1,4 tys. zgonów rocznie z powodu czerniaka

dentonet.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 1,4 tys. zgonów rocznie z powodu czerniaka


Z powodu czerniaka umiera w Polsce blisko 1,4 tys. osób rocznie. Zapadalność na ten nowotwór zwiększyła się w ciągu ostatnich 30 lat o 300% – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Choć najczęściej rozwija się on na skórze, może pojawić się także w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, nosa, a choćby na gałce ocznej.

Czerniak to gwałtownie rozwijający się, tworzący przerzuty nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Choć najczęściej rozwija się na skórze, może pojawić się także w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, nosa, a choćby na gałce ocznej.

1,4 tys. zgonów rocznie, zapadalność większa o 300%

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał dane, z których wynika, iż rocznie z powodu czerniaka umiera w Polsce blisko 1,4 tys. osób. Zapadalność na ten nowotwór w ciągu ostatnich 30 lat zwiększyła się natomiast o 300%.

NFZ w komunikacie podkreślił, iż czerniak rozwija się błyskawicznie. Szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, z licznymi piegami i znamionami, po oparzeniach słonecznych w dzieciństwie, które spędzają ponad godzinę dziennie na słońcu, korzystające z solarium lub z rodzinną historią czerniaka. Podstawą profilaktyki jest codzienne stosowanie kremu z filtrem chroniącym przed promieniowaniem UV.

Samokontrola może uratować życie

NFZ przypomniał, iż w przypadku czerniaka to samokontrola może uratować życie – zgodnie z tzw. zasadą ABCDE. Oznacza to, iż raz w miesiącu należy obejrzeć swoją skórę, zwracając uwagę na:

– A (asymmetry) – asymetrię, np. znamię „wylewające się” na jedną stronę,

– B (borders) – postrzępione, nierówne brzegi,

– C (color) – wielobarwność lub zmiana koloru znamienia,

– D (diameter) – zmianę o średnicy powyżej 6 mm,

– E (evolution) – zmieniający się rozmiar, kolor, uwypuklenie dotychczas płaskiej zmiany, krwawienie.

Niepokojącym objawem jest powiększanie się znamienia, zmiana barwy, pojawienie się uwypuklenia, krwawienia lub świąd zmiany. jeżeli pacjent zauważy takie objawy, konieczna jest pilna konsultacja dermatologiczna – podkreśliła dermatolog dr n. med. Marta Kurzeja.

Od 2021 r. dostępny jest innowacyjny program lekowy dla pacjentów z czerniakiem skóry lub błon śluzowych. Umożliwia dostęp do immunoterapii i terapii celowanych molekularnie na obecność mutacji w genie BRAF – dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.

Od stycznia do maja 2025 r. z programu skorzystało 3,3 tys. pacjentów, a NFZ sfinansował leczenie na kwotę ponad 190 mln zł. Od 1 lipca 2024 r. refundowany jest także lek dla pacjentów z czerniakiem błony naczyniowej oka w ramach osobnego programu.

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego zbadania pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Nie należy ograniczać się jednak do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. – Większość nowotworów skóry znajduje się na głowie i szyi. Mało który dermatolog może tak dobrze przyjrzeć się twarzy spokojnego pacjenta, w doskonałym świetle. Takie warunki mają tylko stomatolodzy – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Bartłomiej Kwiek, dermatolog. Ekspert wskazuje też pierwsze oznaki zmian nowotworowych na skórze, które muszą skłonić lekarza dentystę do skierowania pacjenta na dalszą diagnostykę.

Źródło: https://naukawpolsce.pl

Idź do oryginalnego materiału