W Polsce 18 tys. osób rocznie choruje na nowotwór jelita grubego

everethnews.pl 1 rok temu

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, liczba pacjentów, którzy zapadają na nowotwór jelita grubego w Polsce wynosi 18 tys. rocznie. Eksperci podkreślają, jak ważne w tej chorobie są badania przesiewowe, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu choroby, a tym samym znacznie zwiększyć skuteczność leczenia.

Badania przesiewowe

Nowotwór jelita grubego jest bardzo podstępny, ponieważ przez kilka lat może nie wykazywać objawów. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, iż w Polsce realizowany jest program badań przesiewowych w kierunku raka jelita. Z bezpłatnych badań skorzystać mogą wszystkie osoby w wieku od 50 do 65 lat, a także pacjenci z grupy wiekowej 40-49 lat, u których w rodzinie zdiagnozowano wcześniej nowotwór jelita.

Program przesiewowy zawiera:

  • badanie kolonoskopii,
  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkie wycinki i usunięte polipy;
  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Lekarze podkreślają, iż wczesne wykrycie choroby zwiększa skuteczność leczenia.

Badanie kolonoskopii

Nie jest potrzebne skierowanie, aby wziąć udział w programie badań przesiewowych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Pacjent, który jest w określonej grupie wiekowej, wystarczy, iż zgłosi się do placówki, która realizuje program.

Badanie kolonoskopii trwa od 15 do 40 minut. Jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym lub znieczulaniu ogólnym. Warto zaznaczyć, iż w trakcie kolonoskopii lekarz ogląda wnętrze przewodu pokarmowego w celu: poszukiwania zmian chorobowych, postawienia diagnozy, wdrożenie odpowiedniego leczenia, pobrania wycinków do badania histopatologicznego, usunięcia polipów i ciał obcych.

Przed badaniem kolonoskopii jelito powinno być oczyszczone. Specjalista przepisuje leki, które spowodują częstsze wypróżnianie. Warto również zaznaczyć, iż pacjent powinien wprowadzić odpowiednią dietę – bogatą w błonnik. Na dzień przed kolonoskopią nie powinno się spożywać produktów, takich jak: warzywa, owoce i pełnoziarniste pieczywo.

Źródło: rynekzdrowia.pl, medicover.pl

Idź do oryginalnego materiału