Tak serce daje znać, iż niedomaga. Ciastowate nogi to niebezpieczny objaw

zdrowie.interia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Mówi się, iż nogi stają się ciastowate lub są jak ciastolina. Po ucisku powyżej kostki można zauważyć wówczas ślad, który tak prędko nie znika ze skóry. Taki objaw często kojarzony jest z zastojem nagromadzonej w organizmie wody, jednak zwykle może sugerować poważne problemy ze zdrowiem. jeżeli po ściśnięciu łydki lub okolicy obrzękniętej stopy, na skórze wciąż widzisz odcisk swoich palców, to znak, iż serce zaczyna niedomagać.


Obrzęki na skórze - jaka jest przyczyna?


Obrzęki na skórze mogą mieć wiele przyczyn i nie zawsze świadczą o poważnych problemach zdrowotnych.
Obrzęki mogą być spowodowane urazami, przeciążeniem spowodowanym przebywaniem w jednej pozycji przez wiele godzin a choćby ukąszeniem przez owada.


Zdarza się, iż po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej lub stojącej, nogi dosłownie przypominają balony - są spuchnięte, odrętwiałe lub obolałe i ciężkie. Na opuchliznę często skarżą się również kobiety tuż przed miesiączką - z uwagi na działanie hormonów dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, przez co kobiety mają wrażenie, iż opuchlizna jest uogólniona i dotyczy całego ciała. Reklama


W powyższych sytuacjach obrzęki znikają przy zmianie pozycji - po całym dniu w pozycji stojącej wystarczy kilkanaście minut odpoczynku w pozycji leżącej, z nogami uniesionymi wyżej, opartymi na poduszkach, by krążenie wróciło do normy. Tak samo obrzęki mijają już w trakcie menstruacji, kiedy dochodzi do zmiany poziomu hormonów we krwi.
Niepokojące powinny być te obrzęki, które nie znikają mimo zmiany pozycji i nie wynikają z urazów lub innych przyczyn, którym może towarzyszyć opuchlizna.


Niewydolność serca a obrzęki


Niewydolne serce pompuje nieodpowiednią ilość krwi na obwód, co prowadzi do zastoju krwi w żyłach i kapilarach - czyli najmniejszych naczyniach krwionośnych. Jej zatrzymanie w niewielkich naczyniach prowadzi do wzrostu ciśnienia, a to z kolei wiąże się z przesączaniem płynów do tkanek . Najczęściej płyn gromadzi się w podudziach, w okolicy kostek i na stopach.
Chorzy z niewydolnością krążenia mogą także zauważyć u siebie zwiększony obwód brzucha, szybszą męczliwość a także duszność wysiłkową.
Obrzęki na skórze w niewydolności krążenia początkowo występują wieczorami - po całym dniu puchną kostki oraz stopy i często sygnał ten jest ignorowany. Wraz z rozwojem choroby pacjenci zauważają, iż obrzęki nie ustępują po nocy i są widoczne na kończynach dolnych również o poranku.


Zrób test na ciastowate nogi


Jak sprawdzić, czy obrzęki nóg wynikają z nieprawidłowej pracy serca? Charakterystyczne dla obrzęków krążeniowych jest to, iż po uciśnięciu opuchniętej skóry możemy zauważyć na niej odcisk naszych palców, który nie znika przez dłuższy czas. To dlatego objaw ten nazywany jest "ciastowatymi nogami", bowiem skóra przypomina ciastolinę - jest podatna na odkształcanie i nie wraca do swojego pierwotnego wyglądu po ucisku.
jeżeli chcesz sprawdzić, czy obrzęk może być pochodzenia sercowego, wystarczy ucisnąć dwoma palcami (wskazującym i środkowym) miejsce obrzęku. jeżeli w skórze pozostaną odbite palce, a skóra nie powróci do swojej pierwotnej pozycji, to znak, iż opuchlizna może wynikać z zaburzonej pracy serca. Oczywiście nie należy stawiać samodzielnie diagnozy i zawsze należy udać się do lekarza, który obejrzy opuchliznę oraz zleci dodatkowe badania.
Pamiętaj, iż opuchlizna kończyn dolnych może mieć wiele przyczyn, nie tylko sercowych, ale także wynikać z zaburzeń hormonalnych, z zaburzonej pracy nerek, niewydolności żylnej, zbyt dużej ilości zatrzymanej wody w organizmie.
CZYTAJ TAKŻE:
Pij, jeżeli masz problem ze stawami. Trzy zioła skuteczne na stan zapalny i obrzęki
Idź do oryginalnego materiału