Najnowsze badania opublikowane w Nature Chemikal Biology, na które powołują się dietetycy, wskazują, iż zielone warzywa liściaste zawierają unikalny związek cukru zwany sulfochinowozą (w skrócie SQ). Działa on korzystnie na bakterie jelitowe, pobudzając je do działania. Dzięki temu trawienie przebiega sprawniej.
„Dobre bakterie w jelitach żywią się sulfochinowozą. Kiedy więc spożywamy zielone warzywa liściaste, karmimy dobre bakterie w mikrobiomie jelitowym, które przyczyniają się do zdrowia jelit. W rezultacie nasz metabolizm przyspiesza, zostaje również ograniczona ilość złych bakterii, odpowiedzialnych za niektóre stany chorobowe, w tym neurodegeneracyjne” – wskazują dietetycy. Lista warzyw najzdrowszych dla jelit
Te warzywa koniecznie należy włączyć do codziennego jadłospisu:
Jarmuż
Jarmuż jest uważany za jedno z najzdrowszych warzyw na świecie ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Jest bogaty w witaminy A, C i K dlatego, aby nie zniszczyć tych związków, najlepiej spożywać go na surowo. Porcja jarmużu wypełnia dzienne zapotrzebowanie na wspomniane witaminy. Zawiera również przeciwutleniacze, takie jak luteina i beta-karoten, które zmniejszają ryzyko chorób wywołanych stresem oksydacyjnym, w tym nowotworów.
Szpinak
Szpinak zawiera wiele cennych składników odżywczych – witamin i soli mineralnych oraz beta-karoten i luteiny, które są silnymi przeciwutleniaczami. Liście szpinaku są bogate szczególnie w witaminę C, żelazo, potas, magnez i kwas foliowy. Dzięki przeciwutleniaczom zawartym w liściach chroni przed chorobami nowotworowymi i miażdżycą.
Liście buraków czerwonych
Liście buraków są jadalne i bogate w potas, wapń, ryboflawinę, błonnik oraz witaminy A i K. Zawierają również przeciwutleniacze beta–karoten i luteinę. Zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćma.
Rukola
Rukola lub rokieta to zielenina z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Ma lekko pieprzny smak i charakterystyczne postrzępione listki, które przypominają liście mniszka lekarskiego. Podobnie jak inne zielone warzywa liściaste, zawiera mnóstwo składników odżywczych, takich jak karotenoidy prowitaminy A oraz witaminy B9 i K.