Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Został on skierowany do podpisu premiera.
Przedłużenie do końca kwietnia obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów uzasadnione jest, jak wskazano, m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom z COVID-19.
Za przedłużeniem, jak podano, przemawia też odnotowywana liczba zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji.
Jako uzasadnienie wskazano sytuację w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.
W projekcie przewiduje się wprowadzenie modyfikacji o charakterze porządkującym, wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 – z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie na jednostkę podległą ministrowi zdrowia adekwatną w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.
Rozporządzenie ma wejść w życie 31 marca 2023 r.