Uznawany za lecznicze zioło, a działa jak trucizna. Starzec jakubek już kwitnie

zdrowie.interia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Stosowany na choroby wątroby, nadciśnienie tętnicze, a zewnętrznie na trądzik i trudno gojące się rany, okazuje się być silnie toksyczną a choćby kancerogenną rośliną. Z uwagi na zmiany klimatyczne już teraz kwitnie starzec jakubek – roślina, którą możemy spotkać na łąkach, w rowach, a choćby osiedlowych terenach zielonych. Jak wygląda starzec i czym grozi kontakt z rośliną?


Starzec jakubek -jak wygląda?


Starzec jakubek należy do rodziny astrowatych. Roślina osiąga choćby 120 centymetrów wysokości, łodyga rozgałęzia się w kwiatowe koszyczki. Kwiaty starca są żółte, o niewielkich, języczkowatych płatkach. Łodyga rośliny jest zwykle bez liści, jedynie wełnisto owłosiona. Przy łodydze liście znajdują się zwykle jedynie u postawy rośliny. Starca jakubka łatwo pomylić z dziurawcem, dlatego rozróżnienie tych roślin jest niezwykle istotne, bowiem starzec to roślina silnie trująca. Co ważne, liście starca przypominają liście rukoli i znane są przypadki pomyłki również między tymi roślinami. Reklama


Roślina stosowana jako lekarstwo


W dawnych czasach starca wykorzystywano na wiele dolegliwości. W medycynie ludowej stosowano go na kolki, kurczowe bóle jelit, napar ze starca był zalecany w schorzeniach wątroby, czy do przemywania ran. Okłady ze starca wykorzystywano także do trudno gojących się, powikłanych ran np. po operacji, lub wykorzystywano go na inne problemy skórne.


Twierdzono, iż starzec jakubek miał również działanie moczopędne i pobudzające, szczególnie wątrobę. Używano go na poprawę trawienia i pobudzenie wydzielania enzymów wątrobowych.


Starzec to nie lek, a trucizna


Już w latach 50. XX wieku udowodniono, iż działanie starca jakubka nie tylko nie jest lecznicze, ale ma działanie toksyczne i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. To wszystko przez zawarte w roślinie alkaloidy pirolizydynowe.
Ich regularne spożywanie początkowo powoduje objawy zatrucia pokarmowego, a z biegiem czasu prowadzi do rozwoju marskości wątroby. Roślina wykazuje działanie silnie trujące zarówno w formie suszonej, jak i świeżej.
Starzec niszczy wątrobę, ma też działanie kancerogenne. Niebezpieczny jest też dla zwierząt. Śmiertelnemu zatruciu mogą ulec zwierzęta pasące się na łąkach - takie ostrzeżenie znajduje się na stronie Lasów Państwowych.


Zatrucie starcem jakubkiem - objawy


Roślina ta prowadzi do uszkodzenia wątroby ale może także dawać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Po spożyciu starca mogą wystąpić nudności, wymioty, silne bóle brzucha zwłaszcza w nadbrzuszu, ale także dochodzi do zażółcenia powłok skórnych. Ze strony neurologicznej osoba po zjedzeniu starca może odczuwać nagły, silny ból głowy, mieć problemy z równowagą, a także zaburzenia świadomości.
Należy pamiętać, iż starzec jakubek jest nie tylko trujący dla ludzi, ale także dla zwierząt. W trakcie spacerów należy chronić psy przed zjedzeniem rośliny, narażone są także koty wychodzące, ale również konie, krowy i inne zwierzęta hodowlane.


Postępowanie w zatruciu rośliną toksyczną


Co zrobić, jeżeli mamy podejrzenie, iż doszło do spożycia rośliny trującej? Przede wszystkim nie należy działać na własną rękę tylko skorzystać z pomocy lekarskiej. jeżeli doszło do rozwinięcia objawów zatrucia, zwłaszcza ze strony neurologicznej, należy niezwłocznie wezwać pogotowie lub udać się na SOR. Nie należy prowokować wymiotów, stosować żadnych leków doustnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
Leczenie wewnątrzszpitalne będzie różniło się w zależności od objawów, czasu spożycia rośliny oraz ilości.
Na zatrucie narażone są najbardziej dzieci, które zachęcone ładnym wyglądem, mogą zerwać i zjeść roślinę podczas nieuwagi opiekuna.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału