UMP będzie współpracować z Eastman Institute for Oral Health

dentonet.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: UMP będzie współpracować z Eastman Institute for Oral Health


Uniwersytet Medyczny w Poznaniu nawiązał współpracę z Eastman Institute for Oral Health – nowojorską szkołą stomatologii z historią sięgającą blisko 120 lat. W ramach współpracy planowane są m.in. wymiany akademickie, działania naukowe, badawcze i szkoleniowe.

Eastman Institute for Oral Health to jeden z wydziałów Uniwersytetu Rochester w Nowym Jorku. Został założony w 1905 r. W połowie lat 80. XX wieku była to jedna z nielicznych instytucji badawczych w USA, która otrzymała od prof. Pera-Ingvara Branemarka zgodę na prowadzenie badań klinicznych w zakresie implantów zębowych.

Obecnie Eastman Institute for Oral Health jest jednym z najlepiej ocenianych ośrodków naukowych wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych zajmujących się pracą kliniczną i projektami badawczymi z zakresu stomatologii. Wydział kilkukrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce pod względem dofinansowania badań przez National Institutes of Health (NIH) oraz National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR) dla instytucji stomatologicznych. Co roku leczonych tam jest około 180 tys. pacjentów.

Wymiana akademicka, szkolenia i badania

Jak czytamy w komunikacie na stronie Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, celem współpracy obu uczelni jest promowanie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia ustawicznego, badań i szkoleń stomatologicznych, opracowywanie nowych pomysłów na przyszłe umowy o współpracy, rozwój kontaktów dla działań indywidualnych i grupowych oraz planowanie i prowadzenie wszystkich działań – zarówno wzajemnych, jak i z instytucjami partnerskimi. Z ramienia UMP umowę koordynuje prorektor ds. nauki prof. dr hab. Michał Nowicki oraz pełnomocnik ds. współpracy z University of Rochester prof. dr hab. Elżbieta Paszyńska.

Od ponad 10 lat jestem kierownikiem Katedry Chirurgii Stomatologicznej na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu i już dawno wprowadziliśmy pewnego rodzaju odpowiednik egzaminu OSCE dla studentów między III a IV rokiem studiów – mówi o obowiązkowym od roku akademickiego 2024/2025 egzaminie OSCE prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. – To niezmiernie ważne, aby przyszły lekarz dentysta potwierdzał swoje umiejętności praktyczne – dodaje.

Źródło: https://www.ump.edu.pl/

Idź do oryginalnego materiału