Kojarzycie nagranie z nastolatkiem, który nie może sobie poradzić z obraniem marchewki? Jego mama z przerażeniem przygląda się synowi zmagającemu się z tym tajemniczym przyrządem, jakim jest obieraczka do warzyw. Mama chłopca, Lanette, prowadzi z mężem popularny profil na Facebooku, gdzie śledzi ich ponad 470 tys. osób.
Rozwiązują na nim zagadki matematyczne, opowiadają dowcipy, dzielą się zabawnymi anegdotami ze swojego życia. Każdy z zamieszczonych na profilu filmów ma humorystyczny charakter – również ten, w którym pokazują, jak zachowuje się ich syn z ADHD, gdy o coś go proszą.
Jak działa mózg osoby z ADHD?
Chłopiec został poproszony przez rodziców o nadanie listów. Przy filmie Lanette i Kurt zamieścili opis: "Z ADHD choćby proste czynności mogą zabierać o wiele więcej czasu i przynosić o wiele więcej zabawy". Mama wręcza synowi zaadresowane koperty, ten już ma wyjść z domu... Jednak zawraca. Najpierw odgrywa scenkę z jednym z braci przy pomocy pluszaków, później wdaje się w walkę na zabawkowe miecze świetlne w ogrodzie (przynajmniej wyszedł już z domu!).
Kolejne scenki w filmie to zabawa z napotkanym po drodze psem, przyglądanie się fascynującej dziurze w ziemi, pogoń za wiewiórką. Jeszcze tylko krótka wizyta na placu zabaw... I już, na horyzoncie ukazuje się skrzynka pocztowa.
W jednym z komentarzy pod filmem rodzice chłopca przyznali, iż i tak zrobił postęp, bo gdy poprzednim razem poprosili go o nadanie listów, spełnienie ich prośby trwało dwa razy dłużej niż tym razem. Chociaż to nagranie zdobyło zaledwie ułamek wyświetleń filmu z marchewką, w komentarzach obserwatorzy Kurta i Lanette podzielili się swoimi doświadczeniami i doświadczeniami własnych znajomych, którzy również mają ADHD:
"Mam długoletnią znajomą z ADHD, ona nieustannie mierzy się z takimi rzeczami. jeżeli nie dostanie konkretnych wskazówek, jej dom zwykle wygląda, jakby przeszło przez niego tornado".
Masz podejrzenia? Idź do specjalisty
Jednym z objawów ADHD są właśnie zaburzenia koncentracji uwagi. Jak możemy przeczytać na stronie Centrum Dobrej Terapii: "Dziecko nie umie skupić się na nudnym dla niego zajęciu/temacie, zadania i obowiązki wykonuje niedbale, nie zwracając uwagi na szczegóły, przerywa wykonywaną czynność i zaczyna zajmować się czymś innym. Łatwo rozprasza się pod wpływem minimalnych bodźców; wygląda, jakby nie słuchało, co się do niego mówi, często zapomina, co usłyszało. Często gubi swoje rzeczy i zapomina o codziennych obowiązkach."
Oczywiście problemy ze skupieniem uwagi nie zawsze są symptomem ADHD. jeżeli jednak podejrzewasz u dziecka zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, warto udać się do psychologa, a choćby do lekarza rodzinnego, który pokieruje cię dalej do specjalisty, który pomoże postawić odpowiednią diagnozę.