentów, a także spotkanie konsultanta krajowego z ordynatorami oddziałów ortopedycznych w Polsce.
Drugiego dnia konferencji ważnym punktem będzie międzynarodowe sympozjum „Ewolucja wyzwań w ortopedii i traumatologii związanych z aktywnością fizyczną”. Bardzo interesująco zapowiada się również merytoryczna debata pomiędzy przedstawicielami towarzystw naukowych, podczas której zostaną omówione poszczególne schorzenia i urazy ortopedyczne wraz z argumentacją za i przeciw przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego w takim przypadku. Dotyczyć to będzie między innymi uszkodzenia pierścienia rotatorów, niestabilności stawu ramiennego, łokcia tenisisty, zespołu kanału nadgarstka, a także zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych ręki. Warto również zwrócić uwagę na sesję podczas której prelegenci opowiedzą, co nowego proponuje rehabilitacja w problemach narządu ruchu.
Patronat honorowy nad obchodami stulecia kliniki objęli marszałek Senatu RP, minister zdrowia, prezydent Poznania, a także rektorzy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ponadto w komitecie honorowym obchodów znaleźli się wojewoda wielkopolski, marszałek województwa wielkopolskiego, przewodniczący Rady Miasta Poznania, starosta poznański, dyrektor oddziału wielkopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, a także prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz konsultant krajowy ds. ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Partnerami wspomagającymi wydarzenie są powiat poznański i samorząd województwa wielkopolskiego.
Projekt jest finansowany ze środków budżetu państwa, przyznany został przez ministra edukacji i nauki w ramach Programu Doskonała Nauka II.
REJESTRACJA |