Ważne badanie dla mężczyzn finansowane przez NFZ. Czym jest seminogram?

zdrowie.interia.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Niepłodność jest chorobą powszechną. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, iż walczy z nią ok. 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej jedna na sześć osób na świecie. W Polsce szacuje się, iż problem niepłodności dotyczy ponad 1,5 mln par. Eksperci wskazują, iż w diagnostyce męskiej niepłodności najważniejsze znaczenie ma jedno badanie - seminogram. Warto przypomnieć, iż od pewnego czasu można je wykonać za darmo. Jakim badaniem jest seminogram? Kto może skorzystać z bezpłatnego badania na NFZ?


Seminogram za darmo na NFZ. Ważna zmiana


"Problem z płodnością może zostać zdiagnozowany zarówno po stronie mężczyzny, jak i kobiety, lub u obojga partnerów. Dlatego niezbędne są równe szanse w dostępie do diagnostyki niepłodności kobiet i mężczyzn" - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego od 1 stycznia 2024 roku NFZ zmienił sposób finansowania jednego z podstawowych badań w kierunku męskiej niepłodności - seminogramu. Na badanie kieruje lekarz specjalista, a NFZ płaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania.


Seminogram - co to za badanie?


Seminogram to badanie nasienia wykonywane w celu ustalenia przyczyn niepłodności męskiej. Zalecane jest mężczyznom, którzy bezskutecznie starają się o potomstwo. Jak się podkreśla, jest jednym z pierwszych i podstawowych badań wykonywanych w diagnostyce męskiej niepłodności. Reklama


W trakcie badania analizowane są ogólne parametry nasienia, m.in. objętość, pH, ogólna liczba plemników czy odsetek żywych i poruszających się plemników.


Seminogram - kto może skorzystać z bezpłatnego badania?


Od stycznia ub.r. NFZ płaci za każdy seminogram wykonany na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę. Badanie wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn:
którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat, lubktórzy przez co najmniej sześć miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, lubz rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: N46 Niepłodność męska,których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.


Kto zleca seminogram?


NFZ dokładnie wskazuje, kto może zlecić seminogram. To lekarz, w ramach konsultacji specjalistycznej, w poradni:
położniczo-ginekologicznej, urologicznej, endokrynologicznej, andrologicznej, leczenia niepłodności, planowania rodziny i rozrodczości.


Jak przygotować się do seminogramu?


Jest kilka zasad, których trzeba przestrzegać przed wykonaniem seminogramu, by wynik był jak najdokładniejszy.
Już od trzech do pięciu dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie spożywać alkoholu, ograniczyć palenie, a także unikać nadmiernego wysiłku. Ważne jest także poinformowanie lekarza o przyjmowanych lekach w okresie ostatnich trzech miesięcy i niedawno przebytych chorobach.
Źródło:
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/wazne-badanie-dla-mezczyzn-finansowane-przez-nfz,8543.html.
CZYTAJ TAKŻE:


Pracodawca dopłaci nie tylko do okularów. Tyle pieniędzy możesz dostać
Idź do oryginalnego materiału