Gdy tydzień temu młodsza córka zaczęła dziwnie kaszleć w środku nocy, natychmiast ją wybudziłam. Kaszel przypominał trochę szczekanie lub pianie. Miała także chrypkę. Po kilku chwilach nie miałam wątpliwości, z czym mamy do czynienia. Już raz to przerabialiśmy ze starszą córką. Natychmiast udaliśmy się do przychodni z nocną opieką.
Tym razem było lekko, ale 8 lat temu skończyło się to w szpitalu. Wtedy, dopóki nie przyjechało pogotowie, nie wiedziałam w ogóle, z czym mamy o czynienia. Widziałam, tylko duszące się dziecko i czułam się absolutnie bezradna. Nigdy wcześniej nie słyszałam o pogłośnienieniowym zapalaniu krtani, czyli tzw. pseudokrupie, zwanym także potocznie krupem.
By inni wiedzieli
W przypadku pseudokrupu dziecko absolutnie zawsze kładzie się spać zdrowe, a ataku dostaje w środku nocy. Ataki krupu mogą mieć różne nasilenie. Zaspani i zdezorientowani rodzice, przerażone dziecko i nikt nie wie, co się dzieje. Niezwykle trudne doświadczenie. Dlatego rodzice, którzy przez to przeszli starają się dzielić informacjami, by pomóc innym gwałtownie rozpoznać problem.
"Tanner poszedł spać szczęśliwy i zdrowy. Po kilku godzinach snu się zaczęło, obudził się, nerwowo łapiąc powietrze. Dźwięk, którego chyba nigdy nie zapomnę… strach w jego oczach, gdy każdy oddech potęguje stres" – napisała w sieci mama chłopca, która nagrała dziecko podczas takiego ataku.
Jak wygląda atak krupu?
Rodzice Tannera starali się wyciszyć dziecko. Większość z nas robi to intuicyjnie, jednak przy pseudokrupie to naprawdę niezwykle ważne, by uspokoić oddech. Niestety nerwy potęgują trudności z oddychaniem.
Następnie kobieta zdjęła koszulkę malca i zobaczyła, co się dzieje z jego klatką piersiową. Podczas ataku żebra zapadają się nienaturalnie. Film nagrała na początku ataku, potem było niestety gorzej. Jak relacjonuje kobieta, chłopiec był siny i przelewał się przez ręce. Mama była niemalże pewna, iż jeżeli zaraz nie przyjedzie pogotowie, potrzebna będzie reanimacja. Pomoc na szczęście gwałtownie nadeszła.
Sanitariusz przyznał, iż nigdy nie widział dziecka z taką niewydolnością oddechową i podziękował mamie za spokój. Kobieta wiedziała, iż to pseudorkup dzięki filmom w sieci, dlatego teraz sama dzieli się swoim, by pomoc innym rodzicom.
Spokój i telefon na 112
Co zrobić, gdy dziecko pieje i nie może złapać tchu:
Objawy nasilają się, gdy dziecko jest zdenerwowane i oddycha głębiej. Niezwykle ważne jest uspokojenie dziecka. Możesz spokojnie mówić do dziecka, śpiewać, przytulać i je bujać. To z pewnością pomoże.
Jeśli to "tylko" szczekający kaszel i chrypa, koniecznie udaj się do lekarza. jeżeli atak jest silny i dziecko mam trudności z oddychaniem, natychmiast wezwij pogotowie. Bez pomocy medycznej atak sam nie przejdzie.
Pomocne jest zimne powietrze. Zimą można opatulić dziecko i przystawić do otwartego okna lub włożyć jego głowę do zamrażarki. Mroźne powietrze obkurczy napuchnięte drogi oddechowe i ułatwi maluchowi złapanie tchu, zanim przybędzie pomoc.
Pogłośnieniowe zapalenie krtani mogą wywołać różne wirusy np. grypy, adenowirusy, rhinowirusy, enterowirusy, wirus RSV, a także Omnikron (wariant wirusa SARS-CoV-2). Chorują na nie przede wszystkim dzieci w pierwszych pięciu latach życia. Krup nie musi, ale niestety może być bardzo niebezpieczny, dlatego nie można go bagatelizować.