W sezonie to idealne warzywo na odchudzanie. Cukinię zjesz na surowo lub zrobisz z niej makaron

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Makaron z cukinii Źródło: Unsplash


Szukasz warzywa wspomagającego odchudzanie? Idealnym wyborem będzie… cukinia, przez niektórych nazywana zamiennie kabaczkiem. Świetnie smakuje i nie tuczy, ponieważ w 95 procentach składa się z wody. 100 g cukinii to tylko 17 kcal, dlatego jest świetnym wyborem dla osób, które chcą zrzucić dodatkowego kilogramy.


Na lokalnych bazarach można wybierać w różnych rozmiarach tego warzywa. Cukinie przybierają coraz bardziej idealne kształty, choć najczęściej spotykane są te przypominające duże ogórki. Ich kolory również są różnorodne – najpopularniejsze są ciemnozielone okazy, ale coraz częściej można znaleźć odmiany jasnozielone, żółte i pomarańczowe. Atutem tego warzywa jest neutralny smak, który po przyprawieniu nadaje potrawie odpowiedniego aromatu.


Wartości odżywcze cukinii


Cukinia jest warzywem, które wspomaga pracę układu trawiennego (odpowiada za to błonnik), krwionośnego (zawartość potasu) i odpornościowego (duże ilości witaminy C). Spożywanie go może obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu – zawiera kilka tłuszczu i sodu. Regularne jedzenie potraw z cukinii poprawia stan skóry – za to odpowiedzialne są kartenoidy, które odmładzają komórki w organizmie. Natomiast duża zawartość wody, ryboflawiny i witaminy A powoduje, iż skóra staje się elastyczna.


Przeciętna wartość odżywcza w 100 g cukinii:


wartość energetyczna – 17 kcal,


białko – 1,20 g,


tłuszcz – 0,1 g,


węglowodany ogółem – 3,2 g,


błonnik – 1 g.


Te witaminy zawiera cukinia:


witamina C – 9 mg/100 g,


tiamina – 0,07 mg,


ryboflawina – 0,03 mg,


niacyna (witamina B3) – 0,4 mg,


witamina B6 – 0,09 mg,


foliany – 52 µg,


witamina E – 0,1 mg,


witamina K – 4,3 µg,


beta-karoten – 205 µg,


witamina A – 34 µg.


Składniki mineralne, które zawarte są w 100 g cukinii to m.in.:


wapń – 15 mg,


żelazo – 0,4 mg,


magnez – 22 mg,


fosfor – 32 mg,


potas – 250 mg,


sód – 3 mg,


cynk – 0,30 mg.


Czy cukinia odchudza?


Cukinie są idealnym wyborem dla osób, które chcą schudnąć, ponieważ mają niską wartość energetyczną. 17 kcal na 100 g produktu to bardzo niewiele, zakładając nawet, iż zjemy solidną porcję dania z cukinii. Nie przytyjemy, ponieważ to warzywo praktycznie nie ma tłuszczu i w około 95 procentach składa się z wody. Jest łagodne w smaku, w związku z tym podaje się go choćby niemowlętom, po ukończeniu 6 miesiąca życia.


Za tym, iż cukinia ma moc odchudzającą, przemawia zawarty w niej błonnik, który przyspiesza przemianę materii i sprzyja redukcji masy ciała. Poza tym chroni przed zaparciami i stanami zapalnymi układu pokarmowego. To warzywo zapewnia uczucie sytości na dłużej, a dzięki temu pomiędzy posiłkami nie sięgamy po kaloryczne przekąski. Cukinia nie powoduje skoków glukozy we krwi i z tego powodu będzie dobrym wyborem dla cukrzyków. I jeszcze jedna ważna sprawa – osobom, które się odchudzają, często brakuje wielu witamin i składników mineralnych. Cukinia ma w sobie ich tak dużo, iż uzupełni niedobory, choćby witaminy K i A czy wapnia i potasu.


Czy cukinię można jeść na surowo?


Jak najbardziej. To warzywo świetnie sprawdzi się jako element sałatki (można ją wymieszać choćby z oliwkami, serem feta, szpinakiem czy kukurydzą). Chrupkość cukinii sprawi, iż surowe danie zyska na smaku i konsystencji. Jednak przed zjedzeniem surowych warzyw, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim o tym, aby dokładnie umyć je pod bieżącą wodą. Najlepiej obrać je ze skórki (nie jest to konieczne, gdy cukinię przyrządzamy w inny sposób). jeżeli na cukinii widzimy przebarwienia lub ślady zepsucia, pod żadnym pozorem nie wolno jej jeść. A choćby jeżeli wygląda dobrze, ale w smaku jest gorzka, również zrezygnujmy z jedzenia takiego warzywa.


W jakiej formie można jeść cukinię?


Osobom, które się odchudzają, polecana jest cukinia duszona, gotowana, pieczona lub grillowana. Można również ją smażyć na niewielkiej ilości oliwy. Świetną opcją jest cukinia w zalewie słodko-kwaśnej. Popularne są zupy z cukinii (można je przygotować w 20 minut), placuszki, szaszłyki, a choćby chipsy.
Dla osób, które się odchudzają, polecany jest makaron z cukinii. Aby przyrządzić takie spaghetti, trzeba wyciąć cienkie pasma obieraczką lub temperówką do warzyw i następnie pokroić je wzdłuż.
Cukinia nadaje się również do przyrządzenia frytek lub zapiekanki.
Bardziej wytworną formą dania będzie faszerowana cukinia – np. innymi warzywa lub kaszą. Cukinię można również przyrządzić na słodko – to dobry składnik deserów i baza do dżemów.
Najpopularniejsze są jednak placki z cukinii, a wersji ich jest wiele.


Polecamy przepis na pyszne placki z cukinią
Idź do oryginalnego materiału