TEETH Act – nauka przeciw dezinformacji

dentonet.pl 2 dni temu
Zdjęcie: TEETH Act – nauka przeciw dezinformacji


Emanuel Cleaver – kongresmen Partii Demokratycznej ze stanu Missouri – przygotował projekt ustawy federalnej, która ma zagwarantować, iż decyzje polityczne dotyczące fluoryzacji wody w USA będą oparte wyłącznie na rzetelnych, recenzowanych badaniach naukowych. Treść tzw. TEETH Act poparło Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA). – To najważniejszy krok w kierunku zachowania zdrowia jamy ustnej Amerykanów – powiedział dr Brett Kessler, prezydent ADA.

Fluoryzacja wody pitnej – od ponad 80 lat uznawana za skuteczne i bezpieczne narzędzie w walce z próchnicą – w ostatnich latach staje się obiektem narastającej dezinformacji i ataków opartych na niesprawdzonych źródłach.

W Stanach Zjednoczonych przybrały one na sile. Głośnym przeciwnikiem fluoryzacji od początku swojej kadencji jest sekretarz zdrowia i opieki społecznej w administracji prezydenta Donalda Trumpa – Robert F. Kennedy Jr. Twierdzi on, iż przyjmowanie fluoru wiąże się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi, m.in. rozwojem autyzmu oraz obniżeniem ilorazu inteligencji u dzieci, choć w niedawnym w wywiadzie dla telewizji Fox News przyznał, iż zakaz fluoryzacji prowadzi do „nieco większej liczby przypadków próchnicy”.

W wielu stanach USA pojawiają się głosy wzywające do ograniczenia lub całkowitego zakazu fluoryzacji wody. Zdecydowały się na to już stany Utah i Floryda. W odpowiedzi środowiska naukowe i medyczne przypominają, iż fluoryzacja wody pitnej na odpowiednim poziomie to jedno z najskuteczniejszych narzędzi zapobiegania próchnicy – szczególnie u osób z ograniczonym dostępem do opieki stomatologicznej.

TEETH Act – decyzje polityczne muszą być oparte na badaniach naukowych

W odpowiedzi na narastające nastroje antyfluorowe Emanuel Cleaver – kongresmen Partii Demokratycznej ze stanu Missouri – przygotował projekt ustawy federalnej „Protect Our Treatment for Enamel, Erosion and Tooth Health”, nazywanej w uproszczeniu TEETH Act. Ma ona poparcie innych demokratycznych kongresmenów, m.in. z Luizjany, Michigan, New Jersey i Karoliny Północnej.

Przedłożony projekt ma na celu zagwarantowanie, iż decyzje polityczne dotyczące fluoryzacji wody będą oparte wyłącznie na rzetelnych, recenzowanych badaniach naukowych. Zobowiązuje on m.in. Agencję Ochrony Środowiska (EPA) do korzystania z najnowszych i najlepiej udokumentowanych danych naukowych przy aktualizacjach zaleceń dotyczących fluoryzacji wody oraz do konsultowania się z niezależnymi ekspertami z National Academies of Sciences, Engineering and Medicine (NASEM). W praktyce ma to oznaczać, iż zamiast ulegać presji opinii publicznej, dezinformacji lub wpływom politycznym, decyzje będą podejmowane wyłącznie w oparciu o recenzowaną, rzetelną wiedzę.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa milionów Amerykanów – nie wspominając o kosztach wynikających z potencjalnego wzrostu potrzeby leczenia stomatologicznego – rząd federalny musi opierać się na opinii niezależnych, bezstronnych ekspertów, działających zgodnie z najwyższymi standardami naukowymi – powiedział cytowany w komunikacie Emanuel Cleaver.

Obserwujemy niestety upolitycznienie zdrowia publicznego, jak choćby w przypadku prób podważenia skuteczności szczepionek. Nie możemy dopuścić, aby to samo spotkało fluoryzację. Dlatego przedstawiam TEETH Act – by EPA kierowała się najlepszymi możliwymi dowodami przy aktualizowaniu zaleceń w tym zakresie – dodał.

Poparcie środowiska stomatologicznego dla inicjatywy

Projekt ustawy uzyskał pełne poparcie Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA), które od dziesięcioleci prowadzi działania edukacyjne na temat fluoru i wspiera decyzje oparte na naukowych przesłankach.

ADA z uznaniem przyjmuje inicjatywę kongresmena Cleavera i popiera TEETH Act jako najważniejszy krok w kierunku zachowania zdrowia jamy ustnej Amerykanów – powiedział dr Brett Kessler, prezydent ADA. – Ekspertyza NASEM stanowi złoty standard w ocenie złożonych zagadnień naukowych. Dzięki niej mamy pewność, iż zalecenia dotyczące fluoryzacji pozostaną zakorzenione w solidnych, sprawdzonych danych. To również skuteczny sposób na walkę z dezinformacją, która zagraża zdrowiu publicznemu – dodał.

Z danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wynika, iż fluoryzacja wody pitnej pozwala zredukować liczbę przypadków próchnicy u dzieci i młodzieży o około 25%. Każdy zainwestowany w to działanie 1 dolar przynosi aż 20-krotny zwrot, co pozwala oszczędzić amerykańskiemu systemowi opieki zdrowotnej około 6 mld dolarów rocznie. Przeciętny mieszkaniec społeczności korzystającej z fluoryzacji oszczędza średnio 32 dolary rocznie na unikniętym leczeniu próchnicy.

Źródła: https://www.ada.org/

https://cleaver.house.gov

Idź do oryginalnego materiału