Ultrasonografia w fizjoterapii uroginekologicznej

enedu.pl 1 miesiąc temu

Rola USG w fizjoterapii uroginekologicznej

Ultrasonografia odgrywa istotną rolę w fizjoterapii uroginekologicznej, oferując możliwość różnorodnego zastosowania od wspierania diagnostyki funkcjonalnej, wspomagania terapii przez naukę odpowiednich wzorców ruchowych po monitorowanie postępów pacjentek, m.in. jako możliwość wykorzystania jako test-retest.
W fizjoterapii uroginekologicznej wykorzystać można obrazowanie z wykorzystaniem głowicy: liniowej, convex oraz endovaginalnej.

USG możemy wykorzystywać do:

  1. Diagnostyki: Ultrasonografia umożliwia ocenę anatomii narządów miednicy mniejszej, w tym macicy, jajników oraz mięśni dna miednicy. Pozwala to na identyfikację patologii, takich jak np. obniżenie narządów miednicy mniejszej, torbiele, guzy czy dysfunkcje w obrębie mięśni dna miednicy.
  2. Oceny funkcji mięśni dna miednicy: Dzięki ultrasonografii można ocenić funkcję i aktywność mięśni dna miednicy. Umożliwia to zrozumienie ich funkcji, co jest najważniejsze w terapii nietrzymania moczu czy problemów z ich odpowiednią aktywacją.
  3. Oceny mięśni brzucha i kresy białej: Dzięki ultrasonografii można w sposób obiektywny ocenić parametry szerokości kresy białej i jej ewentualnych uszkodzeń co pozwoli na szybką interwencję i odesłanie do specjalisty radiologa/chirurga.
  4. Oceny okolic cięć chirurgicznych: Ocena blizn, występowania krwiaków wokół np. rany po CC, abdominoplastyce pozwala na skuteczne monitorowanie terapii uroginekologicznej i ustalenia do niej przeciwwskazań.
  5. Oceny zmian pooperacyjnych: Po operacjach ginekologicznych, takich jak histerektomia, operacje naprawcze nietrzymania moczu, cięcie cesarskie ultrasonografia może być wykorzystywana do oceny gojenia się tkanek oraz funkcji mięśni dna miednicy.
  6. Monitorowania postępów rehabilitacji: Ultrasonografia pozwala na bieżąco monitorować efekty fizjoterapii. Umożliwia to ocenę zmian w strukturze i funkcji np. mięśni dna miednicy, mięśni brzucha co może prowadzić do lepszego dostosowania programu rehabilitacyjnego do potrzeb pacjentki.
  7. Biofeedback: Ultrasonografia może być wykorzystywana jako sonofeedback, gdzie pacjentki mogą w czasie rzeczywistym obserwować aktywność swoich mięśni dna miednicy czy mięśni przedniej i bocznej ściany brzucha podczas ćwiczeń. To może zwiększyć ich świadomość ciała i poprawić efekty treningu.
  8. Edukacja pacjentek: Użycie ultrasonografii w gabinecie fizjoterapeutycznym może również pełnić funkcję edukacyjną, pomagając pacjentkom zrozumieć ich ciało, problemy zdrowotne oraz znaczenie rehabilitacji.

Wszystkie te zastosowania pokazują, jak ultrasonografia może wspierać zarówno diagnostykę, jak i leczenie w fizjoterapii uroginekologicznej, a także przyczyniać się do poprawy jakości świadczonych usług fizjoterapeutycznych. Co ważne USG pozwala na ustalenie przeciwwskazań do przeprowadzenia terapii co również znacząco zwiększa jej bezpieczeństwo.

Niezmiennie jednak warto pamiętać o zakresie kompetencji fizjoterapeuty w zakresie wykonywania diagnostyki funkcjonalnej z wykorzystaniem USG oraz konieczności współpracy fizjoterapeuty ze specjalistą np. radiologiem/ chirurgiem/ginekologiem, który jako jedyny ma kompetencję do postawienia diagnozy klinicznej.

Jeśli chcesz zgłębić temat zastosowania USG w fizjoterapii uroginekologicznej, poznać jego praktyczne możliwości oraz dowiedzieć się, jak skutecznie wykorzystać je w diagnostyce i terapii, zapraszamy na szkolenie “Fizjoterapia kobiet w ujęciu holistycznym: wsparcie techniczne diagnostyki i terapii”.
Idź do oryginalnego materiału